Autonovinky

Nová bestie od Fordu. Ranger vyjíždí ve čtvrté generaci se spoustou vylepšení

Drsnější, robustnější, odvážnější, prostě víc americký. Ale taky chytřejší, praktičtější a elegantnější. S těmito přívlastky vyjíždí pick-up Ford Ranger už ve čtvrté generaci. A změn je docela dost. Ranger dostane moderní výbavu i vidlicový šestiválec.

Ford představil Ranger nové generace. Do navrhování zapojil zákazníky z různých částí světa. Cílem bylo vytvořit vůz, na nějž se majitelé budou moci plně spolehnout ve svém podnikání, rodinném životě i volném čase. Ford s ním chce oslovit živnostníky, farmáře, rodiny, dobrodruhy i provozovatele užitkových flotil.

"Dosud nejinteligentnější, nejužitečnější a nejvšestrannější Ranger nabídne ještě více předností, o nichž víme, že si jich zákazníci cení," tvrdí generální ředitel divize užitkových vozidel ve Ford of Europe Hans Schep.

Projekt nové generace Rangeru řídilo australské vývojové středisko Fordu. "Podrobili jsme ho jednomu z nejnáročnějších globálních testovacích programů, jaké jsme kdy uplatnili, a nedali si pokoj, dokud jsme se nepřesvědčili, že nový Ranger je "Built Ford Tough", robustní jako Ford," doplňuje ředitel programu Ranger Graham Pearson.

V robustním vzhledu nové generace Rangeru se odráží podněty od zákazníků. "Zákazníci nám řekli, že Ranger musí vypadat robustně a vzbuzovat sebedůvěru," vysvětluje šéfdesignér Rangeru Max Tran. Podobu předních partií definuje nová maska a světelný podpis ve tvaru písmene C, poprvé Ranger nabídne maticové LED světlomety. Na bocích jsou patrné výraznější lemy blatníků, které vozu opticky udělují pevný postoj.

Související obsah

​Pod novou karoserií je vylepšený podvozek. Rozvor náprav i rozchod kol se mezigeneračně zvětšily o 50 mm. Nová konstrukce přední části vytvořila v motorovém prostoru více místa pro nový šestiválcový motor a do budoucna umožní případnou zástavbu jiných typů pohonu. Zároveň přivádí více vzduchu k chladiči, který tak může účinněji regulovat teplotu motoru při jízdě s přívěsem nebo těžkým nákladem.

Víc síly a lepší schopnosti v terénu

Zákazníci požadovali více síly pro tahání těžkých přívěsů a jízdu v extrémním terénu, vývojový tým proto pro Ranger uzpůsobil svůj osvědčený vidlicový šestiválec o objemu 3,0 l. Je to jeden ze tří přeplňovaných vznětových motorů, které budou od zahájení prodeje k dispozici.

"Když řídíte Ranger se šestiválcovým turbodieselem, působí jako mnohem větší auto. Zásoba výkonu a točivého momentu se zdá nekonečná, což je přesně to, co naši zákazníci chtěli," popisuje motor Pritika Maharaj z týmu vedoucích konstruktérů programu Ranger.

Ranger se bude vyrábět i se vznětovým řadovým čtyřválcem 2,0 l, a to v provedení s jedním i dvěma turbodmychadly. Varianta s jedním turbodmychadlem bude nabízena ve dvou stupních výkonu a její hospodárnost ocení zejména menší firemní zákazníci a provozovatelé vozových parků užitkových vozidel.

"Bi-turbo" má být technicky propracovanější, dynamičtější volbou pro zákazníky, kteří chtějí vyšší výkon, ale stále potřebují zachovat příznivou spotřebu paliva.

Univerzál na práci i zábavu

"Máme opravdu široké spektrum zákazníků. Na jedné straně to mohou být drobní živnostníci, kteří hledají velmi pracovně orientované vozidlo. Stačí jim pohon jedné nápravy, jednoduchá kabina a korba na přepravu zboží. Zcela na opačném konci pak stojí off-road nadšenci, kteří s Rangerem jezdí vytrvalostní závody jako Dakar. Ranger nové generace musí splnit požadavky obou těchto skupin i všech mezi nimi," doplnil Graham Pearson.

Související obsah

​Konstruktéři posunuli přední kola o 50 mm dopředu a o stejnou hodnotu zvětšili jejich rozchod, což zlepšilo přední nájezdový úhel i křižitelnost náprav. Zároveň posunuli zadní tlumiče pérování dále od podélné osy vozu a dosáhli tak lepšího komfortu odpružení na silnici i v terénu.

Zákazníci se budou moci rozhodovat mezi dvěma typy pohonu všech kol – elektronicky přiřaditelným (i za jízdy) a nově zkonstruovaným stálým pohonem. Vyproštění vozidla zapadnutého v terénu usnadní dvě velká vyprošťovací oka v předním nárazníku.

Moderní interiér i jako kancelář

Interiér s prémiovými měkčenými materiály je pojatý ve stylu osobních vozů. Ford ho stavěl tak, aby byl schopen fungovat jako kancelář a současně jako útočiště s inteligentními funkcemi a širší nabídkou komfortních a odkládacích prvků než v minulosti. Dominuje mu na výšku orientovaná dotyková obrazovka komunikačního a zábavního systému.

Vedle volby jízdních režimů na ní může řidič sledovat údaje relevantní pro jízdu v terénu – mimo jiné práci hnací soustavy, úhel natočení předních kol nebo příčný i podélný sklon vozu.

Obrazovka je současně propojena se soustavou kamer pokrývajících prostor okolo vozu v rozsahu 360 stupňů, což významně usnadňuje manévrování na parkovištích i v členitém terénu. Prostřednictvím dotykové obrazovky nebo aplikace lze ovládat nové zónové vnější osvětlení při práci, kempování či dalších aktivitách za tmy.

Korba toho zvládne mnohem víc

Praktičtější jsou odkládací prostory uvnitř i nákladový prostor na korbě, kam se dá vylézt po novém schůdku za zadními koly. Rozšíření o zdánlivě banálních 5 centimetrů umožní na ložnou plochu nakládat i velmi neskladné předměty typu palety nebo stavebních desek.

Související obsah

​K praktickým detailům zohledňujícím potřeby zákazníků patří nová odolná krytina ložné plochy z plastu. Přibyly nové dělící přepážky i další uvazovací oka k zabezpečení nákladu a kotevní body pro upevnění krytu korby či dalšího příslušenství. Víko korby poslouží jako mobilní pracovní stůl. Díky kapsám na upevňovací svorky a integrovanému pravítku na něm lze měřit a řezat materiál.

Výroba nové generace Rangeru se rozběhne v první polovině roku 2022 v Thajsku a Jižní Africe, plány pro uvedení modelu na jednotlivých trzích budou oznámeny později. Už od zahájení prodeje bude Ford v Evropě nabízet pro novou generaci více než 150 položek příslušenství pro nejrůznější účely od pracovních až po volnočasové.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události