Obytný vůz

Ideální dovolená. Jak si půjčit obytňák, kolik stojí a na co dát pozor

Kde sehnat a pronajmout obytňák, do kterého se vejde celá rodina? Jak si s předstihem zajistit místa pro nocování? Kolik vás to bude stát? A jak si dovolenou v obytňáku užít bez stresu? Otestovali jsme Voyager X, tedy Peugeot Boxer s parádní obytnou vestavbou. A do cestování s domkem na kolech jsme se totálně zamilovali.

Přijíždíme do Bystrovan u Olomouce, kde máme domluvený pronájem obytného vozu. Firma Artcom Group tu sídlí už roky, dlouhodobě patří mezi nejúspěšnější prodejce peugeotů v Česku. A v nabídce má jako jediná u nás i dodávky francouzské značky přestavěné polskou firmou Globe-Traveller na rodinné obytné automobily.

Obytňák si můžete koupit - vůz si nakonfigurujete a objednáte přímo u prodejce, nemusíte shánět žádného prostředníka v podobě přestavbářské firmy. Ceny se pohybují zhruba od 1,4 milionu s DPH podle výbavy a uspořádání.

My jsme dali přednost pronájmu. Artcom Group totiž provozuje i půjčovnu obytňáků a v nabídce pronájmů má dva typy Voyagerů, což je Peugeot Boxer s obytnou vestavbou, která je naprosto ideální pro čtyřčlennou rodinu. Pořád je to ale dodávka, takže ji můžete řídit s řidičákem skupiny B.

Související obsah

Globe-Traveller Voyager-X měří na délku 636 cm a jeho obytný prostor je fakt parádní. Předsíňka, obýváček a kuchyňka v jednom umožňují pohodlný pohyb, srovnatelný s obytnými vozy mnohem větších rozměrů. Na vstupní prostor navazuje koupelnový kout s toaletou a sprchou a zadní ložnice s dvojlůžkem. Druhá postel se rozkládá nad řidičem. Prostor mezi tímto lůžkem a stropem je užší, i tak se tam pohodlně vyspí děti i dospělí.

Možností, jak si obytné auto půjčit, je dnes už hodně. Cenové rozpětí samozřejmě závisí na velikosti a vybavenosti vozu, ale i na termínech a délce pronájmu a ujetých kilometrech. Zajímavá je i varianta půjčit si obytný vůz přímo od majitele, například prostřednictvím portálu ForJoy.cz nebo Anyrent. Ceny jsou srovnatelné – za dobře vybavený obytňák pro čtyři zaplatíte kolem 3000 korun na den.

Pronájem Voyageru v Bystrovanech vyjde na 2500 korun za den mimo hlavní letní sezónu, od června do září pak na 3025 korun denně. V ceně je pojištění vozidla i v zahraničí a 300 ujetých kilometrů na den. Za každý další kilometr navíc je účtováno 1,5 Kč. Při převzetí vozu je také třeba zaplatit vratnou kauci.

Související obsah

Po krátké ukázce ovládání topení, klimatizace a doplňování vody si z Bystrovan odvážíme dům na kolech, který má všechno, co na parádní dovolenou potřebujeme. Zadní úložný prostor, který je přístupný zvenku, pojme zavazadla celé rodiny i dětské kolo, kempingovou výbavu a podobně. Další úložné prostory jsou uvnitř - skříně, uzavíratelné poličky, šuplíky. Nic nevrže ani neskřípe, naopak všechno pěkně sedí a ani za jízdy v serpentinách se žádné skřínky samy neotevírají.

Půdorys Voyageru-X:

V kuchyňce je dost prostoru pro nádobí i velká lednice. Umístění koupelny v zadní části vozu pak umožňuje zadní ložnici oddělit dveřmi od předního "denního" prostoru, kde je prostor na sezení s komfortní dvoumístnou lavicí a stolkem, ke kterému se dají jednoduše otočit přední sedačky řidiče i spolujezdce. Lavice je vybavená bezpečnostními pásy a není problém na ni umístit dětské autosedačky.

Na dovolené v obytňáku vás nic neomezuje, všechno máte s sebou a naprostá svoboda je jeden z hlavních důvodů, proč si tenhle styl cestování oblibuje stále víc a víc rodin. Přestože při volbě trasy máte naprosto volné ruce, doporučujeme si základní body naplánovat předem.

Přece jen musíte někde přes noc zaparkovat a ne všude je to s obytňákem možné. Naopak zákazů parkování a nocování v karavanech a obytných vozech spíš přibývá. A v Česku zoufale chybí takzvané stellplatzy, tedy místa oficiálně vyhrazená pro obytné vozy, někdy vybavená i zázemím pro doplnění vody či toaletami. Jistotou jsou kempy, ale pokud nechcete přebývat v přeplněném areálu, doporučujeme portál bezkempu.cz.

Za rozumné ceny tu nabízejí svoje pozemky soukromí majitelé a výběr lokalit v Česku je už opravdu velký. Najít si můžete nocoviště v naprostém soukromí, v lese, na vyhlídkách, u řek nebo rybníků a nebo třeba u dětských hřišť, kde se vaše ratolesti vyřádí, zatímco vy si budete užívat večerní posezení pod pergolou. Najít se dají i místa se zázemím v podobě toalety či sprchy.

Pro milovníky svobodného cestování je to parádní služba, jen je třeba dodržovat pravidla pronajímatele a hlavně po sobě místo při odjezdu uklidit a vrátit do původního stavu.

V zahraničí se dá vhodné místo najít či zamluvit přes mezinárodní aplikaci Park4Night. Vyhledávání kempů a karavanových stání umožňuje i aplikace německého autoklubu ADAC.

Cestování v karavanech a obytných autech u nás zažil boom během covidu. Nárůst zájmu o obytňáky se začal naplno projevovat už během první vlny koronavirové epidemie.

Související obsah

Omezení možností cestování a restrikce v době pandemie způsobily, že se do pronájmu či koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy v minulosti o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů obytných vozů je takových "zelenáčů" podle Asociace kempování a karavaningu 80 procent.      

Mnoho lidí se domnívá, že dovolená v obytných vozech se rovná přebývání ve stísněném prostoru, nepohodlí a zatuchlý vzduch. Nebo nutnost vaření jednoduchých jídel, protože karavan nemá dostatečně vybavenou kuchyň.

To ale není v dnešní době zdaleka pravda. Dodávky s kvalitní obytnou vestavbou poskytují opravdu komfortní zázemí. Zrovna Peugeot Boxer s úpravou od Globe-Traveller je v tomto ohledu naprosto luxusní.

Navíc se perfektně ovládá, takže ani méně zkušený řidič nemusí mít z velké dodávky strach. Motor 2.2 BlueHDi pod kapotou poskytuje dostatečný výkon a z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že si i naložený Voyager hravě poradí s polními cestami či trochu krkolomnějšími výjezdy z přírodních nocovišť.

Související obsah

Kdo chce mít pohodlí a zázemí, rozhodně se dnes nemusí bát ani kempů - řada z nich, ať už u nás nebo třeba v Rakousku, Itálii či Chorvatsku, prošla v posledních letech modernizací a nabízí služby na úrovni hotelů či penzionů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události