Hypersporty

Chorvati představili ultimátní sporťák. Premiéru provázel skandál na silnici

Nevera je ultimátní elektrický supersport z dílny chorvatské firmy Rimac. Umí to prý rozbalit na 415 km/h a závratná je i jeho cena v přepočtu přes 50 milionů korun. Chorvati už při testování předvedli, co auto umí. Jenomže to poněkud přehnali - testovací jezdci se proháněli po veřejných silnicích výrazně za povolenými rychlostními limity.

Chorvatská firma Rimac předvadla svoji "bezvěrnici" v plné parádě. Ještě před oficiální premiérou se na internetu objevily videa, na kterých se supersport řítí po silnici rychlostí přes 230 km/ a poté dokonce 250 km/h. To je sice úctyhodný výkon, jenomže tyto testovací jízdy probíhaly na veřejné silnici za plného provozu i v místech, kde je povolená jen devadesátka.

Záběry zveřejněné už v dubnu ukazují, jak se Nevera nebezpečně řítí mezi ostatními auty na silnici u Dubrovníku - podívejte se v úvodním videu. Za volantem podle firemního oblečení evidentně sedí oficiální pilot Rimacu. Dokonce se spekuluje o tom, že v autě seděl obchodní ředitel společnosti.

Třiatřicetiletý chorvatský inovátor a podnikatel Mate Rimac, kterému značka patří, odmítl podle chorvatských médií totožnost svého řidiče potvrdit. "Nebudeme zveřejňovat soukromé informace," prohlásil Rimac podle zpravodajského portálu Dnevnik.hr. Řekl, že účelem riskantní jízdy rozhodně nebylo na horkou novinku upozorňovat a dělat ji virální reklamu. "'Opakujeme našim zákazníkům, hostům a zaměstnancům, že testovací jízda po veřejné silnici spočívá v tom, že je třeba dodržovat předpisy. Bohužel jeden z kolegů se toho nedržel,“ dodal.

Při jízdě zasahovala i policie a řidiči prý hrozí pokuta v přepočtu dosahující až 50.000 korun.

Související obsah

Krátce po prvním skandálu se objevilo další video - Nevera na něm startuje z odstavného pruhu na dálnici (podle médií na obchvatu Záhřebu) a pak se levým pruhem žene kolem dalších aut v rychlosti kolem 250 km/h. Opět vysoko přes povolený limit...

Slovo Nevera označuje v jednom z chorvatských dialektů nečekanou a velmi silnou bouři přicházející od moře. Rimac vůz prezentuje heslem "Síla jako žádná jiná" a tvrdí, že tohle auto nemá soupeře. Dokazovat to extrémním porušením pravidel za plného provozu ale nebylo zrovna šťastným řešením.

Elektrický hypersport Chorvati poprvé ukázali na autosalonu v Ženevě před třemi lety jako Concept Two, druhou generaci extrémně výkonného a taky drahého sporťáku. Během tří let ho vyladili do finální podoby modelu Nevera. Auto ženou čtyři elektromotory vlastní výroby s celkovým maximálním výkonem 1427 kW (1 915 koní) při točivém momentu 2300 Nm. Maximální rychlost je 415 km/h a z nuly na stovku Nevera vystřelí za 1,9 vteřiny. Na rychlosti 300 km/h má být za 9,3 vteřiny.

Související obsah

Akumulátor má kapacitu 120 kWh a je chlazený kapalinou. Výrobce tvrdí, že hypersport na jedno nabití ujede až 550 km. Při rychlostech, které předváděli testovací piloti na silnicích, to nejspíš půjde hodně těžko. Nicméně o dojezd v tomto případě až tak nejde.

Podívejte se, jak Rimac představil svou "bouři":

 

Elektrický hypersport má způsobit revoluci extrémním výkonem i použitím špičkových technologií s aktivním řízením aerodynamiky a přítlaku. Zároveň ale má jít o auto použitelné i pro běžné ježdění. řidič má k dispozici hned několik volitelných jízdních režimů: Comfort, Sport, Range, Track i Drift. Pomáhat mu má speciální asistent Driver Coach dodávající do kokpitu informace ze sonických čidel, radarů a kamer.

Celkem chce Rimac vyrobit jen 150 kusů, zájemce má z celého světa a dodávat chce začít už velmi brzy.

Související obsah

Z chorvatské firmy sídlící nedaleko Záhřebu a jejího zakladatel, rodáka z Bosny-Hercegoviny Mateho Rimaca se postupně stává velká hvězda automobilového nebe. Vloni se dokonce objevily informace, že chce od Volkswagenu koupit francouzskou divizi Bugatti.

To se zatím nepotvrdilo, ale Rimac je i tak s koncernem VW majetkově propojen - od roku 2018 do něj investuje automobilka Porsche, která ve firmě postupně navýšila svůj majetkový podíl až na necelou čtvrtinu. S Rimacem chce výrazně spolupracovat na vývoji technologií na poli elektromobillity.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události