Cyklisté

Jak převážet děti na kole? Drsný test ukázal, které řešení je nejbezpečnější

Experti německého automotoklubu ADAC provedli crash testy, při kterých simulovali střet automobilu s kolem, které kromě dospělého přepravovalo také dítě. Co dítě, hned dvě děti. Podívejte se, jak jednotlivé způsoby přepravy obstály a které řešení je relativně nejbezpečnější.

Jaké jsou vůbec možnosti přepravy dvojice malých dětí na kole? Nabízí se pět základních možností:

- klasické kolo s dvojicí zadních sedáků - cyklosedaček pro děti,


- kolo s přívěsným vozíkem vzadu,- kolo s postranním vozíkem, tedy jakousi "sajdkárou",- "nákladní" kolo, které za sebou táhne dětský bicykl na přídavné tyči- tříkolová (nebo i dvoukolová) verze bicyklu s "boxem" na děti vpředu

Vozit děti "na štangli" je dnes už nemyslitelné, ani speciální sedačky ale vaše ratolesti rozhodně dokonale neochrání, každá z variant má svá pro a proti. Která je relativně nejbezpečnější?

Partnerský automotoklub českého ÚAMK, německý ADAC se rozhodl výhody a rizika ověřit crash testy. Šlo při nich o náraz vozidla v rychlosti 30 km/h pod úhlem 45 stupňů do cyklisty. Tedy o typický příklad, kdy motorista při odbočování přehlédne tohoto společně s chodci nejvíce zranitelného účastníka silničního provozu.

Související obsah

Že je cyklista "křehký", potvrzují i české statistiky, podle kterých od roku 2016 do roku 2020 stoupl počet nehod s cyklisty z 1962 na 2728 případů ročně. Vloni zemřelo na českých silnicích 40 cyklistů. "Přitom podíl vlastního zavinění činí 62,5 %. Kromě jiného za růstem smrtelných úrazů je i fakt, že 56 % dospělých a 13 % dětí podle studie nepoužívá přilbu. Nicméně stále platí, že bezmála 40 % smrtelných úrazů je na straně především motoristů," upozorňuje Igor Sirota z ÚAMK.

Co tedy udělat proto, abychom své děti co nejvíce ochránili, a přitom je nepřipravili o zážitek?

Pokud jde o komfort jízdy, na prvním místě je varianta dvoukolého vozíku taženého kolem. V něm má jedno i dvě děti (při robustnější konstrukci vozíku) dostatek pohodlí. Kvalitní vozíky jsou i dobře odpružené a dítě chrání proti nepřízní počasí.

Podobné je to s postranním vozíkem, ovšem zatáčení i některé další manévry nejsou pro jezdce zrovna jednoduché, obtížnější je i zvyknout si na šíři kompletu. Stejné je to v případě speciálních tříkolek s "vozíkem" vpředu.

Nejlevnější varianty jsou pak tažení dětského kola nebo dvojice cyklo sedaček za dospělým jezdcem. A právě toto řešení považují odborníci vedle tažení cyklo vozíku za nejkomfortnější pro děti i dospělého.

Crash testy dopadly poměrně překvapivě. Levnější řešení se totiž ukázalo zároveň jako nejbezpečnější.

Související obsah

Vozíky – tažený nebo postranní - díky své konstrukci částečně ochrání děti uvnitř, když jsou připoutány pásy a mají přilby. Nabízejí tak solidní míru ochrany. Na druhou stranu se ale při testu ukázalo, že kolo auta a příď s reflektorem mířily přímo na děti. Došlo tedy k přímému střetu, což pochopitelně znamená přímé ohrožení zdraví i životů dětí.

U tříkolky je ochrana zdraví dána tím, zda dojde při nárazu automobilu k jejímu převrácení, nebo ne. Jestliže ano, je pád velmi nebezpečný i proto, že dítě může vypadnout na silnici, kde jedou další vozidla.

Související obsah

Pokud jde o tažení dětského kola za tím velkým, považují takové řešení odborníci za vhodné pouze pro příležitostné cestování, a to na krátké vzdálenosti, nejlépe jen na cyklostezkách, nikoliv v běžné dopravě.

Co tedy zbývá? Jízda dvou dětí v dětských cyklo sedačkách za dospělým. Odborníci ji posoudili jako nejbezpečnější (společně s tažením vozíku). Testy totiž jasně ukázaly, že srážka automobilu s kolem v případě dvojice sedaček je nejméně riziková. Náraz nesměřuje přímo na děti, protože sedí poměrně vysoko. Skořápka sedáku, v němž jsou připoutány a ochráněny přilbou, je navíc podrží i při pádu kola na povrch silnice.

"Ukazuje se tak, že pokud vezmeme v potaz všechna tři kritéria: bezpečnost, komfort i cenu, je vítězem právě dvojice sedaček za jezdcem," dodává Igor Sirota.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události