Autonovinky

Tesla musí opravit chybu u milionu aut. Jejich okna můžou posádce drtit prsty

Tesla musí opravit chybu u milionu aut. Jejich okna můžou posádce drtit prsty
Ilustrační foto. Zdroj: Profimedia

Automobilka Tesla stahuje v USA téměř 1,1 milionu aut kvůli závadě elektrických oken – ta totiž mohou při zavírání přiskřípnout posádce ruce a může tak dojít k nepříjemnému zranění.

Automaticky ovládaná okna by měla detekovat překážku a sama zastavit zavírání. Jenomže u víc než milionu aut značky Tesla tahle pojistka nemusí fungovat.

"Automatický systém zpětného chodu oken nemusí správně reagovat po detekci překážky. Zavírající se okno tak může vyvinout nadměrnou sílu a přiskřípnout řidiče nebo spolujezdce při zatahování, což zvyšuje riziko zranění," uvedla Tesla v oznámení, které ve čtvrtek zveřejnil americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

Automobilka už zahájila svolávací akci, ačkoliv v jejím případě proběhne náprava na dálku. Všichni majitelé dotčených vozidel mají být informováni do poloviny listopadu a problém by podle Tesly měla vyřešit aktualizace softwaru, která proběhne ve všech elektromobilech na dálku.

Související obsah

​Problém se týká sedanů Model 3 vyrobených v letech 2017 až 2022, SUV Model Y vyrobených v letech 2020 a 2021 a také některých vozů Model S a Model X z let 2021 a 2022. Celkem má jít o 1 096 762 vozů.

Tesla podle informací spotřebitelského portálu Consumer Reports objevila chybu při srpnovém interním testování. A problém potvrdily i rozsáhlé dodatečné zkoušky.

Společnost zároveň uvedla, že vozidla, která byla ve výrobě od půlky září, už vyjíždí s patřičnou aktualizací softwaru, tudíž bez závady.

Tesla doplnila, že k 16. září neměla hlášeny žádné případy, kdy by byl kvůli chybě skutečně někdo zraněn, ani ji kvůli problému nikdo nekontaktoval se záručními nároky.

Související obsah

​Svolávací akce přichází měsíc poté, co šéf Tesly Elon Musk vyhlásil, že je automobilka připravena na rozsáhlé uvedení plně autonomních vozidel v USA a Evropě ještě do konce roku. V USA ani v Evropě však technologie ještě nedostala zelenou. Americké i britské úřady vzkazují, že samoříditelná auta nebudou mít povoleno vstoupit do výroby nebo vyjet na silnice až do roku 2025.

Související obsah

​Nejblíž schválení je Německo, kde už vloni přijali legislativu umožňující provozování vozidel bez řidiče na veřejných komunikacích a otevřeli tak cestu k zavádění robotických taxi a doručovacích služeb. Jde při tom o autonomní řízení na úrovni 3, což znamená, že řidič se nemusí starat o volant, řazení ani plyn, ale musí stále mít vizuální dohled a musí být připraven kdykoli převzít řízení.

Úřady vyšetřují autopilota Tesly, podívejte se, jak funguje (8/2022):

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události