Autoservis

Proč si dát pozor na použité náhradní díly? Hazard se životem, varují experti

Proč si dát pozor na použité náhradní díly? Hazard se životem, varují experti
Zdroj: Profimedia

Stačí otevřít jednu z oblíbených platforem online prodeje, zadat: "airbag", "brzdové destičky" nebo "tlumič" a označit možnost "použité", a ukáže se nám minimálně několik tisíc nabídek na prodej. Montáž takovýchto dílů však může být velice nebezpečná. "Je nutné to připomínat, obzvláště v době pandemie, kdy online obchod kvete," varují experti největší sítě nezávislých servisů v České republice a na Slovensku ProfiAuto Service.

Odborníci ProfiAuto Service varují motoristy, aby si dali dobrý pozor, jaké náhradní díly pro svoje auta objednávají a jaké díly používá jejich autoservis. Existuje celý propracovaný byznys obchodu s použitými díly, které by za žádných okolností neměly být znovu instalovány do vozidla!

"Nezbytné je vzdělávání, o jak moc nebezpečný postup se jedná. Stojí za to to připomínat obzvláště nyní – v době pandemie," upozorňují mechanici z ProfiAuto Service. Z analýz expertů totiž vyplývá, že v době pandemie koronaviru online obchod s náhradními díly výrazně vzrostl.

Část řidičů se v poslední době rozhodla pro nákup ekonomicky nenáročných aut, které využívají jako bezpečnější alternativu k veřejné hromadné dopravě. A časem se objevila nutnost prvních oprav. Při nich by měli být motoristé velmi obezřetní.

Související obsah

Řada dílů, které jsou běžně k dostání na internetu, jsou totiž použité součástky, které nemají v autech co dělat, protože ohrožují bezpečnost.

Jak to vypadá v praxi? Po zadání "použité brzdové destičky" dostaneme na oblíbených platformách nákupů na internetu několik stovek nabídek. Ceny kolísají od několika desítek korun (za "brzdové destičky přední komplet Peugeot 1007" nebo "Audi A3 8L1,6 brzdové destičky zadní") po až 120 tisíc korun (v případě kompletu "čelisti kotouče destičky BMW M3 M4 F80 F82 keramika").

Na dotaz "použité rameno" na další oblíbené platformě dostaneme dokonce několik tisíc výsledků a při hledání "použitého tlumiče výfukového systému" si můžeme vybírat z dalších tisíců nabídek.


Neviditelné závady

Proč si dát na takové díly pozor? "Destičky mohou být skoro nové, pocházet z auta, které s nimi ujelo sotva pár tisíc kilometrů. Kdo se jich ale v takovém případě zbavuje? Pravděpodobně s nimi něco nebylo v pořádku. Nemáme jistotu, že se na nich nevyskytují pro laika neviditelná poškození. Pohled na internetové aukce také umožňuje zjistit, že někteří prodejci nabízejí díly s viditelným poškozením nebo korozí. Pro zhodnocení, jestli se daný díl hodí k opakovanému použití, by musel existovat systém certifikování použitých autodílů. Nevím, jak se zachovají použité součásti brzdového systému, airbagy nebo předpínače bezpečnostních pásů v kritický okamžik. Jde o zahrávání si se svým životem a se životy jiných účastníků silničního provozu. Lidé to kupují, protože to je levné. Ale jakou cenu má život?" zamýšlí se Lukáš Czauderna, expert ProfiAuto.

Související obsah

Ohlídejte si autoservis!

Pokud musíte se svým autem do servisu, ohlídejte si, jaké díly při opravě použije. Rozhodovat by neměla jen nízká cena. Experti upozorňují na chabou důvěryhodnost těch servisů, které se rozhodnou porušovat zákon a opakovaně montovat díly z internetu, u nichž nelze ověřit jejich původ.

Související obsah

"Jestliže si zákazníci uvědomí, že daný servis používá takovéto postupy, měli by se mu vyhýbat. Jakou má totiž řidič záruku, že podezřelý, málo profesionální servis bez jeho vědomí v budoucnu nenamontuje do jeho vozidla opotřebený díl? Je to věc důvěry. Proto se vyplatí využívat osvědčené sítě dobrých autoservisů, kde je takováto praxe vyloučena" dodává expert ProfiAuto.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události