PSA

Vznikl nový obr automobilového světa! Továrny prý zavírat nebude

Vznikl nový obr automobilového světa! Továrny prý zavírat nebude
Zdroj: Profimedia

Koncerny PSA a Fiat Chrysler (FCA) se spojí, vznikne tak čtvrtá největší automobilka světa. Dohodu o sloučení definitivně potvrdila představenstva obou skupin. Zatím není jasné, jak se bude nový kolos jmenovat.

Francouzský koncern PSA vyrábí vozy značky Peugeot, Citroën a Opel, italsko-americká skupině FCA patří vedle Fiatu a Chrysleru i Jeep, Alfa Romeo či Ram. Spojením všech těchto značek vzniká nový gigant, který chce urvat větší kus trhu a hlavně vyřešit problémy spojené s rychlým nástupem elektromobility, který dělá potíže hlavně Fiatu.

“Nový subjekt bude mít vedení, zdroje a velikost, které mu umožní dostat se v nové éře udržitelné mobility do popředí,” věří vedení obou společností. “Stane se čtvrtým největším výrobcem automobilů na světě z hlediska objemů a třetím z hlediska obratu, s ročním objemem prodejů 8,7 milionu vozů a konsolidovaným obratem téměř 170 miliard eur,” dodává PSA v tiskové zprávě.

Fúzi stvrdily podpisy členů představenstev, obchod by měl být definitivně uzavřen během 12 až 15 měsíců. Více než dvě třetiny vyráběných by měly být malé a kompaktní modely.

Související obsah

Větší než nový koncern PSA + FCA budou jen Volkswagen, Toyota a Renault-Nissan. Tržní hodnota čtvrté největší automobilky by měla být podle odhadů v přepočtu kolem 1,1 bilionů korun.

Nový gigant, který bude mít oficiální hlavní sídlo v Nizozemsku, zaměstnává dohromady na 400 tisíc lidí. Mají se bát propuštění? Vždyť některé výrobní procesy teď mohou automobilky sdílet a ušetřit. Sloučení má přinést úsporu 3,7 miliardy eur, tedy 96 miliard korun. “Nemělo by přitom dojít k uzavření žádné továrny!” dušuje se vedení obou koncernů.

“Snažíme se zvládnout přechod k čisté, bezpečné a udržitelné mobilitě a nabídnout našim zákazníkům produkty, technologie a služby světové úrovně. Pevně ​​věřím, že díky obrovskému talentu a společnému přístupu budou naše týmy schopny poskytovat maximální výkon s energií a nadšením,“ uvedl předseda představenstva skupiny PSA Carlos Tavares, který bude generálním ředitelem sloučeného gigantu.

”Jedná se o spojení dvou společností s  legendárními značkami a velmi zapálenými zaměstnanci. Obě společnosti prošly těžkými časy a rozrostly se na velké, obratné a inteligentní skupiny. Naši zaměstnanci sdílejí společnou vlastnost: vidí výzvy jako příležitosti, které je třeba přijmout, a cestu, jak se zlepšovat v tom, co děláme,“ doplnil generální ředitel FCA Mike Manley.

Předsedou jedenáctičlenného představenstva nového podniku bude prapravnukem zakladatele Fiatu Giovanniho Agnelliho John Elkann, který na stejném křesle seděl už v FCA.

Související obsah

Ve vzniklé společnosti bude každá ze stran vlastnit 50 % akcií. Fúze hodně prospěje Fiatu, který si v Evropě zatím moc nevěděl rady s elektromobilitou, potvrzoval to i vývoj cen akcií po oznámení chystané fúze na konci října - zatímco akcie Fiatu rostly, skupina PSA zaznamenala pokles. Francouzské skupině zase může obchod prospět na trzích v Číně či v Severní a Latinské Americe.

“Vzniklý subjekt bude díky své finanční síle a dovednostem svých týmů velmi dobře připraven poskytovat inovativní, čistá a udržitelná řešení mobility po celém světě, a to jak v rychle se rozvíjejícím městském prostředí, tak ve venkovských oblastech. Zvýšení efektivity plynoucí z větších objemů a ze spojení síly a dovedností obou skupin umožní budoucímu subjektu nabízet ty nejlepší produkty, technologie a služby všem svým zákazníkům, ale také rychle reagovat na probíhající změny ve vysoce náročném automobilovém odvětví,” slibují si od fúze oba koncerny.

Nový obr chce zatím udržet ve hře všechny své značky: “Nový subjekt bude mít vyvážené a perspektivní zastoupení po celém světě, s portfoliem legendárních, vzájemně se doplňujících značek, které bude pokrývat všechny klíčové segmenty osobních vozů včetně luxusních a prémiových automobilů, dále pak budou v nabídce zastoupeny SUV, pick-upy a lehké užitkové vozy. Toto zastoupení bude těžit ze silné pozice FCA v Severní a Latinské Americe a z  postavení skupiny PSA v Evropě.” Podle údajů za rok 2018 bude mít skupina 46 % obratu v Evropě, a 43 % v Severní Americe.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události