Domácí

Velký techničák zmizí. Prezident podepsal i další zásadní změny pro řidiče

Velký techničák zmizí. Prezident podepsal i další zásadní změny pro řidiče
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

Úřady od roku 2024 nebudou vydávat velké technické průkazy k vozidlu. Nahradí je elektronická aplikace a nové osvědčení o registraci vozidla, tedy malý technický průkaz, který ale bude obsahovat víc údajů.

Ministerstvo dopravy už připravuje aplikaci, která má začít fungovat od 1. ledna 2024. Umožní žadateli po zadání identifikačních údajů o vozidle zobrazit technické údaje o vozu, které jsou dnes na zadní straně velkého technického průkazu. Půjde třeba o informace o rozměrech pneumatik.

Velké techničáky tak skončí. Novelu příslušného zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích podepsal prezident Miloš Zeman, informovala prezidentská kancelář.

Majitelům aut by tak v budoucnu měl stačit už jen jeden doklad s technickými údaji o vozidle. "Díky digitalizaci ušetříme miliony korun, nervy řidičů a zbavíme se zbytečné byrokracie. Všechny důležité údaje budou dostupné elektronicky, případně na malém technickém průkazu," popsal už dříve ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Související obsah

​Velký techničák v papírové podobě je už teď potřeba jen sporadicky. Například na STK, při převodu auta na nového majitele nebo při řešení škodní události s pojišťovnou. Od roku 2024 ho nebude nutné doma skladovat vůbec.

Záznamy o vozidle budou vedeny elektronicky. Registrační doklad budou úřady stále vydávat, ale bude se skládat pouze z jedné části.

​"Neuvažujeme o žádné jednorázové nebo termínované lhůtě na výměnu. Pro majitele nových vozidel se nic nezmění, registrovat se bude stejným způsobem, pouze bude úřad vydávat jen jeden registrační doklad," přibližuje ministr Kupka. U starších vozidel ministerstvo počítá s tím, že při nejbližším úkonu provedeném na registračním místě se technický průkaz odebere (odeberou se oba doklady) a vydá se doklad nový.

Součástí novely jsou i další změny. Občané i firmy si budou moci při pořízení nového auta měsíc předem na úřadech rezervovat registrační značky, což má zejména firmám umožnit vyřizovat si potřebná povolení ještě předtím, než úřad zapíše vozidlo do registru.

Související obsah

​A platnost evidenční kontroly aut se prodlouží z nynějších 30 dnů na jeden rok. Odpadne také povinnost předkládat protokol o evidenční kontrole při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele. Zákon ruší povinnost evidenční kontroly v případě, kdy je jako vlastník zapisován dosavadní provozovatel vozidla, většinou tedy při ukončení leasingu.

A technickou způsobilost historických vozidel budou posuzovat stanice technické kontroly. Výsledek technické bude platit pět let.

Některé změny jsou součástí digitalizace a zjednodušení dopravních agend, které probíhají průběžně. A hotovo má být na konci roku 2025. Do té doby má být on-line celý registr vozidel. Pro komunikaci s úřadem by měla stačit elektronická identita, a "k přepážce" by tak motoristé museli jen pro nové registrační značky.

Související obsah

​Ubylo by tak i případů, kdy nový majitel na sebe vozidlo nepřepíše a auto zůstane registrováno na předchozího vlastníka, kterému pak chodí případné pokuty.

Ve čtvrtek ministerstvo dopravy také spouští Portál dopravy, který poskytne služby týkající se vozidel.

​"Život lidem ulehčíme třeba i v případě řidičských průkazů, kdy zavedeme elektronické podání žádosti k jejich výměně i v případě krádeže, ztráty nebo změny údajů. Další chystanou on-line novinkou v rámci spuštění Portálu dopravy jsou takzvané Blesky, což je žádost o zrychlené vyřízení vydání řidičského průkazu do pěti pracovních dnů," popsal mluvčí ministerstva Martin Brychta.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události