Domácí

Vláda konečně uleví řidičům. Registr vozidel bude on-line a velký techničák zmizí

Vláda konečně uleví řidičům. Registr vozidel bude on-line a velký techničák zmizí
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Že by služby motoristům konečně odpovídaly 21. století? Od roku 2024 možná nebude nutné doma skladovat velký technický průkaz a o rok později řešit věci týkající se registru vozidel na úřadech, píše portál CzechCrunch.

Registrace a přepis všech vozidel dodnes probíhá na úřadech, motoristé postávají u okének, ve frontách, v čekárnách, kde největší technickou vymožeností jsou automaty vydávající pořadová čísla. Do roku 2025 se to má změnit.

Vláda chce veškeré úkony registru vozidel převést do on-line prostředí, takže by majitelé aut mohli vše vyřešit elektronicky. Jak píše portál CzechCrunch, tento krok by měl být součástí větších plánů k digitalizaci dopravních agend v České republice.

Digitalizace probíhá průběžně a hotovo má být na konci roku 2025, do té doby by měl být i registr vozidel on-line. Pro komunikaci s úřadem by měla stačit elektronická identita a "k přepážce" by tak motoristé museli jen pro nové registrační značky.

Související obsah

​Ubylo by tak i případů, kdy nový majitel na sebe vozidlo nepřepíše a auto zůstane registrováno na předchozího vlastníka, kterému pak chodí případné pokuty.

Už o rok dřív má přijít jiná novinka. Ministerstvo dopravy chystá pozměňovací návrh k novele silničního zákona, a pokud vše projde, velký technický průkaz se už v roce 2024 stane minulostí. A to bez náhrady.

Záznamy o vozidle by měly být vedeny elektronicky a řidičům by stačilo pouze osvědčení o registraci vozidla, tedy malý techničák. Ten velký je už dnes potřeba jen sporadicky, například na STK, při převodu auta na nového majitele nebo při řešení škodní události s pojišťovnou.

Příští rok ​přijde i další usnadnění. Při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele nebude nutné předkládat papírový protokol o evidenční kontrole, úřad by si ho měl vyhledávat sám v informačním systému technických prohlídek. Více zde:

Související obsah

​Ještě letos chce ministerstvo spustit Portál dopravy s další sadou řadou elektronických služeb řidiče, ale i se službami v oblasti plavby nebo letectví.

Na elektronické řidičské průkazy si však budeme muset ještě počkat, dodává CzechCrunch s tím, že je otázkou, zda se vůbec dočkáme. Zatímco v Německu jsou elektronické řidičáky standardem, u nás jejich zavedení zatím naráží na chybějící legislativu.

Pokud ale vládní plány vyjdou, už příští rok by měli Češi dostat možnost využívat elektronický občanský průkaz. A časem by takový elektronický doklad v mobilu mohl nahradit i stávající řidičák.

Digitalizace služeb pro motoristy probíhá postupně. Od loňského června lze přes Portál občana pomocí datové schránky elektronicky požádat o nový řidičský průkaz, kterému končí platnost. Skrze Portál občana je zjistitelný i stav bodového konta a majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informováni o končící platnosti pravidelné technické prohlídky.

Související obsah

​Na konci loňského roku pak ministerstvo na webu kontrolatachometru.cz zpřístupnilo veřejnosti on-line údaje o technických prohlídkách. Projekt Datová kostka zase umožňuje vyhledat vybrané statistiky a veřejně publikovatelná data z registru vozidel.

Na Portálu občana jsou k dispozici i informace o vlastněných a provozovaných vozidlech, které mohou motoristům sloužit jako důkazní materiál například při sporech s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chtějí ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události