Domácí

Zkontrolujte si řidičáky. Přes 100 tisíc je jich neplatných, 400 tisíc brzy propadne

Zkontrolujte si řidičáky. Přes 100 tisíc je jich neplatných, 400 tisíc brzy propadne
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Letos vyprší platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů. Zároveň zbývá vyměnit více než 100 tisíc řidičských průkazů, kterým skončila platnost už v loňském roce a jejichž držitelé si zatím nepožádali o výměnu, upozorňuje ministerstvo dopravy.

Přes 414 tisíc řidičů si během letošního roku musí vyměnit řidičský průkaz. Nejvíc je jich v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Ministerstvo dopravy zároveň varuje, že přes 100 tisíc motoristů už má řidičák propadlý z loňského roku, přesto si o výměnu zatím nepožádali. Pro jistotu si tak zkontrolujte datum platnosti.

"O výměnu lze žádat buď osobně na úřadu obce s rozšířenou působností, anebo z pohodlí domova elektronicky," podotýká mluvčí ministerstva František Jemelka.

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností, a to už tři měsíce před skončením platnosti dokladu. Seznam všech úřadů je k dispozici v interaktivní mapě ministerstva dopravy.

Kolik zbývá vyměnit řidičáků propadlých v loňském roce - rozděleno po krajích:

Zdroj: Ministerstvo dopravy

​K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.

Pokud řidič požádá o rychlejší vydání dokladu do pěti pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Kolik řidičáků propadlne v letošním roce - rozděleno po krajích:

Zdroj: Ministerstvo dopravy

​Místo návštěvy úřadu řidiči můžou využít elektronické ePodání a poslat žádost přes Portál občana s využitím datové schránky. Výměna je zdarma, požádat o nový průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem platnosti.

Přihlásit se jde například prostřednictvím mobilního klíče eGovernmentu, bankovní identity, eObčanky, nebo datové schránky. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu. 

Související obsah

​V žádosti je možné vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém si pak musí řidiči vyrobený řidičský průkaz vyzvednout osobně.

"Při podání žádosti je také možné nastavit si možnost nechat se přes SMS nebo e-mail informovat o schválení či zamítnutí žádosti. Do dvaceti dnů přijde také upozornění, že byl doklad vyroben a je připraven k vyzvednutí. Nový řidičský průkaz je také možné vyzvednout také na základě ověřené plné moci," doplňuje mluvčí ministerstva dopravy.

Související obsah

​Dlouhodobým cílem ministerstva je digitalizace jeho agend převážně se zaměřením na služby pro občany i podnikatele. Do roku 2025 bude podle ministra dopravy Martina Kupky dopravní agenda kompletně digitalizovaná. "Pro nový nebo vyměněný řidičský průkaz už nebude nutné chodit na úřad obce s rozšířenou působností. Zápisy a změny v registru vozidel půjdou také vyřídit přes internet bez návštěvy úřadu," vysvětluje Kupka.
 
Na internetu si řidiči už nyní mohou přes Portál občana zjistit stav bodového konta. Majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou také automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky.

Související obsah

​Ministerstvo dopravy taky spustilo projekt Datová kostka, kde si každý může vyhledat vybrané statistiky z Registru silničních vozidel. Další novinkou je rozšíření údajů z technických prohlídek na stránce kontrolatachometru.cz.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události