Mýto

Mýto se bude vybírat i na silnicích první třídy! SEZNAM úseků

Ministerstvo dopravy chce pro dodávky a nákladní auta zpoplatnit dalších 900 kilometrů. Mělo by jít o silnice I. třídy, po kterých často řidiči objíždějí dálnice. Někteří poslanci považují tendr za zcela zbytečný.

Už za tři roky by mohl stát vybírat mýto na 2300 kilometrech silnic. Ke stávajícím úsekům plánuje ministr dopravy Dan Ťok přidat dalších 900 kilometrů komunikací I. třídy. Stihnout to chce ještě do voleb a za svými slovy si stojí i přes nesouhlas politiků a dopravců.

Stát chce k placení donutit především řidiče, kteří se vyhýbají dálnicím, aby ušetřili na mýtném. Je však možné, že budou řidiči objíždět i nové úseky po silnicích nižších tříd. Podle analytiků povede zpoplatnění dalších úseků i ke zdražení potravin.

"Dovedu si představit, že ti, co ho mají platit, budou říkat, že je to zbytečné. Na druhé straně vím, že koaliční partneři ho chtějí rozšířit ještě více," podotkl ministr dopravy. Vláda původně chtěla mýto nově platit až na 3000 kilometrech.

Související obsah

Proti jsou však i někteří poslanci, kteří požadují zrušení celého tendru. "Pan ministr nás přesvědčil, že neumí vypsat soutěž ani na dálnice a teď nás přesvědčí, že to neumí ani na silnice první třídy. Navíc mi schází analýza efektivity," uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Návrhu ale stále brání několik překážek. Ministerstvo dopravy by mělo do půlky roku vypsat velký tendr na výběr mýta po roce 2019. "V něm budeme mj. pracovat s těmito parametry pro zpoplatnění I. tříd od 1. 1. 2020," sdělil už dříve mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar.

Řidiči dodávek a nákladních aut nad 3,5 tuny v současnosti platí zhruba šest korun na kilometr. Prostřednictvím mýtných bran se mýto v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných silnicích první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Mýto

Důležité Události