Sportovní SUV změřilo síly s autíčkem na vysílačku Výsledek byl velmi těsný

Sportovní SUV Ford Puma ST vyrazilo do unikátního klání - vyzyvatelem mu byl miniaturní rádiem ovládaný model Puma RC, desetkrát zmenšená verze klasické Pumy. Výsledek tohoto závodu byl hodně těsný. Kdo nakonec vyhrál? Podívejte se sami.

Puma ST je první SUV z dílen Ford Performance na evropském trhu. Díky zážehovému motoru 1.5 EcoBoost o výkonu 147 kW (200 koní) zvládne akceleraci 0-100 km/h za 6,7 sekundy. Ke Sportovním Technologiím vozu patří na přání dodávaný samosvorný diferenciál, patentované pružiny cíleně usměrňující síly působící na podvozek nebo specificky naladěné řízení. Mezi přepínatelnými jízdními režimy nechybí volba Track, která přizpůsobí charakter vozu tak, aby na závodní dráže zajel nejrychlejší možný čas a zprostředkoval řidiči nejintenzivnější zážitek.

Puma ST RC je model v měřítku 1:10, který postavila britská společnost Designworks. Využila k tomu platformu ARC R12FF s elektromotorem o výkonu 402 W, s nímž model vyvine rychlost až 80 km/h. Stejně jako její vzor má poháněná přední kola. Lehká polystyrenová karoserie vznikla na počítačově ovládané frézce s využitím digitálních dat nasnímaných ze skutečného vozu. Kola, zrcátka nebo stěrače byly vyrobeny na 3D tiskárně tak, aby se co nejvíce blížily originálu. Dokonce i akrylový lak v odstínu Mean Green je totožný s produkční Pumou ST.

Ford malou a velkou Pumu postavil vedle sebe a rozhodl se ukázat, kdo z nich zvládne rychleji svoji trať.

Zatímco za volant skutečného vozu usedla hvězda rallye Louise Crooková, repliku řídil profesionální závodník s RC modely Lee Martin. Skutečná Puma vyrazila na legendární britský závodní okruh Brands Hatch Indy, za přispění Sportovních Technologií, které vylepšují její chování v zatáčkách, zajede nejostřejší Puma jedno kolo na 1,9 km dlouhé trati přibližně za 60 sekund.

Model na dálkové ovládání musel mezitím zajet tři kola na tamní motokárové dráze, která měří 220 metrů. Jedná se o přesnou repliku trati Brands Hatch Indy a jejích šesti náročných zatáček. Souboj tak od obou vozů i pilotů vyžadoval bezchybný výkon a vyústil v napínavý finiš.

"První svezení s Pumou ST bylo úžasné. Nevěděla jsem, co čekat, ale nepůsobí jako SUV. Působí jako sportovní hatchback a jízdu na okruhu Brands Hatch jsem si moc užila. Jsem zvyklá na soutěžní vozy Ford, takže bylo příjemné cítit pod sebou povědomou charakteristiku podvozku Pumy ST, který umožňuje jet rychle a přitom dokáže odpouštět chyby,“ popsala svou jízdu britská soutěžní jezdkyně Louise Cooková.

"Byla to skvělá příležitost vyzkoušet si, jak si RC vůz povede v porovnání s opravdovým. Model byl vyroben tak, aby se co nejvíce podobal skutečnému vozu; má pohon předních kol, karoserii SUV – a stejně jako skutečný vůz i opravdu dobré jízdní vlastnosti. Závod byl skvělá zábava. Možná si příště s Louise auta vyměníme,“ doplnil ji její sok, profesionální RC závodník Lee Martin, který s modely šestkrát vyhrál evropský a třináctkrát britský šampionát.

A jak tedy duel Davida s Goliášem dopadl? Podívejte se ve videu pod titulkem článku.