Povinné ručení

Odpustek pro motoristy, kteří dluží na povinném ručení. Jak odvrátit exekuci?

Odpustek pro motoristy, kteří dluží na povinném ručení. Jak odvrátit exekuci?
Zdroj: Mediafax

V Česku je přes 8,7 milionu povinně pojištěných vozidel, z toho skoro 6 milionů osobních aut. Zároveň ale po silnicích jezdí i dost aut bez povinného ručení. Přestože pojištění odpovědnosti z provozu ukládá zákon, nepojištěných vozidel je kolem 150 tisíc. A jejich majitelům hrozí finanční sankce, které mohou vystoupat do desetitisíců. Neplatičům pak dokonce exekuce.

Česká kancelář pojistitelů (ČKP), která ze zákona vymáhá poplatky od nepojištěných motoristů, se rozhodla připojit k akci Milostivé léto a část dluhů postiženým řidičům odpustit.

"Rozhodli jsme pomoci dlužníkům v této nelehké době, a proto se z vlastní iniciativy připojujeme do projektu Milostivé léto, které se ze zákona vztahuje jen na státní instituce, a vycházíme vstříc těm, kteří u České kanceláře pojistitelů mají dlouhodobý dluh," uvádí ČKP.

Milostivé léto je aktuální možnost zbavit se některých dluhů, které narostly kvůli sankcím a úrokům.

Kteří dlužníci mají nárok na "odpustek" od kanceláře pojistitelů? Pouze fyzické osoby, tedy ne ti, kteří provozují vozidlo jako podnikatelé. Vymáhaný dluh musí pocházet z úhradové povinnosti (dluh za vozidlo bez povinného ručení) a je exekučně vymáhán déle než 4 roky. Žadatelé o odpuštění zároveň nesmí být aktuálně v insolvenci.

Související obsah

​ČKP jim slibuje zastavení exekucí, které jim v minulosti vznikly. Vyhnou se úrokům, které za celou dobu nabobtnaly, stačí zaplatit aktuální dlužnou jistinu a devět stovek jako poplatek exekutorovi za zastavení exekuce.

Žádost o zapojení do Milostivého léta se svým dluhem u ČKP je třeba poslat na e-mailovou adresu milostiveleto@ckp.cz. "Následně Vám dáme vědět částku jistiny, která zbývá k úhradě včetně informací k platbě. Poté nám uhradíte v období 13. 12. 2021 – 13. 3. 2022 100 % nesplacené dlužné jistiny a poplatek 907,50 Kč za zastavení exekuce. Jakmile platbu uhradíte, tak nás o tom prosím informujte a my zajistíme zastavení exekuce," popisuje ČKP.

Česká kancelář pojistitelů je ze zákona pověřena kontrolou platného povinného ručení v ČR. Má právo vlastníkům nepojištěných vozidel udělit tzv. sankční příspěvek. Jeho výše činí 20 až 300 korun za den v závislosti na typu vozidla a délce nepojištěného období. K této částce se navíc připočítávají náklady na jeho uplatnění a případně i vymáhání.

Související obsah

​U osobních aut se výše poplatků pohybuje od 30 do 93 korun za den podle objemu motoru. Za rok tak může vyšplhat i na desetitisíce, což se i přes stoupající ceny povinného ručení rozhodně nevyplatí. Kompletní sazebník sankčních příspěvků najdete ZDE.

Když řidič neplatí povinné ručení a nezaplatí ani příspěvek ČKP, vzniká mu u kanceláře dluh.

Příspěvky jdou do takzvaného garančního fondu. Ten slouží k tomu, aby měl kdo zaplatit škodu, kterou způsobí nepojištěný řidič. Náklady pak kancelář pojistitelů vymáhá po motoristech, kteří havárii způsobili.

ČKP upozorňuje, že dluhy často vznikají administrativní chybou nebo opomenutím některých úředních kroků při převodu vozidla na nového majitele či při jeho vyřazení z provozu.

Související obsah

​"Pokud obdržíte výzvu k zaplacení příspěvku do garančního fondu ČKP, i když již nejste vlastníkem vozidla, znamená to, že nedošlo k zápisu této změny v registru vozidel. Stačí nám doložit prodej vozidla (např. kupní smlouvou) a příspěvek hradit nemusíte. V každém případě doporučujeme obrátit se na registr vozidel a doložit nutné doklady pro provedení zápisu o změně vlastníka vozidla," radí kancelář pojistitelů.

"Každý motorista, který nechce vozidlo používat, může odevzdat značky do depozitu a vozidlo odstranit z pozemní komunikace a pak pojištění ani příspěvek do garančního fondu platit nemusí," dodává.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Povinné ručení

Důležité Události