Hypersporty

Neskutečná smůla: Nejrychlejší auto světa mělo poněkud trapnou havárii

Výrobce hypersportu SSC Tuatara sliboval, že jeho "raketa" zvládne pokořit hranici 500 km/h. Nestalo se. A hned tak se ani nestane. Auto s výkonem 1750 koní a cenou kolem 1,9 milionu dolarů mělo v dubnu kuriózní nehodu a skončilo v hodně zbědovaném stavu.

Výrobci SSC North America se lepí smůla na paty. Vloni v říjnu vyhlásil, že jeho hypersport Tuatara pokořil bájnou hranici 500 km/h a stal se novým nejrychlejším sériově vyráběným autem světa. Na dálnici v nevadské poušti měla Tuatara překonat rychlost 532,93 km/h! Během dvou jízd v různém směru pak dosáhla na průměrné maximum 508,73 km/h a překonala tak dosavadní nejrychlejší supervozy Bugatti Chiron Super Sport 300+ i Koenigsegg Agera RS, který v roce 2017 v průměru dvou jízd překonal 447 km/h.

Mluvilo se o zápisu do Guinessovy knihy rekordů, jenomže se začaly objevovat spekulace a nesrovnalosti, které rekordní jízdu zpochybnily. Na zveřejněném videu jelo auto pomaleji, než výrobce tvrdil a průkazné nebylo ani satelitní měření.

Rekord tak oficiálně potvrzen nebyl.

Společnost SSC North America, za níž stojí slavný Jerod Shelby, se ale nevzdala. První opakování zhatily technické potíže, ale letos 17. ledna se už náhradní jízdy povedly: Tuatara se na polygonu Johnnyho Bohmera, který využívá skoro pětikilometrovou ranvej pro přistávání raketoplánů u Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, rozparádila na 455,3 km/h.

Související obsah

Potvrzeno: SSC Tuatara je nejrychlejší produkční auto světa. I když… prý měla technické potíže, takže rekord překonala "jen" o 8 km/h a od slibované pětistovky to bylo pořád dost daleko.

Americký výrobce se tak stále snaží pošramocenou reputaci napravit. V půlce dubna se s Tuatarou vydal znovu na Floridu, aby hypersport nachystal na další jízdu. Jenže vyšší moc zasáhla znovu.

Jak informuje motoristický portál The Drive, cesta napříč Amerikou dopadla hodně neslavně. Kamion, který auto přepravoval, měl totiž kuriózní nehodu. Severně od Salt Lake City v Utahu ho na dálnici trefil tak silný boční vítr, že návěs převrátil. A vzácný náklad skončil v hrozivém stavu.

Jarod Shelby potvrdil, že kamion byl zničen - hypersport z něj musela vyprostit odtahovka. První vůz z chystané malé série ale podle Shelbyho není na odpis! Tvrdí, že poškození je z většiny "jen" kosmetické a drahý hypersport bude možné opravit. Už se na tom prý dokonce pracuje. "Naštěstí se to nedotklo podvozku, hnacího ústrojí ani odpružení,“ prohlašuje Shelby.

Související obsah

Výrobce každopádně zatím žádnou další Tuataru hotovou nemá, takže případné nové pokusy o rekordy musí počkat. Snad se smůly zbaví a rychlosti přes 500 km/h se jednou dočkáme. „Naše cíle se nemění, mění se pouze načasování,“ dodává Shelby. Předpoklady by tu byly: Tuatara má sílu až 1775 koní (1305 kW), kterou generuje dvakrát přeplňovaný motor V8 o objemu 5,9 litru. Podívejte se na tu palbu (a poslechněte si i zvuk!):

Automatizovaná sedmistupňová převodovka přenáší na zadní kola nejvyšší točivý moment 1 735 Nm v 6 800 otáčkách za minutu. V závodním režimu se o řazení stará inteligentní robot s reakcí v kratší než 100 milisekund. Hypersport váží necelých 1250 kilogramů a může se pochlubit koeficientem odporu 0,279.

Automobilka chce postavit celkem 100 kousků, cena začíná v přepočtu někde na hranici 40 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události