Zábava

Parádní obytňák na solární pohon vyráží na cesty! Ale není to úplně bez problémů

Za slunečného dne je schopen ujet 730 kilometrů maximální rychlostí 120 km/h. A díky baterii o kapacitě 60 kilowatthodin dokáže ujet 600 kilometrů i v noci. Energii dobíjí sám díky vlastní solární elektrárně, kterou si vozí na střeše. Stella Vita je parádní obytný vůz, jako první na světě je poháněný výhradně sluneční energií. Právě křižuje Evropu.

"Ale neříkejte mu obytný vůz. My mu říkáme soběstačný dům na kolech," říká Lotte van Daslerová, členka dvaadvacetičlenného studentského týmu z Technické univerzity v nizozemském Eindhovenu, který za parádním projektem stojí.

Skupina nizozemských studentů teď ukazuje svoji představu života v dodávce na cestě po Evropě. Autu dali jméno Stella Vita, tedy Život ve hvězdách. Dojet s ním chtějí přes Portugalsko až do nejjižnějšího španělského města Tarifa.

"Obytné vozy nejsou energeticky soběstačné, ale my jsme. Myslím, že vytváříme něco nového, nový koncept, novou myšlenku a novou budoucnost – udržitelnou budoucnost," vysvětluje Lotte van Daslerová, proč jejich Stella Vita není jen obyčejný obytňák.

Vůz má výsuvnou střechu se solárními panely, která údajně dokáže vyrobit dostatek elektřiny na ujetí až 730 kilometrů za jediný den. Stella Vita má tvar slzy a šikmou střechu, která maximalizuje plochu pro solární panely. Po obou stranách jsou navíc dva výsuvné panely, které při parkování zvětšují celkovou plochu pro nabíjení na 17,5 metru čtverečního, což už je srovnatelné se soláry na běžném rodinném domku.

Související obsah

​Střecha se dá vysunout i vzhůru, což zvětšuje vnitřní prostor, který je přístupný dveřmi vzadu i na straně. Uvnitř nechybí kuchyňka s elektrickou varnou deskou a lednicí, toaleta, pohovka, skládací stolek a plnohodnotné dvoulůžko.

Stan pod střechou se dá odepnout tak, že si můžete užívat čerstvý vzduch i uvnitř. Vybavení pro sezení a vaření se dá vyndat i ven, jak popisují studenti ve videu.

Solární panely pak vyrábějí dostatek energie pro jízdu i kempování bez elektrické sítě. Palubní informační systém ukazuje, kolik energie spotřebujete při vaření, sprchování nebo sledování televize.

Elegantní obytný vůz absolvoval v pátek testovací jízdu v závodě Renaultu u Paříže a pak i předváděčku přímo ve francouzské metropoli.

Související obsah

​Studentský Solar Team chtěl s vozem Stella Vita najezdit 3000 kilometrů z domovského Eindhovenu až na jih Španělska, ale tour nezačala úplně ideálně. Pojízdný solární domeček měl hned na začátku problémy s pohonným ústrojím, a tak ho z Eindhovenu do Bruselu a pak i do Paříže museli převážet na přívěsu.

Po pátečním testování se zdá vše v pořádku. "Chceme ale najet nějaké kilometry, abychom se ujistili, že se tyto drobné potíže nebudou opakovat," prohlásila v pátek vedoucí projektu Laura Van Houtumová.

Její tým věří, že mobilní dům všem ukáže, jak se dá řešit cestování s využitím obnovitelných zdrojů energie v zájmu řešení současných klimatických problémů. "Chceme ukázat, že budoucnost, o které jsme si mysleli, že přijde až za 10 let, je už tady," doplnila Lotte van Daslerová.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události