Elektromobily

Škoda překvapila elektromobilem. Je to ale převlečený Volkswagen!

Škoda překvapila elektromobilem. Je to ale převlečený Volkswagen!
Zdroj: Škoda Auto

Sériová výroba ještě nezačala, ale Škodovka už vypouští na silnice první malé elektromobily. Jde o několik prototypů elektrického modelu Citigo. Ty však mají jiné parametry než chystaná sériová podoba prvních elektrických škodovek.

Ještě před zahájením sériové výroby elektrické verze modelu Citigo chce mít Škoda Auto informace, jak se elektrický mrňous chová v běžném provozu. A tak postavila deset prototypů Citigo E-Pilot, které teď půjčí vybraným firmám, fleetovým zákazníkům a státním institucím, aby vůz důkladně otestovaly.

Před uvedením finální podoby vozu tak Škodovka získá cenné konkrétní reakce a podněty. Prototypy jsou navíc prošpikované senzory, které budou zaznamenávat důležitá data, například vnější teplotu a teplotu ve voze, zrychlení apod.

Související obsah

Data pak budou automaticky přenášena do škodováckého vývoje. “Tak lze získat cenné informace o využití vozu, kromě toho se dá také sledovat zatížení baterie v každodenním provozu nebo zatížení elektrické sítě při dobíjení,“ popisuje mluvčí automobilky Vítězslav Pelc.

Koncernový trpaslík

Ale pozor, prototypy s čistě bateriovým pohonem mají jiné parametry než chystané elektrické Citigo. Jsou totiž postaveny na základě stávajícího VW e-up! a využívají jeho techniku. Jde tak spíš o převlečený malinký elektrický Volkswagen.

Aktuální verze Volkswagenu e-Up! má 18,7kWh baterii a dojezd přes 130 km. Nové e-Citigo vyfasuje pravděpodobně silnější 37,7kWh baterii a dojezd by měl být dvojnásobný. Novou techniku pak dostane v rámci faceliftu i e-up! a také třetí z koncernových mini trojčat Seat e-Mii.

Související obsah

Pro automobilku Škoda je letošní rok naprosto mimořádný: s čistě elektrickou verzí Citigo a plug-in hybridním Superbem startuje éru elektromobility. “Než se elektromobily dostanou do sériové výroby, chceme získat zpětnou vazbu od našich zákazníků. K tomu nám poslouží právě tato testovací flotila, která bude křižovat naše silnice v příštích několika měsících,“ vysvětluje Luboš Vlček, šéf Škoda Auto Česká republika.

V rámci projektu Citigo E-Pilot chce Škodovka testovat řadu služeb souvisejících s bateriovými elektromobily. “Abychom byli na konci letošního roku dokonale připraveni na zahájení předprodeje prvního sériově vyráběného elektrického vozu,“ doplňuje Vlček.

Sériovou výrobu modelu Citigo s ryze elektrickým pohonem automobilka spustí v posledním čtvrtletí letošního roku.

Související obsah

Škoda v příštích čtyřech letech rozjede na plné obrátky investiční akci za zhruba 2 miliardy eur, které míří do elektrifikace a digitalizace. Do konce roku 2022 automobilka představí více než 30 nových modelů, z nichž více než 10 bude zcela nebo částečně elektrifikovaných.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události