Za volantem

Kousek od smrti. Hrozivé video ukazuje, jak riskantní je práce na silnicích

Jak blízko jsou silničáři smrti? Někdy pouze pár centimetrů. Ukazuje to drsné video, které v letošní letní sezoně připomněly francouzské úřady. V jednu chvíli je silničářka při práci jen 24 centimetrů od toho, aby ji smetl kamion. Na řidiče opakovaně apeluje i Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). "Buďte, prosím, ohleduplní, sundejte nohu z plynu," vyzvalo šoféry ŘSD vloni v podobném videu.

Ze záběrů mrazí. Žena na dálnici rozmisťuje dopravní kužely a rozjetý kamion ji míjí o 24 centimetrů. Silničářka uskakuje a vyděšeně i naštvaně zároveň se ohlíží za mnohatunovým kolosem, který ji mohl připravit o život.

Video je součástí letošní kampaně francouzských úřadů a podobných záběrů je na něm několik. Cílem je ukázat šoférům, jak nebezpečná je práce silničářů (obzvlášť v letní sezoně), a apelovat na ně, aby silničáře neohrožovali.

"I vy můžete odvrátit nebezpečí", vzkazují francouzská ministerstva a zároveň upozorňují, že od začátku letošního roku při práci na francouzských dálnicích zemřeli už čtyři lidé, kteří pomáhali vyznačit rizikové úseky.

Související obsah

​"Chování řidičů může zachránit životy žen a mužů, kteří denně pracují na krajnicích," dodává výzva s tím, že v akci je každý den na 9 000 silničářů, kteří se nepodílí na stavbách, ale označují místa, kde se pracuje nebo kde se stala nehoda, a v zimě i v létě zajišťují údržbu a čištění.

Během předchozích osmi let ve Francii 6 takových pracovníků zemřelo a 235 jich bylo zraněno, počet nehod přitom stoupá. "Tyto nehody jsou téměř vždy způsobeny chováním účastníků silničního provozu. A v první řadě nedostatkem pozornosti," tvrdí francouzské úřady.

Na rizika spojená s prací na silnicích opakovaně upozorňuje i ŘSD v Česku. Téměř přesně před rokem rozjelo kampaň skoro totožnou s tou francouzskou:

​"Ročně se na českých silnicích stane 12 tisíc nehod, které způsobí nepřiměřená rychlost, a 15 a půl tisíce havárií se stane kvůli nepozornosti. Až příště zaregistrujete před sebou práci na silnici, buďte, prosím, ohleduplní, sundejte nohu z plynu," vyzvalo ŘSD řidiče pod mrazivým videem.

Související obsah

​Francouzi k tomu teď přidávají šest pravidel, která mohou srážkám zabránit, když je budou řidiči respektovat:

Při řízení buďte za všech okolností pozorní:

  • Nenechte se rozptylovat svým telefonem.
  • Dělejte pravidelné přestávky.
  • Dodržujte bezpečnou vzdálenost.

Když se blížíte k omezení na staveništi, v místě údržby nebo nehody:

  • Snižte rychlost.
  • Zvyšte rozestup za vpředu jedoucím vozidlem.
  • Pokud je to možné, změňte jízdní pruh.
vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události