Autonovinky

Renault to znovu zkouší s kompaktním SUV. Kadjar neuspěl, nastupuje Austral

Renault to znovu zkouší s kompaktním SUV. Kadjar neuspěl, nastupuje Austral
Zdroj: Renault

Renault nevzdává svoje ambice v kategorii kompaktních SUV. Po nepříliš úspěšném modelu Kadjar vyšle do konkurenčního boje na první pohled mohutnější novinku Austral. Na trhu se má objevit na konci letošního roku.

Francouzský Renault vyhlašuje, že hodlá znovu dobýt segment C, který je jádrem současného automobilového trhu. Mezi kompaktní SUV, jako jsou třeba Dacia Duster, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai nebo Škoda Karoq, vysílá nového bojovníka. Renault Austral má být úspěšnějším nástupcem dosavadního modelu Kadjar, který se snažil na trhu prosadit od roku 2015.

Austral jako první Renault stojí na platformě CMF-CD třetí generace, která vznikla v rámci alianční spolupráce s Nissanem. Pohánět ho budou různé varianty elektrifikovaných ústrojí, například samonabíjecí "full hybrid" nebo dva benzínové "mild hybridy" 48V a 12V. Na českém trhu se ale dočkáme jen verze mild hybrid se slabší baterií.

Hybrid má mít výkon 160 nebo 200 koní, mild hybrid 12V pak 140 či 160 koní.

"Nový Renault Austral je dokonalým ztělesněním toho, čím by SUV segmentu C mělo být a čeho je Renault schopen dosáhnout," tvrdí šéf francouzské automobilky Luca de Meo.

Renault prý rozjíždí "novou vlnu", která má ze značky udělat lídra v oblasti technologie, čisté energie a služeb.

U Australu designéři vsadili na mohutně působící proporce, které podtrhují obří kola (až 20 palců) i vysoká hrana bočních oken. Akční styl podtrhují kryty podvozku vpředu i vzadu a boční či spodní ochranné lišty.

Související obsah

​SUV je 1,62 metru vysoké, 1,83 metru široké a 4,51 metru dlouhé, přičemž rozvor činí 2,67 metru.

Šachovnicovou přední masku doplňují kompaktní reflektory ve tvaru písmene C, které v sobě mají až sedm diodových modulů, schopných přizpůsobovat rozložení světla. I zadní světla mají tvar C a spolu s logem Renault vytvářejí protáhlou světelnou signaturu, prodlouženou po obou stranách zavazadlového prostoru.

V interiéru Renault vsadil na high-tech design s obřím multimediálním displejem v centrální části palubní desky ve stylu automobilu Tesla. Spolu s digitálními budíky a head-up displejem má řidič před sebou téměř 1 000 centimetrů čtverečních digitální plochy.

Výrazným prvkem v kabině je i vysoká a široká středová konzole ve stylu velkých cestovních vozů, která odděluje prostor řidiče a spolujezdce a zároveň nabízí podporu pro lokty i dost odkládacích přihrádek.

Zvláštní péči automobilka věnovala i čalounění vozu a také osvětlení interiéru, které se mění podle biologického rytmu lidského těla nebo si ho může posádka přizpůsobit podle vlastních preferencí.

Související obsah

​Austral má hodně místa i v zadní řadě (prostor pro kolena dosahuje 27,4 cm), nastavitelný úhel opěradla zadní lavice a spoustu odkládacích prostor.

V závislosti na verzi má sklopnou zadní lavici ve dvou částech, 2/3–1/3. Každá část se může samostatně posunout o 16 cm.

Ve verzi Mild hybrid nebo Mild hybrid Advanced s pevnou zadní lavicí má zavazadlový prostor objem 500 litrů, s posuvnou lavicí až 575 litrů. U full hybridu je kufr o 70, respektive 20 litrů menší.

Austral je vybaven 32 asistenty řízení a novým systémem řízení všech čtyř kol. Podvozek je k dispozici ve dvou verzích: vlečená ramena spojená torzní příčkou pro modely se dvěma řízenými koly a víceprvková zadní náprava pro čtyřkolky.

Největší pýchou Renaultu je patentované samonabíjecí hybridní ústrojí E- Tech. Kombinuje tepelný motor, dva elektromotory - trakční "e-motor" a vysokonapěťový generátor, který zajišťuje startování tepelného motoru, řazení a dobíjení baterie a inteligentní automatické multimodové bezspojkové převodovky.

Související obsah

​U Australu tvoří hybridní ústrojí 1,2litrový přeplňovaný zážehový tříválec s výkonem 96 kW a točivým momentem 205 Nm s elektromotorem (50 kW a 205 Nm) a lithium-iontovou baterií (1,7 kWh / 400 V). Kombinovaný točivý moment činí 350 Nm u varianty s výkonem 160 koní a 410 Nm u výkonnější 200koňové verze.

Renault u něj slibuje nejlepší odezvu na trhu, která se projevuje zrychlením z 80 na 120 km/h za pouhých 5,9 sekundy (6,8 sekundy u verze 160 koní).

Všechny starty jsou 100% elektrické, s okamžitou dostupností točivého momentu. "Nový Austral vybavený tímto novým hybridním motorem E-Tech vykazuje optimální spotřebu paliva (od 4,6 l/100 km) a emise CO2 (105 g/km CO2) při provozních nákladech na nejlepší úrovni ze všech hybridních SUV na trhu," dodává automobilka.

Objednávky Renaultu Austral se rozběhnou v druhé polovině letošního roku, prodej pak na konci roku nebo na začátku toho příštího. V nabídce bude Austral i ve sportovně laděné verzi Esprit Alpine i s exkluzivním šedým lakem na půli cesty mezi leskem a matem a spoustou dalších sportovních detailů.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události