Mlhovky

Česko pokryla mlha. Používáte světla správně? NÁVOD

Pravidla pro používání mlhových světel nejsou zase tak složitá. Přesto dělají mnohým českým řidičům pořád problémy. Buď je nerozsvěcují, když mají, a nebo je zase včas nevypnou a zbytečně tak oslňují ostatní.

Inverze skryla české silnice do neprostupné mlhy. Na mnohých místech není hlavně po ránu vidět na krok. A řidičům tak nastávají krušné chvíle. Jízda v mlze má svá pravidla, která však pořád řadě řidičů dělají potíže. Za špatnéí používání světel přitom hrozí pokuta až 2.000 korun.

Pozor na denní svícení

Mnozí řidiči se v mlze neobtěžují mlhovky zapnout a řada z nich dokonce jezdí jen na denní svícení. Jsou zvyklí mít v nových autech zapnutý automatický režim, který ale nemusí být spolehlivý. Když pak světla řidič nepřepne ručně, jeho auto svítí jen vpředu a zezadu není v mlze vůbec vidět. Někteří motortisté ani nechápou, že dělají hodně nebezpečnou chybu - podívejte se v úvodní reportáži.

Kdy mlhová světla zapínat?

Zákon říká, že:

Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

A ve vymezení pojmů se dočteme:

Snížená viditelnost je situace, kdy účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunel.

Jak vyplývá ze zákona, zatímco použití zadních mlhovek je za snížené viditelnosti povinné, použití předních světel za snížené viditelnosti už je věcí dobrovolnosti. "Zákon ve své podstatě nezajímá to, abychom dobře viděli, ale abychom byly dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu, říká policejní mluvčí Michaela Nováková.

Související obsah

Mnozí řidič zapínají mlhovky při sebemenším oparu, což je chyba. Zbytečně pak oslňují ostatní. Mlhovky nepatří do počasí, kdy vidíte 500 metrů před sebe, ale jen je tma nebo lehká inverze. "Situaci, kdy je na čase mlhová světla spustit, poznáme bezpečně. Mělo by se jednat o mlhu, sněžení či déšť natolik hustý, že nás donutí rapidně snížit cestovní rychlost," upozorňuje policie.

A to je přesně případ posledních dní, kdy na část republiky přikrytou inverzí padá hustá mlha a vidět je mnohdy jen na pár metrů.

Odborníci ÚAMK doporučují řidičům orientační hranici 50 metrů. Takovou vzdálenost obvykle určují patníky u cest - pokud nevidíme od jednoho k druhému nebo ten vzdálenější jen špatně rozeznáváme, je nejvyšší čas zapnout zadní mlhovky.

Rozhodování může usnadnit i další pomůcka: Jakmile na 50 metrů nerozeznáváte koncová světla vozu před vámi, je na místě zapnout zadní mlhovku. Přední k použít můžete, ale není to povinností.

Související obsah

A důležité je podmínkám přizpůsobit i rychlost a prodloužit rozestupy mezi vozidly - zpomalte na takovou rychlost, abyste byli schopni zastavit na místě, na které v daném okamžiku dohlédnete. Držte se co nejvíce vpravo, zvláště není-li na vozovce vodorovné značení. Soustřeďte se plně na jízdu a za husté mlhy nepředjíždějte. "Při jízdě za zhoršených podmínek je vždy na místě mimořádná obezřetnost," upozorňuje ÚAMK.

Kdy mlhová světla vypínat?

Experti ÚAMK varují před přílišným "zneužíváním" mlhových světel, protože to může způsobit dopravní nehody jiných účastníků silničního provozu. Nabádají dodržovat pravidlo, že stejně jako za odpovídající situace mlhovky zapínáme, při změně počasí je nutné opět je vypnout. Ohleduplnost v době mlhavé na silnice patří v ještě vyšší míře než obvykle. 

Související obsah

Právě zhasínání mlhovek dělá českým řidičům možná větší problémy než jejich rozsvěcení. Mnozí jezdí z rozsvícenou mlhovkou i když se mlha zvedne a vypalují tak řidičům za sebou oči.

Zhasínat mlhovku je třeba i když se zařadíte do kolony nebo vás dojede jiné vozidlo. "V případě za sebou jedoucí kolony vozidel by správně mělo zadní mlhovou svítilnu použít vždy poslední vozidlo. Je to stejné jako s použitím výstražných světel v případě stojící kolony vozidel," upozorňuje policejní mluvčí Nováková.

V takovém případě byste měli co nejrychleji zareagovat, a mlhová světla vypnout, jinak oslňujete řidiče jedoucí za vámi podobně, jako vás v noci oslňují nevypnutá dálková světla protijedoucího vozidla.

"Navíc skrz zadní mlhovou svítilnu řidič špatně rozezná, kdy brzdíme. Ale jsme jenom lidé, může se stát, že zapomeneme. Od toho nás na použití mlhových světel upozorňuje intenzivní kontrolka na přístrojové desce. A pokud nepomůže ani a zahlédneme ve zpětném zrcátku automobil, který na nás bliká, měli bychom si vždy překontrolovat, že máme tyto věci v pořádku," dodává Michaela Nováková.

V obci či ve městě se mlhovky sice používat mohou, ale jen při opravdu špatných podmínkách, v nezbytných situacích a velmi obezřetně.

Měla by se změnit pravidla?

Experti ÚAMK tvrdí, že česká pravidla pro používání mlhovek by měla být mnohem konkrétnější. Třeba jako v Německu nebo ve Velké Británii, kde skutečně špatnou viditelnost definuje právě v vzdálenost 50 metrů. České nekonkrétní znění považuje ÚAMK za zárodek problémů.

"Český zákon není v této otázce nijak konkrétní a navíc vůbec nezodpovídá otázku, jak rychle bychom měli jet za mlhy, kdy jsme rozsvítili zadní mlhové světlo," upozorňuje autoklub.

Rady odborníků hovoří o tom, že je za mlhy rozumné dodržovat vzdálenost odpovídající v metrech rychlosti vozidla: .Pokud jede automobil rychlostí 80 km/h, měl by udržovat vzdálenost od vozu vpředu 80 metrů. A při rychlosti 50 km/h by se měla držet vzdálenost od toho vpředu 50 metrů.

Německý silniční zákon určuje při zapnuté zadní mlhovce dodržovat právě rychlost 50 km/h. "Což zároveň znamená, že zadní mlhové světlo by se mělo zapínat jen při mlze nedovolující jet rychlostí vyšší 50 km/h, protože dobrá viditelnost je 50 a méně metrů," doplňuje ÚAMK. Za nedodržení tohoto pravidla může být v Německu udělena pokuta až do hranice v přepočtu 8000 korun.

Související obsah

Podobně o povinném používání zadního světla do mlhy hovoří i britské zákonodárství. Experti ÚAMK jsou názoru, že jsou to příklady, které je na místě následovat, protože to stanoví zcela jasná a jednoznačná pravidla pro používání povinných zadních mlhovek. "Zároveň zcela odpadne nejasnost, kdy je použít a konec konců nově stanoví, jakou rychlostí je bezpečné za mlhy jet, aby nedošlo k havárii," dodávají.

Podívejte se na podzimní reportáž TV Nova o správném použití mlhovek:

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události