Policie

Falešná hlídka. Hasič si hrál na dopraváka, použil i modré majáky

Na českých silnicích úřaduje další falešná policejní hlídka. Suplovat práci dopravní policie se tentokrát rozhodl příslušník hasičského sboru v civilu na Pražském okruhu. Možná měl dobré úmysly, ale na zastavování jiných řidičů rozhodně neměl právo.

Civilní stříbrný Superb rozbliká modré majáčky za předním sklem a zastavuje řidiče na pražském okruhu. Vystupuje muž, který upozorňuje šoféra, že v tunelu měl rozsvícené jen denní svícení a zezadu tak nebylo jeho auto dostatečně vidět.

Jenže se ukazuje, že nejde o policejní hlídku, ale o příslušníka hasičského sboru v civilu, který v tu chvíli nemá na zastavování jiných vozidel právo.

Případ, na který na facebooku upozornila společnost Právní ochrana řidičů, připomíná nedávný incident z Českolipska. Tam si na dopravní hlídku hrál zaměstnanec cizinecké policie, který měl instalované majáky ve své vlastní Fábii. Více o případu zde:

Související obsah

Řidič, kterého hasič v Superbu zastavil, si vše natočil. Z jeho videa je patrné, že samozvaný policista měl nejspíš dobré úmysly a chtěl šoféra jen upozornit na chybu a možná rizika.

Přitom však použil majáčky v autě, které hodně připomíná civilní vozy používané dopravní policií pro skrytý dohled. A to zastaveného šoféra rozlítilo. Na hasiče okamžitě vystartoval a požadoval doklady.

“Je otázkou, zda jeho vozidlo má majáky zapsané, protože v zadní části a na bocích modré majáky absentují. Je i otázkou, k čemu by hasiči bylo neoznačené vozidlo, protože skrytý dohled asi vykonávat nemusí,“ podotýkají odborníci z Právní ochrany řidičů.

Související obsah

Hasič se nakonec rozčílenému řidiči omluvil a ukázal i svůj doklad. Na to šofér z místa okamžitě odjel.

Zastavit, nebo jet dál?

Řidič neměl povinnost amatérsky blikajícímu neoznačenému Superbu zastavit. Jenže málokterý řidič v podobných případech dokáže při jízdě rozlišit, jestli se ho pokoušejí zastavit skuteční policisté, nebo podobní příliš horliví samozvanci.

Podle policie by měl řidič uposlechnout výzvy, když se na neoznačeném vozidle objeví nápis STOP nebo POLICIE. Co říká o správném policejním postupu zákon? “Z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolu nebo vysunutým zastavovacím terčem. Policista, vojenský policista, celník nebo strážník obecní policie může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu STOP podle zvláštního právního předpisu ze směru jízdy zastavovaného vozidla, a to zepředu i zezadu.“

Policejní auto může řidiče stavět nejen tím, že jeho vůz předjede, ale i zezadu. V případě neoznačených policejních aut s modrými majáčky je ale situace minimálně sporná.

Související obsah

Podle některých právníků neoznačenému autu, ve kterém sedí posádka v civilu, zastavovat nemusíte. Tuto povinnost máte ve chvíli, kdy je jasné, že jde o policisty. “Jakmile si nejste jisti, a to je u civilního auta a policistů v civilu jaksi samozřejmé, pak opravdu zastavovat nemusíte,“ řekl před časem pro TN.cz advokát Tomáš Růžek. “Máte zastavit na výzvu policie, nikoliv na výzvu neoznačených civilistů, kterým bliká nápis STOP za černou fólií,“ dodal.

Policie doporučuje v případech, kdy si řidič není jistý, volat 158 a ověřit si, zda v místě operuje skutečná hlídka. Případně operátorovi nadiktovat i registrační značku blikajícího vozu pro ověření.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události