Automobilky

PŘEHLED: Tohle jsou auta s nejlepším poměrem cena - výkon

PŘEHLED: Tohle jsou auta s nejlepším poměrem cena - výkon
Zdroj: Profimedia

Cena je samozřejmě důležitým, kritériem při výběru auta. Pro mnohé je to kritérium jediné a rozhodující. Ale v potaz by se měly brát i následné náklady, například výše pojistky či spotřeba. Důležitý je poměr ceny ke kvalitě a úrovni výbavy. A také hodnota, jakou si auto zachovává po letech provozu a za kterou se dá následně prodat.

Právě na taková kritéria se zaměřil prestižní americký portál Kelley Blue Book, který podle nich sestavil žebříček aut, která se majitelům v prvních pěti letech nejvíc vyplatí.

Mezi značkami vítězí Subaru a Lexus. “Jejich vozy nabízejí oproti konkurenci více funkcí za méně peněz a obě značky vykazují vynikající dlouhodobou hodnotu,“ tvrdí autoři hodnocení.

Subaru vloni opět zaznamenalo rekordní tržby. Popularita se odráží i v ceně ojetých aut a značka tak vyniká hlavně v hodnotě, kterou si její vozy dlouhodobě drží na trhu. Analytici Kelley Blue Book vyzdvihují nízké náklady na provoz, spolehlivost, životnost a také výbavu, kterou majitelé dostanou za cenu, kterou zaplatí. Například pohon všech kol, který je standardem u téměř všech modelů, či bezpečnostní asistenty v základu.

Související obsah

Lexus je zase top značka mezi výrobci luxusních vozů. Má pověst producenta velmi kvalitních aut, což pomáhá držet cenu hodně vysoko i po letech provozu. A týká se to jak luxusních sedanů, tak větších aut, hlavně díky SUV RX a kompaktnímu crossoveru UX. Body značka získala za spolehlivost, úsporné a nízkoemisní hybridní pohony, kvalitu i nižší cenu v porovnání s podobně luxusní konkurencí.

Ze všech luxusních automobilů jsou vozy Lexus finančně nejméně náročné na provoz. Týká se to jak nově pořízených, tak i několik let používaných aut. Vozy Lexus se v žebříčku 5-Year Cost to Own Awards umístily na čtyřech prvních a jedné druhé příčce ze sedmi kategorií prémiových automobilů. Nejlepšími modely ve svých segmentech jsou UX, NX i RX a sedan GS. Terénní LX se pak stal druhým nejúspornějším luxusním SUV na trhu.

Lexus UX zvítězil v kategorii nejlepší malé SUV/crossover prémiové třídy. Jde o prostorné, úsporné městské SUV se sportovními jízdními vlastnostmi. Podle výpočtů Blue Book činí náklady na nákup a pětiletý provoz Lexusu UX 2019 v amerických podmínkách necelý milion korun. To je o 70 tisíc korun méně než v případě Volva XC40, které obsadilo druhé místo.

Pětileté provozní náklady Lexusu NX činí asi 990 tisíc korun, což je zhruba o 130 tisíc korun méně než u Infiniti QX50, které se umístilo na druhém místě v kategorii kompaktních SUV prémiové třídy.

Související obsah

Lexus RX se zase stal vítězem hodnocení ve třídě luxusních středně velkých SUV pro pět osob. Pět let provozu Lexusu RX vyjde na něco přes milion korun.

Související obsah

Lídrem segmentu luxusních osobních automobilů je Lexus GS, u něhož náklady na nákup a provoz po dobu pěti let podle Kelley Blue Book vyjdou na téměř milion a půl korun. Na druhém místě skončilo Infiniti Q70.

Při sestavování žebříčků analytici Kelley Blue Book vypočítávají výsledné skóre podle reálné pořizovací ceny, předpokládané hodnoty při prodeji ojetiny, ceny pojištění, odhadují i náklady na pohonné hmoty, údržbu a opravy.

Tady je přehled vítězů v některých kategoriích. Vždy jde o aktuální modely.


Malá SUV/Crossovery

Mazda CX-3

Luxusní malá SUV/Crossovery

Lexus UX

Kompaktní SUV/Crossovery

Subaru Crosstrek (americké dvojče evropského modelu XV)

Luxusní kompaktní SUV/Crossovery

Lexus NX

Větší pětimístná SUV/Crossovery

Hyundai Santa Fe

Luxusní větší pětimístná SUV/Crossovery

Lexus RX

Větší sedmimístná SUV/Crossovery

Mitsubishi Outlander


Luxusní větší sedmimístná SUV/Crossovery

Infiniti QX60 (v Evropě se neprodává)


Offroadová SUV/Crossovery

Jeep Wrangler


Kompaktní vozy

Kia Soul

Střední třída

Honda Accord (není jisté, zda se bude dovážet do Evropy)

Velké sedany

Chevrolet Impala (v Evropě se neprodává)

Sportovní vozy

Fiat 124 Spider

Luxusní vozy

Lexus GS

Hybridní vozy

Toyota Prius

Elektromobily

Nissan Leaf

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události