Autoservis

Že jsou dnes auta chytřejší? Některé hyundaie musí do servisu kvůli hloupé chybě

Že jsou dnes auta chytřejší? Některé hyundaie musí do servisu kvůli hloupé chybě
Zdroj: Hyundai

Hodně zvláštní poruchu hlásí majitelé některých hybridních a plug-in hybridních SUV Hyundai Santa Fe. Automobilka dokonce vyhlásila pro několik stovek těchto vozů svolávací akci. Vzkázala, že jejich přístrojový štít může být v chladném počasí "nečitelný". To je ale trochu slabé slovo…

Nejnovější hybridní vozy SUV Hyundai Santa Fe mají pochopitelně moderní digitální "budíky". Jenomže chytrý přístrojový štít je v tomto případě spíš poněkud zmatený nebo si zkrátka dělá, co chce.

Několik majitelů velkého SUV z USA a Kanady totiž ohlásilo podivné problémy – obraz na LCD displeji se jim najednou otočil vzhůru nohama, upozorňuje portál Carscoops.

​Podle všeho to souvisí s mrazy. "Bydlím v Ottawě, přes noc jsme tu měli −37°C?" popisuje jeden z majitelů nového vozu v internetovém fóru Hyundai-forums.com.

Zdroj: Hyundai-forums.com

​Z takového mrazu by se kdekomu protočily panenky, vozu Santa Fe se protočily "budíky". Jedna strana přístrojového štítu se obrátila vzhůru nohama a druhá k tomu ještě i zrcadlově.

I další majitel přidal fotku, tentokrát přetočených budíků, které jsou vzhůru nohama:

Zdroj: Hyundai-forums.com

​Automobilka Hyundai už v Severní Americe vyhlásila svolávací akci, která se zatím týká zhruba devíti stovek vozidel. Jde o úplně nové hybridy a plug-in hybridy vyrobené od 25. října do 1. prosince loňského roku a prodané v USA a v Kanadě. V autorizovaných servisech jim prý přístrojovou jednotku bezplatně vymění. Jihokorejský výrobce dodal, že v souvislosti se závadou nebyly zjištěny žádné nehody.

Související obsah

​Podle informací amerických úřadů závada skutečně souvisí s extrémními mrazy a také s chybou při zapojení elektronických součástek. Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) uvedl, že displeje mohly být vyrobeny s nesprávnými rezistory, což prý může zapříčinit otočení budíků ve chvíli, kdy se SUV nastartuje při extrémně nízkých teplotách. Podle portálu Jalopnik jde ale spíše o softwarovou chybu.

Související obsah

​Zatím nejsou známy podobné problémy z jiných částí automobilového trhu, ale možná to souvisí i s tím, že hybridní model Santa Fe se v nové generaci začal prodávat teprve před pár měsíci a mnozí noví majitelé svoje auta zatím nevystavili tak extrémním mrazům.

Pokud tedy patříte mezi majitele tohoto SUV a někdy se vám stane, že uvidíte budíky obráceně, vězte, že nemáte vadu zraku, ale že jde o chybu z výroby, a máte tedy nárok na bezplatnou výměnu v servisu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události