Experti na cestách

Češi si v zahraničí půjčují auta stále víc. Na tohle si dejte pozor, varují experti

Češi si v zahraničí půjčují auta stále víc. Na tohle si dejte pozor, varují experti
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Chystáte se na zahraniční dovolenou k moři, do hor, za poznáním či do velkoměsta? Češi začínají v zahraničí více využívat možnosti půjčení aut. Mohou tak být vlastními pány a jet, kam je napadne. O tom, na co si dát při zapůjčení auta v zahraničí pozor, mluvili ve čtvrtek Experti na cestách na TN Live.

Češi si půjčují auta v zahraničí stále víc. "Závisí na tom, do jaké destinace lidé cestují a za jakým účelem. Lidé si většinou půjčí auto, když chtějí objevovat zemi. U Čechů v posledních letech zájem o tuto službu narůstá," nastínil provozní ředitel CK Blue Style Ondřej Rušikvas.

Podle něj při cestování s CK je nejjednodušší způsob obrátit se na delegáta. "Delegát ví, jaké autopůjčovny fungují, jestli jsou kvalitní, zná lokální situaci. Doporučuji lidem, aby si před dovolenou prošli různé weby, které hodnotí a porovnávají nabídky jednotlivých autopůjčoven. Hodnotí i věci z hlediska kvality i ceny," zmiňuje Rušikvas.

Související obsah

Výše půjčovného závisí na několika faktorech. "V turistických destinacích se ceny pohybují kolem 50 eur na den, zatímco velká evropská města nabízí nejlevnější vůz často až od 100 eur. Záleží samozřejmě na typu vozidla, délce vypůjčení. Je potřeba ale velmi pozorně sledovat, co je zahrnuto v ceně a co není," upozorňuje Rušikvas.

Podle zástupce šéfredaktora časopisu Svět motorů Davida Šprincla ceny oproti minulým rokům obrovsky stoupají. "Lidé si auto často vybírají podle ceny. Pokud chcete auto za nejnižší cenu, může se vám stát, že to auto pak není k dispozici. Oni se vám budou snažit nabídnout auto vyšší kategorie za příplatek. Ale když budete trvat na tom, že jste si objednali to za nejnižší cenu, měli by vám dát auto vyšší kategorie za tu nižší cenu," radí Šprincl.

Související obsah

​V ceně nebývají zahrnuté náklady na palivo. "Standardně se půjčuje auto s plnou nádrží. A stejně tak se auto i vrací. Upozornil bych i na pojištění. Obvykle u mezinárodních půjčoven není zahrnuté a je velmi komplikované pro běžného klienta, aby se v tom orientoval," podotýká provozní ředitel CK Blue Style. 

Související obsah

​"Je důležité před vypůjčením vidět, jaký je stav vozidla, a auto zkontrolovat. Často lidé musí složit nějakou kauci, která je vratná při odevzdání vozidla. Z této kauce může být odečtená částka za nějaké drobné i vážnější nehody. Proto doporučuji, aby měli lidé dostatek finančních prostředků na kartě, někde berou kreditní, někde debetní," varuje Rušikvas.

Nutné také je mít řidičák s dostatečnou platností. "V některých zemích je důležitá i věková hranice. Některé půjčovny mají hranici pro řízení věkově posunutou," překvapil provozní ředitel a doporučuje seznámit se s lokálními podmínkami. "Je dobré znát způsob, jak se v zemi pohybovat. V Anglii musíte skutečně dobře odhadnout, jestli zvládnete řídit na druhé straně," uzavírá Rušikvas.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události