Elektromobilita

Jak velkým problémem je pro elektromobily mráz? Tesla už dostala obří pokutu

Jak velkým problémem je pro elektromobily mráz? Tesla už dostala obří pokutu
Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

Automobilka Tesla "vyfasovala" od jihokorejských regulačních úřadů pokutu 2,85 miliardy wonů, v přepočtu tedy přes 51 milionů korun. Proč? Údajně zveličovala dojezd svých elektromobilů.

Tesla neinformuje své zákazníky, že její elektromobily mají při nízkých venkovních teplotách výrazně kratší dojezd. To je důvod, proč jihokorejský úřad pro hospodářskou soutěž KFTC udělil americké automobilce pokutu přesahující v přepočtu 51 milionů korun. Informuje o tom portál americké televize CNBC.

Dojezdová vzdálenost elektrických vozů amerického výrobce podle KFTC klesá v chladném počasí až o 50,5 procenta v porovnání s dojezdem, který Tesla u aut inzeruje na svých oficiálních webových stránkách.

Podle úřadu tak Tesla od srpna 2019 až donedávna zveličovala "dojezdy svých vozů na jedno nabití, jejich nákladovou efektivitu ve srovnání s benzínovými vozidly a také výkon Superchargeru", tedy technologie pro rychlé nabíjení elektromobilů.

Související obsah

​Tesla zatím na prohlášení KFTC nereagovala. Na svých webových stránkách poskytuje tipy pro zimní jízdu, jako je příprava vozidel s externími zdroji energie a používání aktualizované aplikace Energy ke sledování spotřeby energie, ale nezmiňuje ztrátu dojezdu při teplotách pod nulou, upozorňuje agentura Reuters.

Už v roce 2021 jihokorejská spotřebitelská skupina Citizens United for Consumer Sovereignty uvedla, že dojezd většiny elektromobilů při nízkých teplotách klesne až o 40 procent, přičemž podle ní prý nejvíce trpí právě Tesla.

Související obsah

​Výrazné zkracování dojezdu ve chvíli, kdy teploty klesnou na nulu a pod ni, ale není problém jen Tesly. Mráz v extrémních případech zkracuje dojezd většiny elektromobilů o 30 až 50 procent i víc. Problémem je mimo jiné velká spotřeba elektrické energie při vytápění kabiny.

Související obsah

​Reuters zmiňuje například studii kanadského poskytovatele telematiky Geotab, který posuzoval 4 200 elektromobilů všech značek. Zjistil, že většina modelů měla podobný pokles dojezdu v chladném počasí. Při 15 stupních pod nulou dosáhly elektromobily v průměru jen 54 procent svého původního dojezdu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Elektromobilita

Důležité Události