Hyundai

Válka Hyundai s dealery: Dovozce za své praktiky platit nemusí

Válka Hyundai s dealery: Dovozce za své praktiky platit nemusí
Zdroj: Profimedia

Čtyřletá válka společnosti Hyundai Motor Czech a jejích bývalých českých dealerů má za sebou další bitvu. Rozhodčí soud v jednom ze sporů rozhodl, že firma nemusí dealerovi platit za ušlý zisk. Prodejci přiznal jen nižší částku za způsobenou škodu. Další spory na verdikt teprve čekají. Exdealeři požadují dohromady desítky milionů korun.

Český dovozce vozů Hyundai válčí s bývalými dealery už od roku 2014. Tehdy se zhruba třetina prodejců rozhodla od Hyundai Motor Czech (HMCZ) odejít. Společnost jim předložila nové smluvní podmínky, ty ale podle dealerů obsahovaly nereálné a nesplnitelné prodejní cíle a HMCZ je tím v podstatě donutila od smluv odstoupit.

Související obsah

Od té doby na sebe obě strany podaly několik žalob. Dealeři si nárokují desítky milionů za ušlé zisky i jako náhradu škody, kterou jim měl tuzemský dovozce svými praktikami způsobit. Společnost HMCZ od nich zase požadovala milionové smluvní pokuty, žalovala bývalé dealery za zneužívání značky a taky za porušení pravidel hospodářské soutěže takzvaným kolektivním bojkotem.

Dovozce teď hlásí, že uspěl v rozhodující části sporu u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. “Rozhodčí soud v prvním pilotním sporu dospěl k závěru, že bývalý dealer neprokázal, že by mu škoda v podobě ušlého zisku vznikla a tento nárok proto zamítl. HMCZ velmi vítá tento verdikt, který potvrzuje, že nároky bývalých dealerů jsou nepodložené,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Nárok na ušlý zisk sice rozhodčí soud zamítl, přesto přiznal bývalému prodejci zhruba milion korun jako náhradu škody, kterou měl žalobce utrpět v důsledku ukončení spolupráce. To se HMCZ hodně nelíbí a zvažuje další kroky.

Související obsah

Verdikt je prvním ze série celkem devíti sporů. Rozhodčí soud už dříve rozhodl, že se dealeři skutečně dopustili kolektivního bojkotu. V roce 2016 přitom spíš stál na jejich straně, když potvrdil, že odstoupení od smlouvy bylo legální a HMCZ zneužila postavení silnější strany. Vloni se jednoho z dealerů zastal i Nejvyšší soud.

Dlouhotrvající spor podle všeho ještě hned tak neskončí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události