Domácí

10 rad, jak si půjčit auto na dovolené. V půjčovnách vás čeká spousta nástrah!

10 rad, jak si půjčit auto na dovolené. V půjčovnách vás čeká spousta nástrah!
Ilustrační snímek. | Zdroj: Profimedia

Vyrážíte na dovolenou letecky a plánujete, že si na místě půjčíte auto, abyste procestovali zajímavá místa v okolí? Tak pozor, některé triky autopůjčoven mohou ze zdánlivě jednoduchého procesu udělat horor a dovolenou vám zkazit nebo o dost prodražit. Na co si dát pozor? Přečtěte si zásadní doporučení.

Před odletem

"Už před odletem se podívejte, jaké jsou možnosti půjčení auta v zemi, kam se chystáte. Především je dobré znát přibližnou cenu," uvádí ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Některé půjčovny umožňují uzavřít smlouvu přes internet, což může být i výrazně levnější než uzavření smlouvy přímo na místě.

Před odletem si ale dobře nastudujte recenze a smluvní podmínky jednotlivých autopůjčoven. Vyvarujete se tak případnému přehlédnutí informace při uzavírání smlouvy.

Kdy rezervovat?

Obecně platí, že čím dříve auto rezervujete, tím méně zaplatíte. Počítejte s tím, že ceny jsou vyšší než v předchozích letech a také aut může být v nabídkách významně méně.

Řada autopůjčoven v době restrikcí pro cestování v uplynulých dvou pandemických letech musela ze dne na den ukončit své podnikání anebo přistoupila k podstatné redukci vozových parků. Aut je méně, ceny letí nahoru. A projevuje se pochopitelně i současná inflace.

Dobrým tipem pro zkušenější cestovatele jsou lokální menší půjčovny, které ale nemusíte předem přes vyhledávače najít. Koukněte se i na cestovatelské servery a hledejte zkušenosti těch před vámi, pátrejte po doporučeních.

Jaké auto vybrat?

Při výběru typu auta si dobře rozmyslete, jestli se do něj vejde celá rodina i s věcmi k vodě, případně i to, co s ním chcete absolvovat. A zvažte lokální úroveň infrastruktury a komunikací. Jízda po nezpevněných cestách je v půjčovnách často za příplatek a budete si moci vzít jen automobily, které jsou pro tento účel určené.

Související obsah

​Zejména v době prázdnin se může stát, že budou vozidla už vypůjčená, případně nebudou k dispozici vozy, které potřebujete (například 4 x 4, SUV), anebo budou na výběr jen taková auta, na která finančně nedosáhnete.

Kde auto rezervovat?

Rezervačních portálů existuje celá řada. Můžete použít vyhledávače, které vám srovnají nabídky všech dostupných půjčoven, případně rezervovat přímo na webech jednotlivých autopůjčoven.

Oblíbeným vyhledávačem, který vám srovná nabídky podle cen, je například Rentalcars.com. Tam byste vždy měli najít informaci, od které půjčovny si auto ve výsledku objednáváte. A také podrobné podmínky vypůjčení.

Podmínky si znovu ověřte, než zaplatíte, může se stát, že se po rozkliknutí konkrétní nabídky změní! "Vyhněte se srovnávačům s lákavými cenami, kde podobné informace nezjistíte, například nedoporučujeme používat web economycarrentals.com," upozorňují experti na cestování z portálu cestujlevne.com.

Rezervovat auto je samozřejmě možné i přes portál konkrétní půjčovny. Nabídky si ale dobře porovnejte a srovnejte si i ceny půjčení přímo na letišti a ve městech mimo letiště.

Související obsah

​"Ne všechny firmy jsou seriózní. A přes lákavou cenu ve finále naúčtují nesmyslné poplatky nebo se po vrácení auta snaží vymyslet různá poškození a strhnout si z karty peníze. Mezi tradičně nejhorší půjčovny se řadí Goldcar, Centauro, Firefly, Record nebo InterRent," dodává portál cestujlevne.com.

Co kontrolovat? Hlavně pojištění

Rozhodně se ujistěte, jaká bude konečná cena půjčení auta včetně všech poplatků, pojištění a podobně. Zajímejte se o rozsah krytí pojištění, které je v ceně půjčovného, a také o spoluúčast.

Zjistěte si, co všechno je v pojištění zahrnuto. Základní pojištění se často vztahuje jen na karoserii a při případném poškození "vnitřností" pak zaplatíte plnou částku.

Kontrolujte si výši spoluúčasti, tedy maximální částky kterou po vás autopůjčovna může chtít v případě poškození či krádeže vozu. Někdy může být nesmyslně nastavená až v tisících eur. Platí, že u základního pojištění bývá spoluúčast vyšší.

Pokud usoudíte, že základní pojištění nestačí, můžete auto nechat připojistit. Pojištění je možné sjednat přes třetí stranu, například právě při rezervaci přes vyhledávač typu Rentalcars.com nebo nezávisle u jiné společnosti anebo přímo u půjčovny. To bude sice většinou o něco dražší, na druhou stranu budete mít méně papírování při dokládání pojistky i při řešení případných problémů.

Související obsah

"Běžné cestovní pojištění případné náklady na poškozené auto nehradí. Nevztahuje se na ně ani pojištění odpovědnosti. Na úhradu půjčovného se může vztahovat připojištění stornovacích poplatků, je-li sjednáno nejpozději do 24 hodin po úhradě půjčovného, k němuž dojde ještě před cestou (např. on-line), kterou klient nakonec z vyjmenovaných důvodů nemůže nastoupit," doplňuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa s tím, že Uniqa hradí v takovém případě až 80 % vynaložených nákladů.

Jaké doklady budou potřeba?

Autopůjčovna po vás bude vyžadovat doklad totožnosti a platný řidičský průkaz. V Evropské unii si vystačíte s českým řidičákem, ale pokud se chystáte na dovolenou mimo EU, zjistěte si, zda nebudete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Třeba v Thajsku totiž jinak zaplatíte pokutu za řízení bez řidičského oprávnění.

Je také dobré si zjistit minimální věkovou hranici pro půjčení auta. "Mladým řidičům může být účtována vyšší cena za půjčení auta nebo také mohou být omezeni ve výběru typu," varuje Eduarda Hekšová z dTestu.

Pojišťovna Uniqa zase upozorňuje na různá pravidla: například v některých zemích nemůžete řídit skútr do 125 ccm na standardní řidičské oprávnění skupiny B jako v Česku. Třeba v Řecku si s "béčkem" můžete půjčit maximálně skútr do 50 ccm, což pro jízdu ve dvou po hornatém ostrově není zrovna ideální dopravní prostředek.

Související obsah

​"V naprosté většině zahraničních autopůjčoven smí za volant usednout pouze člověk, na jehož jméno je rezervace zřízena. Druhého řidiče je často možné přihlásit navíc, počítejte však s nemalým poplatkem," doplňuje další varování mluvčí Uniqa Eva Svobodová. "Rovněž počítejte s tím, že například autosedačku nebo navigaci budete platit zvlášť. Pozor i na úhradu místních daní nebo dálniční známky a podobně," dodává.

Pozor na platební kartu!

Půjčovna po vás bude chtít platební kartu s dostatečným limitem. Právě na platební podmínky při použití karty si dejte dobrý pozor. Spory kvůli typu karty a dostatečnému kreditu jsou u přepážek autopůjčoven na denním pořádku.

K půjčení budete potřebovat kreditní kartu! Zkontrolujte si, že na ní máte před půjčením auta dostatek prostředků na zálohu, kterou si půjčovna zablokuje. Výše depozitu závisí na pojistce (při základním pojištění bude vyšší) a může se pohybovat od nižších stovek až do tisíců eur.

Pojišťovna vám tuto částku zablokuje při půjčení auta a opět odblokuje, když vůz v pořádku vrátíte. Odblokování ale většinou trvá několik dní, či dokonce týdnů.

Pokud budete chtít na depozit použít embosovanou debetní kartu, můžete tvrdě narazit. Některé společnosti vám na ni auto ani nepůjčí, jiné budou vyžadovat mnohem dražší pojištění, o které si předem dohodnutou cenu navýší. A to většinou dost výrazně!

Půjčení a vrácení

Při předání auta si zkontrolujte a zdokumentujte jeho stav. "Je vhodné takto postupovat i při vrácení auta. Fotografie či video vám budou sloužit jako důkazní prostředek, abyste dokázali, že jste auto nijak nepoškodili," doporučuje Eduarda Hekšová z dTestu.

Nejlepší je poškození a oděrky zapsat rovnou do předávacího protokolu a vyfotit si je na mobil. Vyzkoušejte funkčnost světel, stěračů, ostřikovačů a zavírání dveří, kufru i oken. Zjištěné závady nechte podepsat půjčovnou. Ta by vám měla poskytnout i kontakt pro případ defektu nebo problémů během výpůjční doby.

Raději si zdokumentujte i interiér vozidla, můžete si i vyfotit stav najetých kilometrů nebo stav nádrže. Je velice pravděpodobné, že autopůjčovna po vás bude chtít při vrácení stejný stav nádrže jako při půjčení. Pokud bude natankováno třeba jen na 90 %, řada půjčoven bude účtovat penále.

Související obsah

​Pozor si dejte také na dobu vrácení. Zpozdíte-li se, může vám půjčovna napočítat další celý den, i když jste přijeli jen o hodinu později. U některých autopůjčoven zaplatíte poněkud paradoxně i za předčasné vrácení.

Pokuty a alkohol

"Za případné pokuty je vždy zodpovědný vypůjčitel, a půjčovna tak po vás bude chtít peníze zaplatit. A může jít jen o špatné parkování nebo překročení rychlosti v obci, o němž ani nevíte. Autopůjčovna peníze klidně strhne prostřednictvím platební karty z účtu i po půlroce, a navíc se sankčním poplatkem navrch," upozorňuje pojišťovna Uniqa.

Související obsah

​Také si dejte pozor na alkohol za volantem, byť je v některých zemích určitá míra tolerována. "Víte přesně, jak by se konzumace projevila při měření právě u vás? Často to zahrnuje i další podmínky (např. minimální věk řidiče). Současně si uvědomte, že tolerance je to do doby, než se něco stane. Pokud způsobíte dopravní nehodu, alkohol vám rozhodně nepomůže. A vaše pojištění může uplatnit výluku – v tu chvíli hradíte vše," podotýká mluvčí Uniqa Eva Svobodová.

Řešení sporů

Jelikož si nejspíše budete půjčovat auto v zahraničí, pro přeshraniční spory je dozorovým orgánem Evropské spotřebitelské centrum (ESC) v rámci Evropské Unie. "V případě problémů s autopůjčovnou se můžete na ESC obrátit. Zajišťuje i takzvané mimosoudní řešení sporů (ADR), kterým se snaží zajistit dohodu mezi podnikatelem a spotřebitelem před soudní rozepří," doplňuje šéfka dTestu Eduarda Hekšová.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události