Mytí auta

Mytí v zimě může některým autům uškodit. Co doporučují odborníci?

Mytí v zimě může některým autům uškodit. Co doporučují odborníci?
Zdroj: Profimedia

Může návštěva myčky v zimních měsících způsobit nějakou škodu na vašem autě? Umývání automobilu za nízkých teplot má svá pravidla. Znáte je? Podívejte se, co doporučují experti ÚAMK a německého automotoklubu ADAC.

Jedna rada zní: Jezděte v zimě co nejčastěji do myčky, abyste z auta smyli posypovou sůl!

Jiná rada zní: Nejezděte v zimě do myčky, poškodíte si lak a pryžová těsnění!

A teď si vyberte…

Jak to tedy s mytím auta v zimních měsících je? Odpověď nabízejí odborníci Ústředního automotoklub ČR (ÚAMK) a partnerského německého automotoklubu ADAC.

Teplotní limit

Německý automotoklub ve svých testech zkoušel limitní teplotu. A doporučuje nejezdit do myčky za teplot nižších než mínus 10 stupňů Celsia.

Pokud jsou zimní teploty příznivější? Technická sůl a nečistoty jsou pro současné vozy jasnými "nepřáteli", kterých je dobré se zbavit i v zimě. "Ale kromě vnější teploty vzduchu záleží především na stavu karosérie vozu," upozorňuje ÚAMK.

Rozhoduje stav auta

Opatrní by měli být především majitelé starších aut s už poškozeným lakem. "Zvláště je-li karoserie již opravovaná, celé plochy znovu přelakovány, je rozumnější se v zimě myčkám vyhnout," doporučuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Související obsah

Když auto umyjete teplou vodou a následně vyjedete o studeného nebo dokonce mrznoucího dne, dojde k dalšímu poškození opravovaných vrstev laku. "Stejně jako se na místech poškozených, nepřekrytých lakem vzhledem ke stáří vozu, bude vytvářet další rezivějící místo. Nemluvě o citlivých podbězích, dutinách vnitřní straně blatníků a podobně. To je tedy důvod, proč pro některé majitele aut nejsou myčky v zimě správným místem návštěv," dodává Sirota.

Jaký typ myčky zvolit?

Když už se rozhodnete auto v zimě umýt, měli byste dobře volit typ myčky. Ty s automatickým provozem mohou nabídnout například programy ošetření podvozku. Ruční, které obsluhuje sám motorista zase dávají šanci vystříkat i méně dostupná místa. Doporučení odborníků zní: volit spíše druhou variantu, protože si sami vyberete postup a před použitím saponátů (ty jsou obvykle téměř stejné) můžete dostatečně využít čištění tlakovou vodou.

Pořádný oplach

Na oplach je třeba dávat pozor i v automatické myčce. "Pokud ho myčka nabízí, zvolte program s výrazným prvním oplachem. Ten jednak smyje lépe největší nečistotu, ale také zaručí, že změna teplot na povrchu karoserie bude postupná, než nadejde mytí teplou vodou, která u některých myček dosahuje i nad 25 stupňů Celsia, což například při venkovní teplotě mínus 5 stupňů Celsia představuje dost vysoký teplotní šok pro lak," doporučuje ÚAMK.

Kartáče nebo mopy?

Některé portálové automatické myčky používají kartáče, jiné "textilní mopy". Co je lepší? "Po pravdě řečeno základní materiál obou je bezmála totožný, nejčastěji se používá polyetylén, který lakům moderních vozů neublíží," říká Sirota.

Související obsah

Umyjte podvozek, ale pozor na vosk!

Zvláště pro majitele vozů průměrného stáří doporučují odborníci ÚAMK mytí podvozku. "Naopak doporučit nelze žádnému motoristovi v zimě nanášení horkého vosku anebo jiné speciální programy," dodávají.

Led je jako brusný papír

Experti přidávají ještě jednu důležitou zimní radu – rozhodně nevjíždějte do portálové myčky s kousky sněhu a námrazy na karoserii. Kousky sněhu a ledu by se pod kartáči změnily v brusný papír, který dokáže kartáč před sebou hrnout po celé ploše střechy nebo kapoty.

Dejte si záležet při sušení

Přestože automyčky vůz osuší horkým vzduchem, osušte je zvláště na citlivých místech ještě hadrem. Jde například o pryžová těsnění oken, dveří, víka zavazadelníku a podobně. Tam může zůstat vlhkost, která za minusových venkovních teplot zamrzne.

V této souvislosti lze jen doporučit už před zimou namastit pryžové těsnění silikonovým olejem. Ten bude vodu odpuzovat a motorista se tím zbaví jedné starosti.

Související obsah

Důležitá je samozřejmě trvalá péče o vůz během celého roku a zvlášť u dražších aut experti také doporučují nazout zimní pneumatiky na plechové nebo lité disky se speciálním povrchem, který je připraven odolat zimnímu solení silnic.

Obecná pravidla pro mytí v myčce

Jaká další pravidla byste měli při mytí v zimě dodržovat? "Předně ta, která platí vždy – zavřít okna a dveře, odmontovat anténu (pokud to jde), sklopit zpětná zrcátka, vypnout stěrače a u moderních vozů vyjmout klíček ze zapalování, protože dešťový senzor může spustit automatické stírání. Nezapomeňte ani na dobré zavření víka zavazadelníku nebo otvoru a víčka palivové nádrže," doplňuje ÚAMK.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události