Automobilky

Zmizí z aut kožené sedačky? Oblíbená značka s nimi končí kvůli ochraně zvířat

Zmizí z aut kožené sedačky? Oblíbená značka s nimi končí kvůli ochraně zvířat
Zdroj: Volvo Cars

Majitelé vozů švédské značky Volvo jsou zvyklí na vysoký standard, ale o část luxusní výbavy brzy přijdou. Budou se muset obejít bez kožených sedaček a dalších doplňků v interiéru. Automobilka totiž vyřadí kůži ze všech budoucích aut kvůli udržitelnosti a ochraně zvířat. Nové interiéry mají být "veganské".

"V následujících letech se společnost Volvo Cars chystá představit zcela novou rodinu čistě elektrických vozů a počínaje rokem 2030 má v úmyslu nabízet svým zákazníkům jen plně elektrická vozidla, přičemž nebudou v žádném z nich využívány kožené materiály," vzkazuje automobilka s tím, že prostřednictvím svých čistě elektrických vozů zaujímá jasné etické stanovisko podporující ochranu zvířat.

Kožené materiály nebude v elektromobilech využívat počínaje novým modelem C40 Recharge. "Pokud chceme být progresivním výrobcem automobilů, potřebujeme vyřešit všechny problematické oblasti udržitelnosti, nejen emise CO2. Důležitou součástí této práce je odpovědné využívání zdrojů, kam patří i ohleduplné zacházení se zvířaty. Zavedení interiérů bez použití kůže pro naše čistě elektrické vozy představuje rozumný krok na cestě k vyřešení tohoto problému," vysvětluje ředitel pro globální udržitelnost ve společnosti Volvo Cars Stuart Templar.

Tak s tímhle bude brzy konec... | Zdroj: Volvo Cars

​Volvo teď prý aktivně hledá "vysoce kvalitní a udržitelné zdroje, které nahradí značné množství materiálů využívaných v dnešním širším automobilovém průmyslu".

Pro rok 2025 si automobilka vytyčila jako svůj cíl, aby bylo 25 % materiálů použitých při výrobě aut recyklovaných nebo biologicky odbouratelných. Do roku 2040 pak hodlá přejít na podnikání vycházející z cirkulární ekonomiky, tedy s minimem nevyužitelných odpadů.

Součástí plánů je i přechod k využívání elektrické energie ze stoprocentně obnovitelných zdrojů, který by měl být kompletně dokončen do roku 2025. "To se vztahuje i na bezprostřední dodavatele automobilky, včetně dodavatelů materiálů," doplňuje Volvo v tiskové zprávě.

Související obsah

​K rozhodnutí začít vyrábět interiéry bez podílu kůže prý přispěly i obavy z negativního dopadu chovu skotu na životní prostředí, který vede například k odlesňování krajiny: "Odhaduje se, že chov hospodářského dobytka stojí za přibližně 14 % globálně vyprodukovaných emisí skleníkových plynů pocházejících z lidské činnosti, přičemž se většina těchto emisí připisuje právě chovu skotu."

Kůži by tak měl nahradit například nový materiál Nordico, který vyrábí přímo Volvo. Je to textilní materiál z recyklátu, jako jsou PET lahve, biomateriálem pocházejícím z udržitelného švédského a finského lesního hospodářství a recyklovaným korkem, který byl původně využíván ve vinařském průmyslu. "Jedná se o materiál, který nastavuje nový standard pro prémiový design interiérů. Uvedený materiál bude poprvé představen pro příští generaci modelů Volvo," dodává švédská automobilka.

Dál bude nabízet čalounění s podílem vlny získané od dodavatelů, kteří se mohou prokázat certifikátem o odpovědném zacházení se zvířaty. A mimoto se snaží omezit využívání zbytkových produktů živočišné výroby, které jsou běžně používány při výrobě plastů, gumy, maziv a lepidel - buď jako součást výsledného materiálu, nebo jako procesní chemikálie v rámci výroby či ošetření materiálu.

Související obsah

​Udržitelné materiály ve větší míře používají i další automobilky. Například Škodovka využívá recyklované plasty, kovy a sklo a v budoucnu chce používat vlákna z cukrové řepy pro výplně a potahy sedadel z vlny, PET lahví a kůže vyčiněné extraktem z listů olivovníku. "Už dnes můžeme využívat recyklované a recyklovatelné materiály na potahy sedadel, nicméně ta další recyklace vlastně není kvůli konstrukci a materiálům pod potahem momentálně snadná nebo vůbec možná. Pracujeme tedy s oddělením vývoje na nové konstrukci sedadel, která recyklaci usnadní," říká Stefan Webelhorst, který má ve Škodovce na starosti právě koordinaci tématu trvalé udržitelnosti.

Kůže se ale mladoboleslavská automobilka vzdát nechce. Nejen, že i ta se dá recyklovat a ve ŠKODA AUTO už chystají řešení na využití recyklované kůže, ale sama o sobě je vlastně materiálem, který splňuje principy trvalé udržitelnosti. "Kůže využívaná v automobilovém průmyslu je ve své podstatě odpad průmyslu masného. Krávy se nechovají kvůli kůži, ale kvůli masu a kůže by jinak přišla vniveč, její další využít znamená tedy efektivnější cyklus," říká Markéta Kalíková, která má na starosti práci s koženými materiály ve škodováckém oddělení Color & Trim. "Chápeme ovšem, že kůže je pro někoho nepřijatelným řešením z hlediska osobního přesvědčení," dodává. I proto chce automobilka zákazníků nabízet alternativní materiály.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události