Autoservis

Za stočený tachometr 5 let vězení! Měli by přitvrdit i u nás? ANKETA

Až pět let za mřížemi bude v Polsku hrozit za falšování údajů o stavu najetých kilometrů. Zákon, který výrazně přitvrzuje v boji proti podvodníkům, podepsal polský prezident Andrzej Duda. U nás od loňska hrozí za stočený tachometr maximálně půlmilionová pokuta. Je takový trest dostatečný, nebo by měl být zákon tvrdší jako v Polsku?

Tvrdší tresty zahrnuté v novele polského silničního zákona mají zabránit nepoctivým a podvodným praktikám při prodeji aut. S úpravou přišlo tamní ministerstvo spravedlnosti, podle kterého díky novele zmizí dosavadní díra v zákonech.

Za stočení tachometru bude nově hrozit trest odnětí svobody na tři měsíce až pět let. Platí to jak pro podvodníky, kteří si stočení objednají, tak pro lidi, kteří výslednou úpravu počítadla provedou, tedy například i pro mechaniky v dílně, upozorňuje polský web Moto.pl.

Novela zákona má vymýtit i nabídky na stáčení tachometrů, což byla dosud beztrestná praxe. V podstatě zakazuje jakoukoliv manipulaci s tachometrem. Platí jediná výjimka – výměna přístroje, pokud je nefunkční nebo byl zničený při nehodě. Výměnu musí majitel takového auta ohlásit při technické kontrole, jinak mu hrozí pokuta až 3000 zlotých (asi 18.000 korun).

Údaje z tachometrů aut se budou zapisovat do ústřední databáze při technické kontrole i při namátkových kontrolách policejních hlídek. Zapisovat údaje můžou i celníci nebo vojenská policie. Registr má usnadnit odhalení podvodníků.

Související obsah

Přísnější postihy začnou v Polsku platit dva týdny po jejich zveřejnění v úředním věstníku. Kompletní novela silničního zákona pak od příštího roku.

Jaké tresty hrozí u nás?

Podobné tresty za stáčení tachometrů platí už delší dobu v některých dalších evropských zemích. Například v Německu hrozí také pět let vězení, ve Francii dva. V Rakousku soud může za falšování údajů o vozidle poslat podvodníky na rok za mříže, dodává Moto.pl.

V Česku zavedla přísnější tresty novela zákona, která začala platit od loňského října. Za nelegální změnu záznamu o celkové ujeté vzdálenosti na počítadle je možné fyzické i právnické osobě uložit pokutu až 500 tisíc korun.

Související obsah

“Sankce půl milionu korun hrozí každému, kdo nelegálně stočil tachometr, ale míříme především na jednotlivce a společnosti, které takovou činnost provádí opakovaně a za úplatu. Běžné řidiče, kteří omylem koupí auto se stočeným tachometrem, poškozovat nechceme,“ vzkázalo ministerstvo dopravy.

Trest hrozí i servisům: Pokud mechanik při opravě nebo výměně tachometru nevystaví protokol a nepředá ho provozovateli silničního vozidla, může dostat pokutu až 50 tisíc korun.

Podle Sdružení na ochranu vlastníků automobilů – SOVA je u i nás plno nabídek na nelegální manipulaci s tachometrem. Alarmující je i nárůst prodejců zařízení a programů, které nastavení tachometrů umožňují.

Stav tachometru se sleduje hlavně během technické kontroly na STK nebo při měření emisí. Na stáčení může přijít podle evidence i policie při podrobné kontrole. Jakmile technik na STK zjistí nižší stav kilometrů na počítadle než při předchozí kontrole, provozovatel vozidla musí do 30 dnů “závadu“ odstranit. Musí tedy předložit platný protokol o provedení opravy nebo výměny počítadla, jinak vozidlo ztratí technickou způsobilost. A majiteli auta hrozí až desetitisícová pokuta. V případě opakovaných prohřešků opět až půl milionu.

Související obsah

V určitých případech ale může být i u nás postih ještě tvrdší - pokud se prokáže, že majitel vozu stáčel s cílem podvádět, jde o trestný čin. To potvrdil i Nejvyšší soud – podle něj je nelegální manipulace s ujetými kilometry trestným činem podvodu a stáčení tachometru tak lze řešit na základě současné právní úpravy: Trestní sazba může být až 5 let při prokázané škodě od 50.000 do půl milionu korun.

Jak si ověřit údaje z tachometru?

Také u nás si může každý na internetu ověřit množství najetých kilometrů. Ve veřejně přístupné databázi www.kontrolatachometru.cz se dá podle čísla VIN zjistit stav tachometru při poslední technické kontrole a předchozích návštěvách na STK.

Novela zákona ale vůbec neřeší dovoz stočených aut ze zahraničí. Do registru se dostane údaj z první technické kontroly v Česku. Pokud auto bylo stočené už před tím, nikdo to neřeší. Kupující se musí snažit sám dohledat historii vozu v zemi původu. Přitom podle sdružení SOVA je k nám dovážena většina aut s falšovanými údaji a staré zápisy se podaří dohledat málokdy.

Podle názorů mnoha odborníků stáčení tachometrů v Evropě může vymýtit jen fungující celoevropská databáze.

Související obsah

Ta by ideálně měla zahrnovat údaje o nájezdu vozidel po celou dobu jejich životního cyklu a evidovat stav tachometrů od výrobců, servisů, pojišťoven a dalších subjektů v jednotlivých členských státech. Zatím se o ní ale jen mluví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události