Za volantem

Řadě řidičů propadne dálniční e-známka. Víte, jak snadno zjistit, do kdy vám platí?

Řadě řidičů propadne dálniční e-známka. Víte, jak snadno zjistit, do kdy vám platí?
Zdroj: eDalnice.cz

Loni v lednu začaly v Česku platit elektronické dálniční známky, mnoho řidičů si ale roční e-známku pořídilo až od února, kdy vypršela platnost papírových ročních kuponů. Právě těmto řidičům tak v těchto dnech první roční elektronické známky končí. Pamatujete si, do kdy vám známka platí? A víte, jak si platnost prodloužit?

Pokud jste si loni koupili roční dálniční známku na začátku února stejně jako celá řada dalších řidičů, brzy vám roční předplatné končí. Víte, kdy přesně?

Zjistit to můžete snadno i bez hledání loňské účtenky. A to tak, že do formuláře pro ověření platnosti na portálu eDalnice.cz stačí zadat SPZ a zemi, ve které bylo vozidlo registrováno.

Systém vám ukáže den, hodinu, a dokonce i vteřinu, od které máte mýtné zaplacené, a také přesný termín, kdy platnost e-známky vyprší.

Zdroj: edalnice.cz

​​Systém, který spravuje Státní fond dopravní infrastruktury a provozuje státní podnik CENDIS, by měl řidiče dokonce sám informovat o tom, že platnost jejich dálniční známky brzy vyprší. Před koncem termínu jim rozešle upozornění e-mailem.

To má ale podmínku: e-mailovou adresu jste museli zadat při pořizování dálniční známky a zároveň zaškrtnout, že upozornění na končící platnost chcete dostat. Pokud jste tak neučinili, na e-mail budete čekat marně.

Související obsah

​Nastavení notifikací lze změnit a upravit opět na portálu eDalnice.cz ve správě dálniční známky, kde si můžete změnit e-mail nebo si třeba nastavit upozornění i formou SMS. Musíte ale znát autorizační kód z účtenky za známku.

Za jízdu bez platné e-známky hrozí při kontrole ze strany Policie ČR nebo Celní správy ČR na místě pokuta až 5 000 korun, ve správním řízení to může být až 20 000 korun.

Během uplynulého roku provozovatel systém elektronických známek upravoval podle podnětů z provozu. Na základě toho se například zjednodušil systém nákupu, zavedla se opatření snižující možnost chybovosti, rozšířily se možnosti vrácení peněz za e-známku, která byla koupena omylem na neexistující SPZ a další.

Jednoduše prodloužit platnost stávající dálniční známky lze přes odkaz, který přijde v informačním e-mailu - stačí potvrdit správnost údajů a uhradit příslušnou cenu. Jinak si prostě si musíte koupit novou.

A to buď v e-shopu na eDalnice.cz:

- Vyberete si druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní).

- Zadáte SPZ a stát registrace vozidla.

- Vyberete počátek platnosti elektronické dálniční známky.

- Případně uplatníte nárok na Eko cenu (vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan).

- Zaplatíte (potvrzení přijde na uvedený e-mail) a můžete vyrazit.

Nebo na obchodních místech, tedy na 2 000 pobočkách pošt a 200 čerpacích stanic EuroOil – mapa ZDE.

- Stačí, když obsluze nadiktujete potřebné údaje (druh elektronické dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, počátek platnosti, případně nárok na Eko cenu).

- Zaplatíte, dostanete potvrzení a můžete vyrazit.

Třetí variantou je nákup v samoobslužném kiosku. Těch je 14 a jsou umístěné zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek pozemní komunikace a umožňují pouze bezhotovostní úhrady – seznam ZDE.

- Zvolíte si jazyk, ve kterém chcete nákup provést.

- Vyberete si druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní).

- Zadáte SPZ a stát registrace vozidla.

- Vyberete počátek platnosti elektronické dálniční známky.

- Případně uplatníte nárok na Eko cenu (vozidla na zemní plyn nebo biometan).

- Zaplatíte a můžete vyrazit.

Pokud jste si koupili elektronickou dálniční známku na obchodním místě a až po zaplacení zjistili, že jste některý z údajů vyplnili chybně, do 15 minut můžete špatně zadané údaje přímo na daném obchodním místě změnit.

​U všech tří druhů elektronických dálničních známek si můžete odložit začátek jejich platnosti až o tři měsíce.

Zdroj: edalnice.cz

Ceny dálničních známek se letos nemění – roční stojí 1 500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní 310 korun. Ovšem už od příštího roku to nejspíš bude jinak:

Související obsah

​Během roku 2021 se prodalo více než 5,7 milionu kusů e-známek, to je víc než starých papírových kuponů v roce 2020. Zákazníci za ně utratili přes 5,1 miliardy korun, nejvíc si pořizovali roční (2 812 889 ks) a desetidenní (2 315 445 ks), nejméně měsíční (620 929 ks). Drtivá většina motoristů si e-známku kupuje online.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události