Za volantem

Nová pravidla i pokuty od strážníků. 10 změn, na které si musí dát řidiči pozor

Nová pravidla i pokuty od strážníků. 10 změn, na které si musí dát řidiči pozor
Ilustrační foto | Zdroj: profimedia.cz

V novém roce čeká řidiče a další účastníky silničního provozu řada změn. Novinky se týkají cyklistů, pokutování jízdy ve vyhrazených pruzích i špatného parkování. Podívejte se na přehled, který zveřejnilo ministerstvo dopravy.

Odstup při předjíždění cyklistů

Od 1. ledna 2022 bude muset řidič motorového vozidla při předjíždění cyklisty dodržet bezpečný odstup, a to nejméně 1,5 metru. U silnic, kde je nejvyšší dovolená rychlost maximálně 30 km/h, bude platit odstup nejméně jeden metr. 

Body za špatné parkování

Dvoubodový postih čeká všechny za neoprávněné parkování na místě vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením nebo zneužití pro ně vystaveného parkovacího průkazu.

Odstraňování vraků

Obce budou moci od začátku nového roku zahájit řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace. Dosud měl tuto možnost pouze vlastník pozemní komunikace.

Pokuty za jízdu v pruzích

Za jízdu v pruzích pro autobusy nebo záchranáře může nově pokutovat i městská či obecní policie.

Povolení řídit traktor se skupinou C

Lidé s řidičským oprávněním skupiny C, a to i uděleným v zahraničí, budou moci řídit traktor. Novinka by měla vyřešit problém s nedostatkem pracovních sil v zemědělství a lesnictví.

Výjimka pro cyklisty

Cyklisté nebudou povinni využít jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty nebo v křižovatce vymezený prostor pro cyklisty, pokud by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích.

Související obsah

Zákaz alkoholu na pivních kolech

Lidé na pivních kolech (beerbike) nesmí nově pít alkohol a požívat jiné návykové látky, ani jezdit pod jejich vlivem. Budou mít také povinnost podrobit se na výzvu policisty vyšetření na jízdu pod vlivem alkoholu nebo drog. 

Parkování vozidel zdravotnických ošetřovatelů

Zdravotničtí pracovníci poskytující domácí péči budou moci svá vozidla speciálně označit. V urgentních případech jim to usnadní parkování. Doposud mohli toto označení mít lékaři vykonávající návštěvní službu.

Za odmítnutí kontrolního vážení hrozí vysoké pokuty

Vyšší pokuty hrozí všem, kteří odmítnou nízkorychlostní kontrolní vážení. Horní hranice sazby pokuty ukládané příkazem na místě se zvyšuje z 30 000 Kč na 100 000 Kč.

Zpoplatnění dalších silnic I. třídy pro kamiony

Od poloviny roku 2022 budou vozidla nad 3,5 tuny platit mýto i na dalších 380 kilometrech silnicích I. třídy. Mezi úseky, na kterých by se mělo začít platit mýto, patří například silnice z Jihlavy na Hatě nebo z Jihlavy do Havlíčkova Brodu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události