Automobilky

Auta můžou zdražit až dvojnásobně. Kterých modelů se to dotkne nejvíc?

Auta můžou zdražit až dvojnásobně. Kterých modelů se to dotkne nejvíc?

Nová auta se spalovacími motory mohou brzy výrazně zdražit. Hlavním důvodem jsou rostoucí náklady na výrobu v souvislosti se zpřísňováním emisních norem a nároků na bezpečnost. Nejvíc se to dotkne malých městských modelů, jak naznačil i šéf Renaultu Luca de Meo. Ale nejen jich.

Malá auta z evropského trhu nezmizí (zatím), ale jejich cena velmi brzy ještě výrazně vzroste. A to až dvojnásobně. Tak by se dal shrnout vzkaz šéfa Renault Group. Dotknout by se to mohlo segmentů A i B, tedy mini, jako je třeba Fiat 500, Toyota Aygo či Hyundai i10, nebo aut typu Škody Fabie, VW Polo či Renaultu Clio.

Zrovna na nové Fabii se dá postupné zdražování dobře ilustrovat - základní cena nové generace bude o 50.000 korun vyšší než u té dosluhující. Při současné základní ceně kolem 280.000 korun jde o nárůst skoro 20% Ačkoliv Škodovka potřebuje udržet Fabii jako masově dostupné auto, musela ji nabušit moderními technologiemi, nasadit nové úspornější motory, a to se prostě na ceně projeví. A to můžeme být ještě rádi - nová Fabia je bezesporu modernější a lépe vybavené auto, takže zdražení mohlo být klidně ještě výraznější.

Související obsah

Brzy však nejspíš bude hůř. Výrazné zdražování aut předpovídají i další experti. Připisují ho přísným emisním normám dalším požadavkům na výbavu i nedostatku čipů, který dál výrazně omezuje výrobu nových vozidel.

Právě nejmenší auta jsou na mnoha trzích vymírajícím druhem. V Evropě se jim ale pořád slušně daří - vloni se jich na starém kontinentu prodalo 2,25 milionu - takže výrobci to s nimi nechtějí definitivně zabalit. Jenomže náklady na výrobu pořád rostou a přísnější emisní limity i požadavky na bezpečnost nutí automobilky investovat do drahého vývoje a nasazovat stejné komponenty, jako mají luxusní modely. Udržet cenu v odpovídající dostupné hladině je tak stále složitější.

Související obsah

"Vstupní cena za to, aby byl spalovací motor emisně čistý, je jasně daná. Do každého auta musíte namontovat mimo jiné filtr pevných částic obsahující platinu, rhodium a další drahé součásti. A je jedno, jestli jde o Renault Clio za 15 000 eur nebo Mercedes-Benz Třídy S za 120 000 eur," podotkl boss francouzského Renaultu Luca de Meo pro magazín Autocar.

Jasně, filtr pro Mercedes Třidy S je o trochu větší než u malého Clia, ale na druhou stranu u levných aut mají zvýšené náklady mnohem větší procentuální podíl na výsledné ceně. "Život automobilek, které nabízejí malá a dostupná auta, začíná být velmi náročný," dodal Luca de Meo.

Evropská unie navíc od roku 2025 chystá přísnou emisní normu Euro 7, která vývoj a výrobu rozhodně nezlevní. Naopak by to mohlo znamenat, že budou dražší. Vlastně mnohem dražší. Podle šéfa Renaultu až dvojnásobně.

Související obsah

Řešením je podle něj čistě elektrický pohon, zejména v těchto nejmenších automobilových třídách. "Zatímco spalovací motory budou stále dražší, cena baterií ročně klesá přibližně o 10%. Malá elektrická auta zároveň nepotřebují tak velké baterie. Zatímco ceny spalovacích modelů rostou, ekvivalentní elektromobily na ceně klesají. Blížíme se tak k momentu, kdy se tyto dvě křivky protnou - malé elektromobily budou stát stejně jako stejně velké modely se spalovacím motorem. A v tom okamžiku budou elektromobily v Evropě životaschopnější," myslí si de Meo.

Zdraží i větší auta a ojetiny

Zdražování se ale nedotkne jen nejmenších aut. Automobilky po celém světě čelí vážnému nedostatku čipů, takže se jim nedaří vrátit výrobu na úroveň před vypuknutím pandemie. Naopak řada z nich produkci nových aut musí dál výrazně omezovat.

Související obsah

Nových aut je tak na trhu málo na to, aby prodejci dokázali pokrýt současnou poptávku. Výrazný nepoměr tak nahrává zdražování. Prodejci ani nemají důvod rozjíždět pobídkové akce a výsledné ceny letí nahoru. Podle některých ekonomů dokonce hrozí, že nejdostupnější auta do půl milionu korun prostě na trhu nebudou.

Související obsah

A postupně se to projeví i na cenách ojetin. Nedostatek nových dostupných aut nažene další lidi do autobazarů. A stoupající poptávka rozhodně nedonutí prodejce zlevňovat. Naopak. Navíc i atraktivních mladších ojetin začíná být nedostatek.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události