Autonovinky

Parádní proměna Škody Kamiq. Sportovní verze posádce natočí i čerstvou vodu

Nová Škoda Afriq by mohla okamžitě odstartovat do rychlostní zkoušky legendární Rally Dakar. Jde totiž o závodní verzi městského SUV Kamiq s pohonem všech kol. Postarali se o ni žáci mladoboleslavského odborného učiliště Škoda Auto, kteří ve svém projektu zkombinovali komponenty základního Kamiqu s Octávií a závodní Fabií Rally2 evo.

Už osm let vznikají na Středním odborném učilišti Škoda Auto speciální verze tradičních škodováckých modelů. Šanci prosadit se do sériové výroby nemají, ale vždycky rozhodně mají něco do sebe - podívejte se na předchozí studentské modely ZDE.

Platí to i letos, kdy učni vytvořili studii závodního vozu evokujícho atmosféru Rally Dakar. Poprvé jako předloha posloužilo městské SUV Kamiq a vznikla z něj parádní teréní bestie.

"V pořadí již osmý žákovský vůz Škoda Afriq je působivým výsledkem obrovské kreativity a velkého talentu našich budoucích zaměstnanců. Na našich žácích se mi obzvláště líbí jejich vysoká schopnost být inovativní, přičemž velký důraz kladli i na udržitelnost," říká k projektu členka představenstva společnosti Škoda Auto Maren Gräf.

Název modelu vzdává hold kořenům a původnímu domovu závodu Rally Dakar a zároveň odkazuje na odpovědnost Škodovky za aktivity koncernu Volkswagen v severní Africe.

Na závodní verzi pracovalo 25 žáků učiliště, z toho tři dívky. Práce zahájili už v roce 2020, kvůli pandemii se ale zpočátku mohli "potkávat" jen on-line. Projekt se tak protáhl na dva školní roky. Samotná výroba vozu nakonec trvala čtyři měsíce a zabrala celkem asi 2000 hodin.

Související obsah

​Kromě inženýrů a zaměstnanců z oddělení technického vývoje, designu a výroby podporovali studenty také odborníci z oddělení Škoda Motorsport. A vzhledem k závodnímu charakteru se na tvorbě žákovského modelu podíleli ve větší míře než kdykoliv předtím.

Kromě technických znalostí poskytli i vybavení, například přídavné přední světlomety, ventilační klapku, rychlouzávěry přední kapoty nebo páté dveře s integrovaným spoilerem z vozu Škoda Fabia Rally2 evo.

Karoserie základního modelu Kamiq prošla rozsáhlými úpravami. Studenti ji museli vytmelit, upravit hrany a vyplnit všechny spáry tak, aby bylo možné karoserii dokonale vytvarovat. Zadní dveře městského SUV byly svařeny, blatníky, podběhy kol a nárazníky dvoudveřového Afriqu bylo třeba zvětšit. Afriq má i zesílené odpružení a hodně času zabraly úpravy nutné pro integraci pohonu všech kol z Octavie 4×4.

Související obsah

​Potřebný výkon zajišťuje pohonné ústrojí z Octavie 4×4. Automatická sedmistupňová převodovka DSG přenáší výkon 140 kW (190 koní) a maximální točivý moment 320 Nm čtyřválcového motoru 2,0 TSI na všechna kola. Afriq je tak výborně připravený do terénu.

Většímu motoru je přizpůsobené jeho uložení i uchycení přední nápravy. Pro zajištění potřebných úchytů nové víceprvkové zadní nápravy byl do karoserie dokonce integrován díl ze zadní části Octavie.

Z prostorových důvodů byly upraveny také převodovka a výfuk, jehož nově navržené koncovky tvoří výrazný prvek na zádi.

Také v interiéru je řada prvků z rally speciálu: dvě kamery s mikrofony, volant, palubní deska, šestibodové bezpečnostní pásy nebo speciální závodní sedadla. Celý interiér je značně redukován a přizpůsoben požadavkům závodních jezdců, což významně přispívá k nízké hmotnosti vozu, která činí pouhých 1350 kg.

V interiéru je i hodně speciální výbava - generátor pitné vody od společnosti Watergen. Závodní vůz pro pouštní rally tak svým jezdcům neustále dodává čistou, mineralizovanou pitnou vodu. Stačí stisknout tlačítko na palubní desce…

Související obsah

​Cílem je upozornit na technologii, která může pomoci snížit nedostatek vody i v pouštních oblastech, například právě v severní Africe. Generátor izraelské firmy totiž získává pitnou vodu ze vzdušné vlhkosti. Patentovaná technologie zároveň funguje jako velmi účinná klimatizace a využívá UV záření, které ničí viry a bakterie a odbourává chemické látky.

Proces získávání vody ze vzduchu probíhá ve čtyřech krocích. Ventilátor nejprve nasaje vzduch a zabudovaný filtr poté odstraňuje prach a nečistoty. Vyčištěný vzduch prochází tepelným výměníkem, kde kondenzuje na vodu. Takto získaná voda pak prochází kaskádovým filtrem, kde se dále čistí a mineralizuje. Během tohoto procesu UV světlo ničí mikroorganismy a rozkládá škodlivé chemické látky. Voda se pak uchovává v zásobníku, kde nepřetržitě cirkuluje. I zde UV světlo ničí zbývající viry a bakterie.

Systém je vyrobený na míru a plně integrovaný do vozidla, dokáže získat až 20 litrů pitné vody denně v závislosti na vnějších podmínkách, jako je teplota a vlhkost vzduchu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události