Za volantem

Řidič akčním zásahem zastoupil policii. Zadržel muže, který kličkoval po Brně se 4 promile

Řidič akčním zásahem zastoupil policii. Zadržel muže, který kličkoval po Brně se 4 promile
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Byla sobota kolem třinácté hodiny, Josef Zbíral zrovna projížděl ulicí Tuřanka směrem k brněnské Slatině. V úseku, kde byla zúžená silnice, dával přednost protijedoucímu vozidlu. Všiml si ale, že s ním není všechno v pořádku. Chyběly mu přední světla i nárazník. Nabourané auto najednou výrazně zrychlilo. Sjelo do pole, pak se vrátilo zpět na silnici a začalo po ni nebezpečně kličkovat a přejíždět mezi jízdními pruhy.

Akční scénka se odehrála v listopadu v ulicích na předměstí Brna. Namol opilý cizinec za volantem se ani netrefil na silnici, svou hazardní jízdou ohrožoval ostatní vozidla i chodce. Jeho řádění ukončil pohotový řidič Josef Zbíral. Ten si všiml nabouraného kličkujícího vozu, otočil se a vydal se za ním. nakonec zastoupil policisty a opilce sám zablokoval a zadržel. V úterý za to byl oceněn titulem Gentleman silnic.

"Ten řidič jel osmdesátkou tam, kde je povolená padesátka. Nevšímal si značek. Vůbec nerespektoval jízdní pruhy. Dokonce vytlačil některá auta v protisměru. Silnice mu byla malá,” popisuje nepříjemnou situaci Josef Zbíral s tím, že tohle všechno byly důvody, proč se rozhodl zasáhnout. Probliknul ho dálkovými světly, troubil na něj, následně se ho několikrát pokusil předjet a zablokovat mu cestu. Neohleduplný řidič ale na jeho chování nijak nereagoval.

Josef Zbíral pak u železničního přejezdu s nasazením vlastního zdraví jedoucí vozidlo zablokoval. "Nevěděl jsem, jaký byl důvod mužovy zběsilé jízdy a co všechno provedl. Věděl jsem ale, že ho musím zastavit," vzpomíná. Vyskočil z auta a okamžitě se vydal za řidičem. Vzal mu klíčky a agresivního cizince sám zadržel až do příjezdu policistů, které mezitím zavolala jeho spolujezdkyně.

Související obsah

​Když na místo dorazili policisté, důvod zběsilé jízdy snadno odhalili. Řidič byl silně opilý. "Jednačtyřicetiletému cizinci jsme naměřili 4,27 promile alkoholu. Naštěstí při nebezpečné jízdě poničil pouze svůj vůz," podotýká mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Josef Zbíral za duchapřítomný zásah dostal ocenění Gentleman silnic. "Ačkoliv nešlo o záchranu života po dopravní nehodě, za což tento titul udělujeme, jedná se o výjimečný čin. Čím déle by totiž jízda opilého řidiče pokračovala, tím více by rostlo riziko vážné dopravní nehody. Proto si pan Zbíral ocenění zaslouží," vysvětluje ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

Gentleman silnic Josef Zbíral. | Zdroj: Gentleman silnic

​"Odvaha je jedna věc. Důležitá je ale také pohotovost a schopnost rychle se rozhodnout. Pan Zbíral zatarasil nebezpečnému řidiči cestu a nedovolil mu dále pokračovat. Tím zabránil potenciálnímu neštěstí," doplňuje šéf jihomoravského krajského ředitelství policie Leoš Tržil.

Zástupci projektu a policie předali Josefu Zbíralovi ocenění v  úterý 8. února v  Brně. Stal se tak už 209. držitelem titulu Gentleman silnic.

Související obsah

​Společný projekt Generali České pojišťovny a Policie ČR vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události