Lexus

Špička mezi konstruktéry. Proč musí umět složit kočku jednou rukou?

Špička mezi konstruktéry. Proč musí umět složit kočku jednou rukou?
Zdroj: Lexus

Vypadají spíš jako lékaři, nosí rukavice a stetoskopy. Přitom pracují v automobilce. Jsou perfektně vyškoleni, věří v naprostou dokonalost a jsou schopni odhalit nejdrobnější vadu. To jsou japonští mistři Takumi, kteří se podílejí na výrobě vozů značky Lexus. Co Takumi znamená a kdo tito lidé vlastně jsou?

Vozy Lexus jsou typické odvážným designem, hybridními pohony a také atypickými řešeními i v těch nejmenších detailech. Nejsou to však jen tyto důvody, proč má japonská značka tak silnou pozici v motoristickém světě. Každou značku totiž dělají lidé. V Lexusu se těm největším mistrům říká Takumi.


Pouze pro vyvolené

Slovem Takumi se v japonštině označují řemeslníci, mistři své profese. Na výrobě vozů Lexus se podílejí jen ti nejlepší zaměstnanci koncernu Toyota. Prestižního označení Takumi totiž dosáhnou jen někteří, ti nejlepší a nejzkušenější. Kupříkladu z 7700 zaměstnanců továrny v japonském městě Miyata, kde vznikají například modely NX, UX a ES, má status Takumi jen 19 lidí. Vyšší pocty se technickým pracovníkům automobilky nemůže dostat.

Jak se stát Takumi?

Výjimečného a velmi prestižního statusu Takumi lze docílit jen vytrvalou prací. Skutečný mistr Lexusu má za sebou alespoň 25 let zkušeností a zdokonalování svých dovedností. Samotné roky práce ale nestačí, důležité jsou i schopnosti.

Související obsah

Předtím, než se kandidát stane mistrem Takumi, musí projít řadou obtížných zkoušek s přísným hodnocením. Jeden z těchto testů nese výraznou japonskou stopu a zaměřuje se především na moc lidského doteku. Jeho předmětem je umění Origami, spočívající ve skládání papírových modelů.

Kandidáti musí složit kočku z papíru za pouhých 90 vteřin. Skládačka není příliš složitá, ale mistři musí být přesní. Navíc musí použít jen jednu ruku! A to ještě tu nedominantní – pravák levou, a naopak.

Origami si můžete vyzkoušet sami, alespoň prostřednictvím počítače nebo dotykové obrazovky telefonu na stránkách Lexusu – ZDE.

Nadlidské schopnosti

Řemeslníci Takumi mají vycvičený zrak, takže vnímají detaily pro průměrného člověka neviditelné, sluch, který jim umožňuje přesně nastavit motory, ale i výjimečně vyvinutý hmat - pracují v bílých rukavičkách a jsou schopni odhalit tu nejdrobnější nedokonalost či vadu, i kdyby byla menší než milimetr.

Související obsah

V práci jim pomáhají i speciálně navržená pracoviště, například místnost, na jejímž stropě, stěnách a v podlaze jsou umístěny podlouhlá LED svítidla tvořící pásy v třiceticentimetrových rozestupech. Právě díky tomuto osvětlení lze snadněji odhalit nedostatky na laku nebo sestavení prvků karoserie.

Místnosti v továrnách určené pro práci mistrů jsou naprosto čisté a připomínají spíš laboratoře.

Zodpovědnost Takumi

Být Takumi znamená privilegium, ale i velkou zodpovědnost. Každý mistr se specializuje na určitou etapu výroby a plní roli finálního kontrolora kvality. Není možné, aby auto prošlo do další etapy výroby nebo sjelo z výrobní linky dříve, než absolvuje pečlivé prověření a schválení.

Poté, co auto vyjede z továrny, přichází do rukou testovacího jezdce Lexusu, kterým je další mistr Takumi. V Lexusu je také lídrem týmu inženýrů, lovcem talentů i mentorem.

Související obsah

Zkušení inženýři občas používají techniku “partyzánského testování” – úmyslně podstrčí členům svého týmu nedodělané součástky, aby prověřili jejich bdělost a pomohli jim v neustálém zdokonalování dovedností.

Boj o kvalitu

Právě vášeň a usilovná práce mistrů Takumi stojí za vyhlášenou kvalitou vozů Lexus. Díky nim japonská značka vítězí v dalších a dalších žebříčcích a průzkumech spokojenosti zákazníků. Letos Lexus již po osmé v řadě zaujal první místo v žebříčku producentů nejspolehlivějších aut sestavovaném americkou analytickou firmou J.D. Power.

Související obsah

Podobný výsledek, tedy druhou příčku mezi auty mladšími čtyř let a první v kategorii starších vozů, zaznamenal Lexus v jiném průzkumu spolehlivosti, provedeném loni britským časopisem WhatCar?


Ručně vyrobené detaily

Díky lásce Lexusu k ruční práci a japonské kultuře obsahují jeho auta prvky inspirované tradičním řemeslem: Například ručně broušené detaily z ušlechtilého skla podle japonských krystalů Kiriko, které najdete v limuzíně LS, nebo dřevěné doplňky interiéru Lexusu RX, zdobené vzory od firmy Yamaha, které vznikly díky zkušenosti s výrobou koncertních křídel a akustických kytar.


60 000 hodin

Stát se odborníkem trvá 10 000 hodin, ale stát se mistrem Takumi trvá 60 000 hodin. A právě tak dlouhý je i dokument, který o tomto řemeslném umění Lexus natočil. Dokument představuje šéfkuchaře oceněného dvěma michelinskými hvězdami, truhláře jedné z nejstarších stavebních firem na světě, mistryni tradičního vystřihování papíru a samozřejmě Takumi Lexusu. Pro ty, kteří nemají trpělivost mistrů Takumi film vznikl i v 54 minutové variantě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události