Autobazary

Aut už je málo i v bazarech. Ceny ojetin poletí nahoru o desítky tisíc

Aut už je málo i v bazarech. Ceny ojetin poletí nahoru o desítky tisíc
Zdroj: Profimedia

Autobazary evidují velký nedostatek vozidel. Výhodné to je pro lidi, kteří chtějí auto prodat. Výrazně méně pro ty, kteří chtějí kupovat.

Trh ojetých vozidel zažívá turbulentní období. Na jedné straně je zvýšený zájem zákazníků, kteří kvůli lockdownu odložili svoji poptávku, na straně druhé pak citelný nedostatek nových vozidel. To v konečném důsledku nahrává majitelům starších aut, kteří se rozhodli svoje auto prodat. Výkupní ceny v autobazarech se totiž poměrně citelně zvedají, u některých značek a modelů dokonce až o 15 procent.

Podle předsedy asociace autobazarů APPAA Petra Přikryla bude mít současná situace vliv i na prodejní ceny: „Je to vcelku logické – výkupní ceny rostou, lze tedy očekávat, že jakmile se tyto nově vykoupené vozy dostanou do prodeje, budou mít vyšší cenovku než v předchozím období.“

Kartami může zamíchat také kurz eura. Koruna totiž poměrně výrazně posiluje, což může vést k tomu, že se opět rozhýbe dovoz ojetin ze zahraničí.

Související obsah

Podle autobazarů už tolik netáhne online prodej ojetých vozidel. Zatímco v době lockdownu hlásily autobazary online prodeje na úrovni zhruba 70 procent normálu, po otevření prodejen se zájem o online prodej výrazně snížil. Zákazníci jednoznačně preferují možnost auto si fyzicky prohlédnout, vyzkoušet, poradit se s prodejcem, případně na jednom místě porovnat najednou více různých vozů.

"Budoucnost čistě online prodejů aut je v České republice nejistá,“ říká Přikryl "Český zákazník je prostě zvyklý projít se po prodejní ploše, kde se nachází stovky aut, a vybírat přímo na místě. Chce si auto projet, sednout si do něj, mít z auta nějaké emoce. Nic takového online prodej nenabídne," vysvětluje.

A potvrzuje to i Filip Kučera z autobazaru Auto ESA: "Po otevření provozoven klesl výrazně zájem o službu online prodeje na jednotky kusů týdně, převážná většina zákazníků si chce vůz vybrat a vyzkoušet přímo na provozovně."

Související obsah

Nedostatek nových aut na trhu a problémy ve výrobě kvůli omezeným dodávkám některých dílů, povedou pravděpodobně ke zvýšené poptávce po vozidlech na sekundárním trhu.

Jistě to vyvolá tlak na další zvyšování prodejních cen. Nákup ojetého vozu tak může na konci letošního roku přijít zájemce i o několik desítek tisíc korun dráž. Už teď lze evidovat zdražení nejžádanějších modelů, například některých verzí oblíbeného kombíku Škoda Octavia, až o 12 procent.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události