Ekologie

Studenti vyvinuli ekologické miniauto. Limuzínu nečekejte

Miniauto Uniti One se zrodilo jako univerzitní projekt, který ovšem předčil veškerá očekávání. Drobné vozítko je nejen šetrné k životnímu prostředí, ale i k peněžence případných majitelů.

Uveze dva lidi, kteří sedí za sebou jako na motorce, řídí se pomocí touchpadu a joysticků, otevírá se kartou. Jde o klasický elektromobil, baterie se navíc dá vyjmout a dobíjet doma nebo v kanceláři.

Vozítko Uniti One, které původně vzniklo jako studentský projekt, mělo nyní premiéru ve Švédsku.

Související obsah

Nečekejte limuzínu - Uniti One je spíš nákupní taška na kolečkách, která má jiné přednosti. Studenti si kladli za cíl vyrobit elektroauto do města, které nebude znečišťovat životní prostředí a radikálně sníží náklady řidičů.

Uniti si hraje s posledními trendy - takže žádná klika, ani volant. Dveře se otevřou po přiložení karty, a místo klasické palubky najdete jen joystick a touchpad. Autíčko tak jasně cílí na mladé. „Tohle není generace, která by vzala za páčku, když chce odbočovat doprava. Tahle generace přejíždí prstem doprava,” popisuje Lewis Horne, generální ředitel startupu Uniti.

Městský elektromobil váží pouhých 450 kg, pojme dva lidi, kteří sedí za sebou jako na motorce. Na jedno nabití měl ujet až 300 kilometrů. Baterie o kapacitě 22 kWh odpovídá asi 8,5 litru benzínu.

Dodatečná baterie může poskytnout dalších 30 kilometrů. Doba nabíjení v domácí zásuvce by být tři hodiny a deset minut - Uniti podporuje také bezdrátové nabíjení pomocí indukce.

Související obsah

Z nuly na 80 km/h by se měl Uniti One dostat za pouhých 3,5 sekundy, maximální rychlost je 140 km/h. Vyvynutý byl původně pro město, ale i dálnici zvládne.

Bezpečnost cestujících zajišťuje kombinace airbagů, senzorů a inteligentního softwaru.

Ekoauto, které zamíří na trh v roce 2019, vyjde v přepočtu na necelých 380 tisíc korun. Už teď prý firma obdržela na dva tisíce předobjednávek.

Po uvedení dvoumístného modelu na trh jsou plánovány další řady se čtyřmi a pěti sedadly.

Partnerem projektu je energetický gigant E.ON. Lidé, kteří od něj odebírají elektřinu, dostanou na Uniti One slevu a navíc energii pro vozítko na 5 let zdarma. E.ON přitom garantuje, že půjde o elektřinu výhradně z fotovoltaických zdrojů.

„Jezdíte do práce, tam a zpátky, každý den. Nestaráte se o nabíjení, o energii je postaráno. Nestojí vás to ani halíř. Nejlepší na tom je, že energie pochází ze Slunce,“ popisuje partnerství ředitel Uniti.

TV Nova / Karolína Tomašková / TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události