Ekonomika

Renault prý v Rusku definitivně končí. Továrny i značku Lada nechá Moskvě za jediný rubl

Renault prý v Rusku definitivně končí. Továrny i značku Lada nechá Moskvě za jediný rubl
Zdroj: Profimedia

Francouzský koncern Renault vkládal do spolupráce svých značek Dacia a Lada dost nadějí a také dost peněz. Tradiční ruskou automobilku měla vzájemná výpomoc znovu nakopnout. Teď to ale vypadá, že Renault nechá AvtoVAZ a s ním i Ladu ruskému státu pouze za symbolickou cenu.

AvtoVAZ je největší ruská automobilka, Lada zase nejprodávanější značka. Francouzská skupina Renault investovala stovky milionů, aby stárnoucí brand oživila. Teď je podle všeho tahle ruská investice v tahu a odchod z Ruska bude Francouze bolet.

Renault jedná o prodeji většinového podílu v AvtoVAZu. Chce ho prodat státnímu automobilovému výzkumnému institutu NAMI a jak informoval Wall Street Journal, nechá svůj 68% podíl Moskvě za jediný rubl.

O chystaném "odkupu" už informovala ruská tisková agentura Interfax. Ministr obchodu Denis Manturov jí sdělil, že podíl v AvtoVAZu "s největší pravděpodobností" připadne státem podporovanému výzkumnému institutu.

Moskva popírá, že by šlo o znárodnění, ale podle agentury Reuters jde o jeden z prvních příkladů toho, jak Moskva hodlá "naložit" s firmami, které se po ruské invazi na Ukrajinu rozhodly svoje aktivity v Rusku pozastavit.

Renault s tím dlouho váhal, ale nakonec se z Ruska stáhl:

Související obsah

​Podle všeho teď Renault definitivně opustí obří fabriku v Toljatti, do jejíž modernizace mohutně investoval, a také továrnu poblíž Moskvy, která vyráběla modely Renaultu a Nissanu pro tamní trh.

Moskva prý nabízí Renault Group možnost zpětného odkupu akcií a svoji roli tak popisuje jako "opatrovnickou", protože se Francouzi mohou do Ruska během pěti nebo šesti let vrátit. Podle Manturova by ale museli uhradit i investice, které v mezidobí v automobilce proběhnou.

Renault zatím tyto plány nekomentuje a mlčí i francouzská vláda, která má v koncernu 15procentní podíl.

Podobný osud může podle agentur brzy postihnout i další firmy, které se z Ruska stáhly a teď pro svoje tamní aktiva zoufale hledají kupce ať už přímo v Rusku, nebo v zahraničí. Zájemci se však zrovna nehrnou ani z Číny, ani z Blízkého východu.

Související obsah

​"Neplánujeme kupovat, natož znárodňovat," citují Financial Times ruského ministra obchodu. "Pokud ale firma není schopná zajistit dodávky komponentů, nemůžeme čekat věčně. Budeme muset najít alternativu… Bude se to týkat všech výrobců automobilů, kteří s rozhodnutím budou dál váhat," prohlásil Manturov.

Svoje aktivity v Rusku zastavily například firmy Volkswagen i Škoda, BMW, Mercedes, Stellantis nebo Ford. Zatím není jasné, jak přesně se hodlají s Moskvou "rozejít".

Renault byl každopádně v Rusku "zaháčkovaný" nejvíc. Partnerem Renault Group v AvtoVAZu je ruský státní konglomerát Rostec (Rostěch), který mimo jiné vyrábí zbraně a vojenskou techniku a který řídí Putinův blízký spojenec Sergej Čemezov.

V tamních fabrikách pro Renault pracuje na 40 000 lidí a vstup do AvtoVAZu přinášel francouzské skupině ovoce. Ještě vloni jí ruský trh zajistil přibližně 10 % celkového obratu.

Související obsah

​Koncern už informoval, že by ho odchod z Ruska mohl stát 2,2 miliardy eur v účetních výsledcích za první letošní pololetí. Automobilka navíc dál platí ruským zaměstnancům, ačkoli provoz je paralyzován kvůli nedostatku dílů.

Generální ředitel Renault Group Luca de Meo přitom měl se značkou Lada velké plány. Legendární, ale stárnoucí modely chtěl přesadit na moderní platformu z produkce aliance Renault a Nissan a v nadcházejících letech zvýšit synergie s rumunskou značkou Dacia, která skupině také patří. Probíhala i velká modernizace ikonického modelu Lada Niva.

Související obsah

​Místo toho může mít AvtoVAZ po odchodu Renaultu velké problémy. Financial Times připomínají, že Rusko může mít potíže s dodáváním polovodičů. A je velmi nepravděpodobné, že by Renault poskytl vlastní technologii a díly, jakmile nebude mít svůj podíl. AvtoVAZ by tak musel auta a jejich výrobu nejspíš znovu přepracovat.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události