Elektromobilita

Tak se v Česku prezentují elektromobily. Napájela je benzínová elektrocentrála

Tohle video stojí za to sledovat až do konce, ukazuje totiž paradox, který není v Česku zase tak výjimečný. Zachycuje prezentaci elektromobilů od Renaultu v Olomouci. Ekologické vozy jsou připojené k mobilním nabíječkám, ale když půjdete "po kabelech", na konci najdete překvapivý zdroj.

Záběry pořídil jeden z návštěvníků roadshow Renaultu, která pod názvem E-Tech tour 2021 aktuálně křižuje česká a moravská města. Prodejci na ní prezentují hybridní, plug-in hybridní i elektrické vozy pod heslem "Poznejte čistou radost z jízdy".

Když se autor videa minulý týden při akci v Olomouci rozhodl zapátrat po zdroji elektrické energie, která auta nabíjí, našel na konci kabelů benzínovou elektrocentrálu. Sice byla schovaná za černou zástěnou, ale hluk běžícího generátoru a spalovacího motoru ji snadno prozradil.

Původně jsme informovali o "čoudícím dieselovém agregátu", ale naše informace z místa byly mylné, za což se Renaultu omlouváme. "Jednalo se o benzínovou elektrocentrálu splňující evropské normy, která z povahy věci neprodukuje dým," uvádí na pravou míru marketing manager Renaultu Radek Malý.

Další podrobnosti a vyjádření českého zastoupení značky najdete zde:

Související obsah

​"Natočil jsem to hlavně z pobavení, jak jsem to všechno viděl ukryté za černou fólií. Nejsem žádný lovec senzací, ale reálně uvažující člověk nad nynějším automobilovým šílenstvím," napsal TN.cz autor videa, které na sociálních sítích pobouřilo stovky lidí.

Související obsah

​Ona to ale opravdu zas taková senzace není. Spíš paradoxní ukázka současné prezentace elektromobilů. Výrobci jsou tlačeni emisními limity EU, aby prodávali maximum elektrifikovaných modelů, a tak se snaží nalákat co nejvíc zákazníků i při venkovních propagačních akcích. No, a tam, kde není k dispozici připojení na elektrickou síť, prostě vypomůže agregát.

Ostatně podobně to vypadalo nedávno na Barum Rally ve Zlíně, kam pořadatelé z Německa přizvali i soutěžní elektromobily jedoucí sólo závod v rámci šampionátu ADAC Opel e-Rally Cup. V jejich depu naplno běžely generátory na plyn, jinak by elektromobily na některých erzetách ani neodstartovaly.

Související obsah

​V Olomouci to "jen" vyšperkovali o benzín. "Agregát byl použitý na akci v Olomouci, protože nebyla možnost venkovních nabíječek a připojení do sítě. Je třeba mít na paměti, že se jedná o roadshow akci, co cestuje po místech, která nejsou k tomu určená. A tak občas není jiná možnost," vysvětluje na sociální síti i zástupce firmy Autoset Centrum, která prodává Renaulty a Dacie v Ostravě a o víkendu tam spolupořádala další díl Renault E-Tech tour. V Ostravě ale agregát mít nemuseli. "My jsme byli připojení na elektrickou síť," dodává jeden z pořadatelů.

Související obsah

​Vysvětlení je celkem logické, ale i tak olomoucká akce s elektrocentrálou vyvolala řadu kritických komentářů. "V situaci, že chci prodávat něco, o čem tvrdím, že je to green, zelené a sluníčkové, ekologické, bezemisní apod. nesmysly, tak tohle prostě přímo na reklamní akci dělat nemůžu...protože to prostě vypadá dost blbě…" shrnul to celkem racionálně jeden z komentujících.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události