Ekonomika

Škoda Auto: Kvůli válce se potýkáme s velkými nejistotami. Kdy přijde zlepšení?

Škoda Auto: Kvůli válce se potýkáme s velkými nejistotami. Kdy přijde zlepšení?
Výroba ve Škoda Auto | Zdroj: TV Nova

Skupina Škoda Auto navzdory krizi vloni mírně zvýšila tržby na 17,7 miliardy eur a hlavně díky škrtům v nákladech se jí podařilo vydělat přes miliardu eur. Automobilka hospodářské výsledky zveřejnila na úterní tiskové konferenci. "Kvůli válce na Ukrajině se však potýkáme s velkými nejistotami. Její dopady na naši obchodní činnost průběžně analyzujeme," upozornil předseda představenstva Thomas Schäfer. Zlepšení v dodávkách některých dílů čeká automobilka až v druhé půlce roku.

Pandemie, nedostatek čipů i dalších dílů a pak válka na Ukrajině. Český automobilový průmysl je v krizi, produkuje nejméně aut od roku 2010. Přesto tuzemská jednička hlásí pozitivní hospodářské výsledky. A jednoznačně slibuje: propouštět nebudeme.

"Škoda Auto v uplynulém fiskálním roce prokázala vysokou míru odolnosti a flexibility. Naše společnost je stabilní, což dokazují i nejdůležitější finanční ukazatele, které se ve srovnání s rokem 2020 vyvíjely pozitivně," komentoval situaci předseda představenstva Thomas Schäfer, který letos ve vedení Škody Auto skončí, už v dubnu se stěhuje do Wolfsburgu, kde má v létě převzít Volkswagen, hlavní značku německého koncernu. Než ale bude jmenován jeho nástupce, povede zároveň i Škodovku.

Celá Škoda Auto Group, která zahrnuje aktivity v Česku, na Slovensku, v Německu v Indii a také podíl na zisku VW v Rusku, v uplynulém roce vykázala tržby 17,7 miliardy eur. Oproti roku 2020 je to skoro o čtyři procenta víc. A to navzdory nižšímu počtu dodaných aut zákazníkům.

Ve srovnání s rokem 2020 se podařilo výrazně zvýšit provozní výsledek – skupina vydělala 1,08 miliardy eur, což jsou o víc než 43 procent lepší čísla než v roce 2020. Rentabilita tržeb se zlepšila a s hodnotou 6,1 % je podstatně vyšší než v předchozím roce.

Související obsah

​Automobilka dobře ví, že za celkem pozitivní čísla může hlavně první půlka loňského roku a také srovnání s rokem 2020, kdy automobilový průmysl drtil covid.

V druhé půlce loňského roku to bylo o dost horší, hlavně kvůli nedostatku dílů a výpadkům ve výrobě. A letos bída pokračuje. "Společnost v dalším průběhu roku počítá s velkými nejistotami vyvolanými válkou na Ukrajině a s ní spojeným nedostatkem dílů," podotýká vedení automobilky, které musí počítat i s rychle rostoucí inflací.

Svoje současné kroky označuje jako "program zaměřený na zvyšování efektivity". V podstatě to znamená pokračující krizové řízení a tvrdé škrty – jak říká Schäfer: "Striktní řízení nákladů".

Související obsah

​"Díky skvělému týmovému výkonu všech 45 000 škodováků se nám podařilo dodat zákazníkům po celém světě 878 200 vozů. Zejména téměř 45 000 dodaných vozů Enyaq iV s plně elektrickým pohonem výrazně předčilo naše očekávání," dodává k loňským výsledkům předseda představenstva.

Zdroj: Škoda Auto

​Letos mají produkci táhnout nové modely Enyaq Coupé, modernizovaný Karoq nebo sportovní Fabia Monte Carlo. Enyaq Coupé se ale v současnosti nevyrábí, kvůli výpadku dodávek kabelových svazků z Ukrajiny. A kvůli válce na Ukrajině česká automobilka očekává další výrazné dopady na provozní činnost.

Čekací doby na nová auta se opět o dost prodlouží. Ke snižování počtu zaměstnanců ale automobilka prý nesáhne. "Nic takového neplánujeme," odpověděla rázně členka představenstva pro oblast řízení lidských zdrojů Maren Gräfová.

Související obsah

​"V roce 2022 se soustředíme zejména na pokračování našeho úspěšného krizového řízení a na zvyšování efektivity, abychom co nejvíce zmírnili dopady současné složité situace na naše podnikání," doplnil další člen představenstva Škoda Auto za oblast financí a IT Christian Schenk.

Související obsah

​Vedení se snaží zůstat pozitivní, nicméně zlepšení dodávek čipů očekává až v druhé půlce letošního roku. "Vypjatá situace spojená s dodávkami polovodičů zpomalila v uplynulém roce náš růstový kurs. Díky rychlému rozhodnutí vyrábět nedokončené vozy, které byly kompletovány později, se nám podařilo náš výsledek stabilizovat. Děkuji členům Task Force týmu zaměřeného na polovodiče za jejich neuvěřitelné nasazení. Nyní se můžeme dívat na budoucnost s opatrným optimismem a od druhého pololetí předpokládáme výrazné zlepšení dodávek polovodičů," připojuje svůj výhled Karsten Schnake, člen představenstva za oblast nákupu.

Česká automobilka chce pokračovat ve svém investičním plánu a v příštích letech investovat každoročně dvě miliardy euro na další elektrifikaci modelové palety i na snižování emisí.

Letos bude Škodovka hodně spoléhat na svoji nablýskanou novinku Enyaq Coupé, v současnosti ji ale kvůli výpadku dodávek kabelových svazků z Ukrajiny nedokáže vyrábět:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události