Autoservis

Statisíce aut hlásí zvláštní chybu. Vrátila se do roku 2002 a hodiny nelze přeřídit

Statisíce aut hlásí zvláštní chybu. Vrátila se do roku 2002 a hodiny nelze přeřídit
Zdroj: Honda

Hodiny v některých modelech japonské Hondy nezvládly příchod nového roku a vrátily se o 20 let zpátky - místo 2022 ukazují rok 2002. Majitelům se hodiny v autech samy resetují a ukazují špatný čas. Softwarová chyba by se mohla týkat statisíců vozidel a automobilka zatím nemá řešení. "Na řešení se pracuje," sdělil TN.cz mluvčí Hondy v Česku Petr Hubáček.

Řada majitelů japonských aut Honda a její "americké" značky Acura hlásí od začátku letošního roku neobvyklé potíže - jejich vozy se vrátily v čase a zasekly se tam. Nezvládly přechod na rok 2022, místo toho ukazují 2002. A ručně hodiny ani datum přeřídit nelze, informuje americký motoristický portál Jalopnik. Hodiny se totiž samy vrátí na nesprávný čas při každém nastartování.

Problém hlásí majitelé starších vozů vyrobených na začátku milénia, ale i některých novějších aut. Zprávy se objevily na internetových fórech v USA, Kanadě i Evropě. A potíže s palubními hodinami mají také majitelé v Česku nebo na Slovensku.

"Mám Hondu CR-V 2011 s navigací. Už pár dnů se mi po každém vypnutí klíče resetují hodiny na 2.00 a po zapnutí se nesynchronizují na aktuální čas," upozornil ve středu jeden z majitelů na českém internetovém fóru Clubu Honda. A přidali se další majitelé Hond CR-V, například z roku 2007 nebo 2012.

Související obsah

​Podle motoristických portálů problém postihl obrovské množství vozů s navigačními systémy, GPS prostě nezvládá čas aktualizovat.

"Důvodem je, že od 2. ledna 2022 se změnil formát časového signálu GPS. Tato změna má za následek, že je časový signál GPS nesprávně vyhodnocen navigační jednotkou. Problém se týká především 20 let starých vozidel nebo některých typů modelů vybavených navigačními systémy AVN. Na řešení problému se pracuje," sdělil na dotaz TN.cz mluvčí Hondy v Česku Petr Hubáček.

"V současné době tento problém vyšetřujeme, abychom určili možná protiopatření, ale v tuto chvíli nemáme žádné další podrobnosti, které bychom mohli sdílet," vzkázalo americké zastoupení Hondy po dotazu redakce Jalopniku.

Magazín ale upozorňuje, že někteří majitelé už dostali od automobilky poněkud jinou odpověď. "Problém jsme předali našemu technickému týmu a ten nás informoval, že se bude vyskytovat od ledna 2022 do srpna 2022 a poté se automaticky opraví. Ujišťujeme vás, že to budeme i nadále sledovat a upozorníme vás, pokud bude do té doby k dispozici oprava," cituje Jalopnik odpověď jednomu z majitelů Hondy CR-V.

Související obsah

​"Právě jsme v této souvislosti obdrželi další informace a bylo nám sděleno, že technické oddělení na tom v současné době pracuje. Jakmile bude tento problém vyřešen, autorizovaní prodejci značky Honda o tom budou informováni a budou schopni s tím pomoci. Našim prodejcům bude předán servisní bulletin o tom, jak tento problém vyřešit. Z tohoto důvodu by bylo nejlepší ověřit si u svého autorizovaného prodejce Honda veškeré aktualizace, protože prodejci k tomu budou mít nejnovější informace a budou vám schopni pomoci, jakmile bude oprava vydána," doplňuje britské zastoupení japonské značky.

Není to poprvé, majitelé vozů značek Honda a Acura zažili něco podobného už před pěti lety. Navigační systémy z modelových let 1999 až 2004 měly 16. srpna 2017 nastaveny hodiny na 0:00 a jejich kalendáře se vrátily na 1. ledna 1998. Honda tehdy příčinu nevysvětlila, ale problém vyřešila aktualizací softwaru.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události