Automobil

Sedan, liftback, hatchback, roadster. Jak se vyznat v karosériích

Sedan, liftback, hatchback, roadster. Jak se vyznat v karosériích
Zdroj: Škoda Auto

Konstrukce aut je často velkou záhadou. Některé typy karosérií se totiž překrývají a často nelze rozeznat, o jaký druh vozidla se vlastně jedná. Tento přehled vám může pomoct.

Sedan

Tento typ vozidla je také označován jako saloon, berlina či turismo. Jedná se o čtyřdveřovou uzavřenou karosérii, nejčastěji se dvěma řadami sedadel a stupňovitou zádí. Sedan se používá hlavně u aut vyšších tříd. Příkladem je třeba Škoda Superb. V USA se pro sedan označovaly vozy, jejichž okna měla pevné rámy. Naopak vozy bez okenních rámů nesly název hardtop.

Liftback

Liftback, někdy i kombi-limuzína je čtyřdveřová uzavřená karosérie se šikmou výklopnou zádí a téměř zpravidla se dvěma řadami sedadel. Oproti sedanu se zadní dveře otevírají i se zadním oknem. Výhodou je právě snadný přístup do zavazadlového prostoru. Příkladem je Škoda Octavia - liftback.

Související obsah

Hatchback

Hatchback, také někdy i kombi-limuzína je dvou nebo čtyřdveřová uzavřená karosérie se šikmou výklopnou zádí a dvěma řadami sedadel. Ve srovnání s liftbackem se záď vozu svažuje pod výraznějším úhlem a je kratší. Hatchback je typickou karosérií pro vozy nižších tříd, jako je třeba Škoda Fabia s karoserií hatchback.


Limuzína

Limuzína je čtyř nebo šestidveřová uzavřená karosérie, obvykle se dvěma nebo více řadami sedadel a stupňovitou zádí. Řady sedadel jsou někdy umístěné proti sobě. Za předními sedadly je oddělovací mezistěna, někdy i se stahovacím oknem. Někdy jsou sedany označovány jako limuzíny bez této dělící mezistěny. Představitelem limuzíny je třeba prezidentský Cadillac DTS.

Kombi

Kombi je tří nebo pětidveřová karosérie se zvětšeným úložným prostorem. Má obvykle dvě až tři řady sedadel, s tím že ty zadní jsou buď sklápěcí či vyjímatelné. Střecha je protažená až do zadní části vozu a zadní dveře jsou obvykle svislé. Ke kombíkům patří Škoda Octavia Combi.


MPV

MPV je zkratka pro multi purpose vehicle, což v překladu znamená velkoprostorový vůz. Obvykle se jedná o pětidveřovou karosérii se zvětšeným vnitřním prostorem. Od kombiků se liší tím, že má zvýšenou střechu a ještě větší vnitřní prostor. Mívá dvě až tři řady sedadel, ty jsou obvykle výš než v běžném osobním automobilu. Klasickým rodinným MPVčkem je například VW Touran.

Související obsah

Van

Tato kategorie se kryje s MPV vozy. Van je však většinou prostornější, a to proto, že se nachází na pomezí MPV a mikrobusu. Typický Van je třeba Fiat Scudo.


SUV

SUV je zkratkou sport utility vehicle - automobil do lehčího terénu a na silnici. Někdy bývá odvozen z kombíků: zvětšením světlé výšky, úpravou podvozku a zavedením pohonu všech kol. Typické SUV - Audi Q7.


CUV

Crossover utility vehicle je typ vozu s prvky více typů karosérií. Je to kombinace karosářských a jízdních prvků SUV s prvky MPV. Crossover je tedy určen do městského provozu nebo do lehčího terénu. K CUV patří například Ford Edge.

Související obsah


Offroad

Offroad nebo-li terénní automobil se vyznačuje pohonem všech kol (4x4). Konstrukce rámu je velmi robustní a světlá výška je zvýšená kvůli ochraně vany motoru. Tyto vozy jsou určeny do těžkého terénu a právě jejich stavba je přizpůsobená prudkému stoupání a klesání na bahnitých či vodních cestách. Této kategorii se také říká jeep podle první značky, která tyto vozy vyráběla. Zástupcem je Suzuki Jimny.


Pick-Up

Pick-up je druh úžitkového vozu, kdy je kabina uzavřená a především oddělená od nákladového prostoru, který je otevřený. Zakrýt se může buď pevnou nástavbou nebo jen plachtou. Takovým vozem je Toyota Tundra.


Kabriolet

Kabriolet, zkráceně cabrio je obvykle dvoudveřová otevřená karosérie, může být i čtyřdveřová. Může mít skládací látkovou střechu a dvě řady sedadel. Od jednoduchého roadsteru se kabriolet odlišuje luxusnější výbavou. Známým kabrioletem je Porsche 911 Carrera.

Související obsah


Roadster 

Roadster, někdy také spider je původně dvoumístná otevřená karosérie bez bočních oken, s jednoduchou látkovou skládací střechou (nebo bez ní). Obvykle je vůz dvoudveřový, někdy dokonce bez dveří. Někteří výrobci nečiní rozdíl mezi roadsterem a kabrioletem. Jsou i tací, kteří používají označení roadster−kabriolet. K roadsterům se řadí Mazda MX 5.


Kupé

Kupé je dvoudveřová uzavřená karosérie sportovního charakteru, s menším interiérním prostorem. Může mít jednu nebo dvě řady sedadel, nejčastěji v uspořádání po dvou sedadlech. Záď může být stupňovitá nebo splývavá (fastback), někdy také výklopná (třídveřové kupé). Představitelem je Renault Laguna Coupe.

Kabriolet-kupé

Tyto typy vozidel jsou označovány jako CC (cabriolet-cupé).Jedná se o dvoudveřovou karosérii s pevnou skládací střechou, nejčastěji kovovou. Spojuje uzavřené vlastnosti kupé s otevřenými kabrioletu. Může mít jednu až dvě řady sedadel, nejčastěji v uspořádání po dvou sedadlech stejně jako u kupé. Zástupcem je například Audi A7 CC.

Související obsah

Gran Turismo

Vozy této kategorie se zkráceně nazývají GT. Podobají se kategorii kupé, od ní se však odlišují v pozvolnějším klesání zádě, větším pohodlí na zadních sedadlech. Prioritou těchto vozů bývají sportovní jízdní vlastnosti. Mezi nejlepší patří třeba Alfa Romeo Brera.

Targa

Targa se řadí do kategorie sportovních automobilů. Je to spojení kupé a kabrioletu, takže je horní část pevné střechy odnímatelná. V USA je tento druh vozů pojmenován T-tops a u nás je velice populární Honda CRX.

Související obsah

Tudor

Tudor nebo také coach je často nesprávně označován jako dvoudveřová limuzína (tudor-two door). Ve skutečnosti je to dvoudvéřové vozidlo s uzavřenou karosérií, dvěma řadami sedadel a stupňovitou zádí. Zástupcem je Škoda Tudor.

Pullman

Vozy pullman patří k nejluxusnějším vozům. Jedná se o vylepšenou verzi limuzíny, která se vybavuje velmi luxusně: domácími kiny, chladícími boxy apod. Vozy pullman vyrábí pouze Lincoln. 

Landaulet

Landaulety patří mezi nejluxusnější vozidla. Nejoblíbenější jsou v arabských zemích. Auto je stejné jako limuzína, liší se však tím, že je střecha v zadní části stahovací. V současné době se na výrobu landauletů nikdo nespecializuje. Zástupcem je Lexus LS 600h Landaulet.

Hothatch

Hothatch je něco jako žhavý hatchback. Je to kategorie vozidel s vysokovýkonnostním derivátem. Vyrábí se ve tří nebo pětidveřovém provedení. Auta jsou postavená na základě rodinným vozů, pozměněn je výkon motoru a pružení. K těmto autům se řadí třeba Renault 5 Turbo.

Furgon

Furgon je typická dodávka, kdy je kabina oddělená od nákladového prostoru. V kabině může být jedna nebo dvě řady sedadel a k nákladovému prostoru je přístup zadními, někdy i bočními dvěřmi. Sprinter od Mercedesu se také řadí k této kategorii.

Související obsah

Mikrobus

Mikrobus je uzavřené vozidlo pro přepravu více osob. Aby se mikrobus mohl řadit k osobním automobilům, musí být maximálně devítimístný, a to i včetně řidiče. Mikrobus je třeba Renault Trafic Passenger.

bar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události