Domácí

Údržba silnic se letos prodraží. Změnu pocítí hlavně obce

Náklady na údržbu silnic budou letos výrazně vyšší. Pocítí to hlavně obce, které si komunikace v zimě udržují samy.

Silničáři mají už teď plné ruce práce. Chystají se na zimu a mimo jiné navážejí do skladů sůl. Už za měsíc jim oficiálně začíná sezóna.

"Stejně tak jako vloni, máme i letos připraveno více než 200 sypačů a naskladnili jsme i 38 tisíc tun soli. V České republice není ani kilometr dálnice nebo silnice první třídy, kde bychom neměli zajištěnou zimní údržbu," uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Související obsah

​Jenže údržba silnic letos silničáře vyjde výrazně dráž. Jen nafta byla před rokem na litr zhruba o deset korun levnější. Zdražila i údržba vozidel nebo posypové materiály. Problém to může znamenat hlavně pro obce, které si vlastní komunikace v zimě udržují sami.

"Pokud by mělo dojít k nějakému dalšímu razantnímu navýšení cen, tak si asi budeme muset najmout. Protože ta údržba jako taková je opravdu velice náročná," komentuje Vladimír Macoun, starosta obce Nerestce.

Stejně jako v předchozích letech začne 1. listopadu silničářům pohotovost. Letos se nejspíš pořádně zapotí. Meteorologové totiž podle předběžných odhadů předpovídají poměrně dlouhou a krutou zimu.

Související obsah

​"Některé výhledy se přiklání k tomu, že by letošní zima těchto studených propadů měla přinést hodně. V tom případě bychom před sebou měli nejchladnější zimu za posledních několik let," hodnotí meteoroložka Dagmar Honsová.

Silničáři už teď vyzývají řidiče k ohleduplnosti. Problém prý často způsobí i ti, kteří na namrzlých a zasněžených silnicích spěchají a nechtějí čekat, až jim radlice cestu prohrne.

kh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události