Lada

Nová Lada Niva vypadá zajímavě. Poznáte, kde se Rusové inspirovali?

Nová Lada Niva vypadá zajímavě. Poznáte, kde se Rusové inspirovali?
Zdroj: Lada / @ladanivanew

Ruská automobilka AvtoVAZ ukázala novou podobu slavného modelu Lada Niva. Offroad se bude jmenovat Lada Niva Travel a v ruském Toljatti právě odstartovala její výroba. Na domácím trhu by se měl nový model objevit už během pár dnů.

AvtoVAZ odstartoval výrobu modelu Lada Niva Travel, jako první začala z montážní linky sjíždět drsně vyhlížející verze Offroad s pohonem všech kol, terénními pneumatikami, plastovou ochranou karosérie a také se "šnorchlem" u střechy, který chrání sání vzduchu před vodou.

Rusové zároveň ukázali, jak bude vypadat "civilnější" verze. Připomíná vám něco? Zpředu vypadá jako aktuální Toyota RAV4:

Niva Travel totiž dostala úplně novou tvář - modernější světlomety, kapotu s výraznějšími prolisy a hlavně větší masku.

Zboku a zezadu si udržuje parametry původní Nivy. I když podběhy kol jsou hranatější a změn doznaly nárazníky i zadní světlomety, které jsou nově poskládané z LED diod.

Získat novou Nivu ale bude pro evropské zájemce trochu složitější. Lada totiž nedávno oficiálně oznámila, že se stahuje z evropských trhů. Její vozy lze pořídit jen přes neoficiální dovozce - více zde:

Související obsah

AvtoVAZ každopádně díky Travelu vrací na trh název Lada Niva, o který přišel na začátku tisíciletí kvůli partnerství s Chevroletem. Američani přišli s verzí Chevrolet Niva a ruská automobilka pro svůj legendární offroad začala používat označení Lada 4x4. Americký koncern GM však před několik měsíci od dohody odstoupil, svůj podíl ve společném podniku odprodal a tak se název Niva vrátil do Ruska.

Související obsah

Na trhu vedle modelu Travel zůstává i původní klasická Niva (VAZ-2121), která už ale nese označení 4x4 a vloni doznala faceliftu. I tak se od svého uvedení v roce 1977 zas tolik nezměnila:

Brzy by ji však měla nahradit verze vycházející z někdejšího Chevroletu, a ta už přece jen vypadá o dost jinak:

Travel si od původní Nivy podle všeho půjčil hnací ústrojí: benzínový motor o objemu 1,7 litru s výkonem 80 koní, který je na obě hnané nápravy přenášen pětistupňovou manuální převodovkou. Lada s ním na stovku zrychluje za 19 vteřin a maximálně umí 140 km/h. O rychlost tu ale nejde, ruské offroady jsou vyhlášené hlavně svoji nezdolností.

Související obsah

Interiér zůstává v obou modelech dost strohý. Alespoň podle špionážních fotek, které unikly přímo z výroby Travelu. Podívejte se, jak bude nová Niva Travel vypadat:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události