Autonovinky

Výroba aut v Rusku drhne, Lada má přesto obří plány. Využije projekty Renaultu

Výroba aut v Rusku drhne, Lada má přesto obří plány. Využije projekty Renaultu
Zdroj: AvtoVAZ

Ruský AvtoVAZ avizoval velké plány. Zatímco dosud dokázal rozjet výrobu jen hodně "osekaných" modelů Lada Granta a Niva, brzy prý na francouzské platformě CMF-B postaví novou generaci Granty a nový crossover založený na modelu Vesta. Tedy pokud nejde jen o propagandu, zatím totiž výroba spíš drhne.

Francouzský Renault na jaře opustil ruské továrny, převedl veškerá aktiva v Rusku na město Moskva a bezmála sedmdesátiprocentní podíl v dceřiné společnosti AvtoVAZ na ruský výzkumný automobilový institut NAMI.

Největší ruská automobilka, která vyrábí automobily Lada, tak osiřela. Linky stály už od březnového uvalení západních sankcí a výroba se znovu rozjíždí jen hodně ztěžka.

Obnovit zatím AvtoVAZ dokázal jen produkci hodně zjednodušených modelů Granta a Niva. Od poloviny června vyrábí auta bez airbagů, systémů ABS či ESP i bez nouzového volání, která navíc plní jen starší emisní normy. Až v srpnu Lada avizovala, že navzdory sankcím obnovuje výrobu Granty alespoň s předními airbagy.

Zdroj: AvtoVAZ

​"Seznam výbavy našich vozů budeme dále rozšiřovat o komfortní a bezpečnostní prvky a uděláme vše pro to, aby tato práce byla co nejrychlejší," avizoval nový šéf AvtoVAZu Maxim Sokolov, který byl ještě do března ruským ministrem dopravy.

Související obsah

​Teď Sokolov přišel s ještě mnohem většími plány. Podle něj brzy vyjede úplně nová generace Lady Granta, kterou chce AvtoVAZ stavět na francouzské platformě CMF-B, kterou využívá třeba i třetí generace Dacie Logan. Následovat by měl i nový crossover vycházející z modelu Lada Vesta.

Zdroj: AvtoVAZ

​Rusové by tak využili rozpracované projekty koncernu Renault Group, který v Rusku vyráběl i Dacie Logan, Duster a Sandero.

Příprava nové generace modelu Granta už údajně běží "na plné obrátky". Podle Sokolova má automobilka k dispozici i 20 až 25 testovacích exemplářů.

V roce 2023 prý AvtoVAZ uvede na trh i novou verzi třídveřového SUV Niva Legend s výkonnějším motorem. "Příští rok budeme vyrábět Nivu s novým, silnějším motorem. Jsme si jisti, že to Nivě dodá ani tak druhý život, ale spíš nový nádech. Bude to začátek cesty k jejímu 50. výročí," cituje portál Digit News šéfa AvtoVAZu.

Související obsah

​Postupně by se prý do vyráběných aut měla vrátit i zatím chybějící výbava. AvtoVAZ dál hledá alternativní dodavatele komponentů pro vozy Lada, kteří by nahradili ty, kteří kvůli sankcím s ruskou automobilkou ukončili spolupráci, píše ruská agentura Autostat s tím, že firma ještě musí najít náhradu za zhruba 1500 ze 4500 komponentů, ze kterých jsou vozy montovány.

Koncem letošního roku nebo na začátku toho příštího chce navíc Lada obnovit výrobu kombi Lada Largus. Naopak AvtoVaz kvůli velké závislosti na zahraničních komponentech ukončil produkci zvýšeného hatchbacku Lada Xray.

Zdroj: AvtoVAZ

​Na základě nové Granty chce pak AvtoVAZ postavit celou rodinu příbuzných modelů. "Plánujeme uvést na trh celou rodinu takzvané nové Granty: kombi, sedan a kombi Cross na globální platformě CMF-B, kterou jsme zdědili po našich předchozích akcionářích - Renaultu," řekl prezident v rozhovoru pro TASS během takzvaného Východního ekonomického fóra ve Vladivostoku.

Dokonce mluvil i o plánech prvního elektromobilu značky – Lada e-Largus. První prototyp prý vyjede na začátku příštího roku. kdy by se dostal do sériové výroby Sokolov zatím odmítl upřesnit.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události