Autoservis

Jednoduchý trik, jak vyčistit zažloutlá světla u auta. Funguje, má však háček

Jak vyčistit starší kryty světlometů a zbavit je matného povlaku zoxidovaného zažloutlého plastu? Existuje celá řada "zaručených" tipů s octem, jedlou sodou, zubní pastou nebo smirkovým papírem. My jsme se rozhodli ověřit internetovou radu, která na světlomety doporučuje repelent, tedy běžný odpuzovač hmyzu ve spreji. Podívejte se, jak to dopadlo, a přečtěte si, na co si při takovém čištění dát dobrý pozor.

Na vyčištění starých, časem zažloutlých a matných světlometů vašeho auta použijte repelent ve spreji. Tahle "babská rada" koluje mezi motoristy už celkem dlouho. A podobné "zaručené"  tipy v poslední době ožívají na TikToku a sbírají tam miliony shlédnutí – například tady:

@victoriam650

Off Bug Spray to clear your foggy headlights! ##fyp ##foryou ##lifehacks ##protipsandtricks ##protip ##car ##headlights ##dad ##dadtips ##daddyissues

original sound - Victoria

Ale protože není radno věřit všemu, co vidíte na sociálních sítích, rozhodli jsme se otestovat, co je na tom pravdy. Posloužila nám při tom přes 20 let stará (a pořád dobrá) Toyota Yaris, jejíž světlomety už časem dostaly opravdu zabrat. I na silnici už to bylo docela znát, protože přes matný povlak prochází o dost méně světla.

Jak se můžete přesvědčit na fotkách i v úvodním videu, odpuzovač hmyzu skutečně zabral.

Světla určitě nejsou jako nová, ale repelent až překvapivě dobře zbavil kryty nečistot i matného povlaku, který vzniká oxidací plastu. Jenomže to má háček, na který si dejte dobrý pozor.

Celé kouzlo je totiž v tom, že odpuzovače hmyzu obsahují účinnou chemickou složku DEET, tedy diethyltoluamid nebo taky N, N-diethyl-meta-toluamid. Ta má silnou repelentní účinnost, je však zároveň účinným rozpouštědlem, které umí změkčit i tvrdé plasty.

V podstatě tak naruší a naleptá vrchní vrstvu plastu, kterou pak díky tomu můžete rozleštit. Pokud to však se sprejem přeženete a nastříkáte ho nejen na světlomety, ale taky všude kolem, můžete si poškodit lak, plastové části nárazníků nebo gumové těsnění kolem světlometů.

Související obsah

Takže rozhodně nestříkejte repelent přímo na světlo jako žena na vloženém videu z TikToku, použijte hadr nebo papírovou utěrku a přípravek nastříkejte na ni. Při leštění pak dávejte dobrý pozor, abyste "neleštili" i lak svého auta.

Nechceme tu tvrdit, že repelent je pro stará světla spásou. Naopak, je velmi pravděpodobné, že vyčištěné světlomety po čase znovu zoxidují a zase se trochu zakalí, nicméně dočasně to může zabrat. Každopádně – když už budete chtít tenhle trik z internetu zkoušet na vlastním autě, dělejte to opatrně!

Související obsah

Rozhodně se vyplatí si nejdřív účinnost repelentu otestovat na malé části někde v rohu světlometu, abyste zjistili, jak s plastem reaguje a ujistili se, že ho neleptá příliš. Starší, poréznější typy plastu může narušit moc a na světlech pak místo zažloutlé vrstvy vzniknou ještě horší bílé fleky.

Související obsah

Naleptání plastu je ten největší zádrhel tohoto triku. Po nanesení repelentu plast změkne (je trochu lepkavý) a pokud je reakce příliš silná, po čase se může vytvořit bílý povlak. Leštění je tak nutné provést důkladně a následně je třeba plast zbavit zbytku rozpouštědla. Dobře by k tomu měl posloužit čistící prostředek na skla a tvrdé povrchy s obsahem alkoholu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události