Za volantem

Co myslíte, vyjedou letos včas? Silničáři tvrdí, že na sníh i náledí jsou připraveni

Co myslíte, vyjedou letos včas? Silničáři tvrdí, že na sníh i náledí jsou připraveni
Zdroj: TV Nova

Už na začátku listopadu zahájili zimní sezónu, zažehnali problémy s dodávkami posypové soli a teď je čeká první větši akce nadcházející zimy. Náledí už místy řidiče trápí a vydatnější sněžení nás podle předpovědí čeká v nejbližších hodinách, a to i v nížinách. Silničáři jsou připraveni, hlásí Ředitelství silnic a dálnic.

O průjezdné dálnice a silnice prvních tříd se během letošní zimy bude starat 770 zaměstnanců ŘSD. "Do připravených směn je zařazeno celkem 648 řidičů a 122 dispečerů. Další kapacity, především pro údržbu silnic I. třídy, jsou na zimu v pohotovosti u dodavatelských firem," vzkazuje mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Bude to stačit?
 
ŘSD musí i při silném sněžení zajistit průjezdnost více než 1050 kilometrů dálnic v Česku. Údržbu mají na starosti jednotlivá střediska správy údržby dálnice, na každé připadá přibližně 50 km dálnice. Zbývající úseky dálnic (cca 350 km) a silnice I. třídy udržují dodavatelské firmy.
 
ŘSD má k dispozici celkem 200 sypačů. Připraveno je taky 48 univerzálních vozidel s různým technickým vybavením – při velké sněhové nadílce například vyjíždějí mohutné frézy, schopné zvládnout i ty největší závěje.

Ve skladech středisek údržby dálnic je připraveno téměř 46 tisíc tun soli a solného roztoku. K jejímu nakládání do sypačů slouží 46 nakladačů.

​"ŘSD má také na každém středisku správy údržby dálnice provozuschopné centrum pro výrobu a distribuci solanky. Jednak roztoku vody a chloridu sodného, jednak roztoku vody a chloridu vápenatého. Zásoba posypových materiálů je vypočítána pro průměrnou zimu, v případě zvláště nepříznivého počasí je ještě možné sáhnout do nouzových rezerv," popisuje Studecký.
 
Dispečeři mají ve většině případů k dispozici online přenos z dohledových kamer, informace z meteorologických stanic, ale i ze snímačů umístěných přímo na vozovkách. Zároveň vyhodnocují krátkodobé, střednědobé, i liniové předpovědi ČHMÚ pro jednotlivé tahy. Součástí systému je i srážkový radar.

Související obsah

​Dálnice a silnice první třídy mají při zimní údržbě prioritu. Silničáři mají ze zákona 30 minut na to, aby vyjeli po "zjištění vzniku závady ve sjízdnosti".

Zmírnit následky sněžení nebo námrazy musí po výjezdu:                                 
                                           
- do 2 hodin u dálnic   
- do 3 hodin u silnic I. třídy
 
Informace o zimní výbavě, sjízdnosti silnic a dálnic, ale také informace zahrnující výkony zimní údržby na dálnicích a silnicích I. třídy řidiči najdou na portálu www.dopravniinfo.cz.

Související obsah

​A k dispozici je pro řidiče i bezplatná dálniční asistenční služba, kterou zajišťují pracovníci ŘSD 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. "Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit z v případě jakýchkoliv potíží, příjezd vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu, je zcela zdarma. Dojezdový čas je do cca 20 minut," říká mluvčí ŘSD. Řidiči se na čísle 800 280 281 mohou na asistenční službu obrátit také s dotazem na aktuální dopravní situaci.

Jak vyřešili krajští silničáři problémy s dodávkami soli z Německa a Rakouska, se můžete podívat v následující reportáži. Středočeští silničáři teď mají tolik soli, že s ní mohou nejen sypat silnice, ale třeba v ní i dělat andělíčky…

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události