Dieselgate

Porsche se namočilo do podvodů. Tisíce aut musí do servisu

Porsche se namočilo do podvodů. Tisíce aut musí do servisu
Zdroj: Profimedia

Postrach automobilek. Nelegální software, který uměle snižuje emise, teď dostal do problémů i německou automobilku Porsche. Po celém světě svolává dieselová auta vybavená podvodnou technologií.

Svolávací akce se týká 60ti tisíc dieselových aut. Konkrétně modelů Cayenne a Macan. Podle německého Spolkového úřadu pro motorová vozidla (KBA) jsou SUV od Porsche vybavena nelegálním softwarem, který umí při testování snížit emise.

Jde o model Cayenne s motorem V8 TDI o obejmu 4,2 litru a třílitrové V6 TDI u Macanů. Ty oficiálně splňují emisní normu Euro 6, ale podle všeho je to jinak.

Nelegální technologie umožňuje, aby vozy prošly testy, ale jinak jsou emise mnohem vyšší.

Naftové motory v rámci koncernu VW vyrábí automobilka Audi. Ta je aktuálně v největších problémech.

Německé úřady už vloni nařídily úpravu softwaru u Cayennů s dieselovým motorem V6. Na podzim 2016 musely do servisů majitelé Macanů.

Porsche je součástí koncernu Volkswagen, který se už v září 2015 přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut podvodný software, který umožňuje manipulovat s emisemi.

Německá prokuratura vyšetřuje několik současných i bývalých manažerů Porsche. Vyšetřovatelé u Porsche zajistili dokumenty, automobilka prý s úřady plně spolupracuje. To tvrdí i Audi. Aféra se týká mimo jiné i 1,2 milionu vozů Škoda.

Související obsah

Volkswagen přesto patří mezi nejziskovější automobilky světa. Loni společnost vykázala rekordní odbyt, tržby i zisk.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události