Automobilky

Tajemná závada? Volkswagen od majitelů vykupuje zpátky tisíce aut

Tajemná závada? Volkswagen od majitelů vykupuje zpátky tisíce aut
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Podivný vzkaz dostaly nedávno stovky majitelů různých modelů značky Volkswagen. Automobilka jejich auta svolává do servisů, ale místo opravy jim nabízí rovnou zpětný odkup jejich vozů. Důvod výrobce nespecifikoval, později připustil, že do prodeje pustil 6.700 předváděcích a testovacích aut bez toho, aby ověřil, zda jsou připravena pro běžný provoz.

Podle Volkswagenu se problémy týkají celosvětově 6.700 majitelů aut této značky. To není zase tolik. Horší však je, že u této zvláštní svolávací akce není jasná závada ani typ aut, kterých se problémy týkají.

Podle německých médií i evropského výstražného systému Rapex to mohou být “různé modely vyrobené v období 30. 12. 2005 až 19. 9. 2017.“ A to už je dost široký okruh.

"Automobily původně používané pro interní účely společnosti Volkswagen AG nemusely být před prodejem široké veřejnosti správně upraveny. Existuje možnost, že některé bezpečnostní systémy těchto vozidel nejsou upraveny pro použití v běžném silničním provozu," cituje z Rapexu web Svolávačky.cz.

Související obsah

Na německém fóru motor-talk.de eden z majitelů VW Phaeton zveřejnil příspěvek, podle kterého mu autorizovaný servis odmítl vůz opravit, ale rovnou mu bez vysvětlení písemně nabídl odkoupení. A přidali se další majitelé volkswagenů.

Média se začala pídit po tom, co tohle zvláštní akce může znamenat. A automobilka byla donucena kauzu vysvětlit mnohém lépe než původním vágním oznámením.

Volkswagen přiznal, že do prodeje pustil 6.700 předsériových a testovacích vozů. "V rámci interního šetření jsme zjistili, že v modelových letech 2006 až 2018 mohlo být celosvětově přibližně 6 700 vozidel uvedeno na trh ve stavu, který nemusí být v souladu se sériovým provedením,“ vyjádřil se k celé věci tiskový mluvčí automobilky," uvedl mluvčí VW pro deník Der Spiegel.

Pro motor-talk.de doplnil, že na problém se přišlo při rozsáhlých auditech v souvislosti s aférou Dieselgate.

Volkswagen uvedl, že vozidla není možné opravit a jediným řešením je vyhlášený program zpětného odkupu. "Nemáme k dispozici spolehlivou dokumentaci o tom, zda byly vozy po skončení testů uvedeny do původního sériového stavu. Nelze tedy určit konkrétní závadu a neexistuje jasně definovaná náprava. Z tohoto důvodu dostali dealeři pověření ke zpětnému odkupu vozidel," dodal mluvčí.

Web motor-talk.de mezitím dal dohromady seznam modelů, kterých se svolávací akce pravděpodobně týká:

• CC

• Eos

• Golf, e-Golf, Golf Plus, Golf Cabrio, Golf Variant

• Passat, Passat Variant, US-Passat

• Phaeton

• Polo

• Scirocco

• Sharan

• Sportsvan

• Tiguan

• Touareg

• Touran

• Up, e-Up

Podle automobilky jde o auta, která byla používána pro experimentální a testovací účely a byla dodatečně vybavena prototypovými částmi, které ještě nebyly schváleny. Může jít i o předsériová vozidla, která byla vystavena na různých autosalonech.

Podle informací z USA bude VW nabízet výkup dotčených aut za výhodnou cenu do konce března, pak už dealeři v nabízené částce začnou zohledňovat stav auta a najeté kilometry.

Pokud tedy máte jakýkoli Volkswagen vyrobený v období 30. prosince 2005 až 19. září 2017, pro jistotu se obraťte na nejbližší autorizovaný servis VW a zeptejte se, zda se svolávací akce s kódem „01C5“ nevztahuje i na vás, doporučuje web Svolávačky.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události