Zahraničí

4000 luxusních aut za 9 miliard skončilo na dně oceánu. Automobilky pošlou nové

4000 luxusních aut za 9 miliard skončilo na dně oceánu. Automobilky pošlou nové
Zdroj: Marinha Portuguesa

Marná byla snaha o záchranu vzácného nákladu obří lodi Felicity Ace, která před měsícem vzplála během své plavby poblíž Azorských ostrovů. Přestože ji hasiči uhasili a námořnictvo se snažilo vrak odtáhnoiut k pobřeží, loď nakonec na začátku března skončila na dně Atlantského oceánu. A s ní vzácný náklad téměř 4000 nových luxusních aut značek Lamborghini, Porsche, Bentley a Audi v hodnotě necelých 9 miliard korun.

Automobilky Lamborghini, Porsche, Bentley a Audi slibují, že zákazníkům nahradí objednaná auta, která při přepravě zmizela v plamenech nebo pod hladinou Atlantiku.

Nákladní loď Felicity Ace, která z Evropy do USA převážela na 4000 vozidel VW Group vyhořela a pak se přes snahu záchranných týmů potopila poblíž Azorských ostrovů.

V podpalubí převážela i 85 vozů Lamborghini, včetně 15 vzácných hypersportů Aventador Ultimae, z nichž každý stál víc než 11 milionů korun a jejichž výroba už byla ukončena.

Lamborghini Aventador LP 780-4 Ultimae. | Zdroj: Lamborghini

​Automobilky přesto ujišťují, že marně čekajícím zákazníkům všechny vozy dodají, píše portál Car and Driver.

Lamborghini prý po "velkém úsilí" obnovilo dodavatelský řetězec, aby mohlo ztracené Aventadory z limitované edice znovu postavit. "Pracujeme na nastavení výrobní kapacity tak, abychom zajistili, že objednávky budou nahrazeny co nejdříve," uvedl mluvčí automobilky. "Budeme se snažit co nejvíce minimalizovat dopady na zákazníky," dodal.

Pro Automotive News to potvrdil i generální ředitel Lamborghini Stephan Winkelmann: "Dali jsme hlavy dohromady a naštěstí jsme schopni tyto vozy nahradit, takže naši zákazníci v USA kvůli potopené lodi neutrpí žádnou ztrátu."

Na Felicity Ace bylo kolem 1800 vozidel značky Audi a i ta budou nahrazena. Sdělil to šéf Audi Markus Duesmann, aniž by zacházel do podrobností a vysvětlil, jak se to stane.

Související obsah

Generální ředitel Bentley Motors Adrian Hallmark řekl Automotive News, že společnost našla řešení, jak okamžitě nahradit více než polovinu ze 189 ztracených vozů značky (přesměrováním neprodaných vozidel z jiných míst) a že o ostatní se postará během roku.

Vedení celého koncernu VW Group, kterému všechny zmíněné značky patří, uvedlo že znovu dodá i všechny ostatní objednaná auta, ačkoliv teď výrobu komplikuje přerušení dodavatelských řetězců kvůli ruské invazi na Ukrajině. "Škody na vozidlech jsou hrazeny z pojištění. Náklad byl určen pro americký trh. Značky a prodejci již začali informovat své zákazníky a hledat individuální řešení."

Související obsah

Skoro 200 metrů dlouhá Felicity Ace plující pod panamskou vlajkou začala hořet 16. února necelých 170 km od Azorských ostrovů během plavby z německého Embdenu na východní pobřeží USA. Po uhašení požáru se ji snažily odtáhnout remorkéry, ale 1. března se loď potopila.

Související obsah

V oceánu se poté vytvořila menší ropná skvrna, která podle odborníků nezpůsobila větší škody a brzy se rozptýlila.

Hodnota nákladu se odhaduje na víc než 400 milionů dolarů, tedy kolem 9 miliard korun.

Všech 22 členů posádky bezpečně opustilo loď při záchranné operaci:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události